Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Zwolnienie Lekarskie

Zwolnienie Lekarskie

Kontrola puka do drzwi
17.05.2023 21:55 Wielka fala zwolnień L4. Kontrole już nie tylko z ZUS

Z informacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ciągu dwóch pierwszych miesięcy w roku wystawiono ponad 5 mln zwolnień lekarskich. Nadużycia związane z L4 stały się prawdziwą plagą, więc nic dziwnego, że nie tylko ZUS korzysta z prawa do kontroli pracowników na zwolnieniach.

przychodnia
01.05.2023 13:28 Na ciągniku, w trumnie. Polacy na kontroli L4 wpadają w zaskakujących sytuacjach

Celem zwolnienia lekarskiego jest podjęcie leczenia lub rehabilitacji zaleconych przez lekarza. Mimo to Polacy często wykorzystują ten czas jako dodatkowy urlop bądź podejmują dorywczą pracę. 

drzwi-kontrola-pukanie
28.03.2023 10:29 Kontrole zwolnień L4 coraz popularniejsze. „Chory” pracownik przyłapany na prowadzeniu ciągnika

W 2023 roku ZUS planuje przeprowadzić nawet 500 tys. kontroli pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich. Powodów zwiększonej częstotliwości wizyt urzędników w domach Polaków jest kilka, a samym „chorym” kreatywności nie brakuje. Podczas L4 wykonują prace zarobkowe w mieszkaniu, przeprowadzają remonty, idą na mecz piłkarski lub… prowadzą ciągnik – informuje Conperio, największa polska firma doradcza zajmująca się problematyką absencji chorobowych.

zus
24.03.2023 14:46 ZUS informuje: od 24 marca wchodzą ważne zmiany. Dotyczą zwolnień lekarskich

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od piątku 24 marca nastąpi zmiana w przekazywaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Będą one automatycznie trafiały na profile płatników składek, nawet jeśli ich rejestracja na PUE ZUS nie dobiegła końca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.03.2023 12:28 Wzięła L4 na opiekę nad dzieckiem. ZUS dopatrzył się błędów, kobieta straciła zasiłek

Wiele osób chętnie korzysta ze zwolnień lekarskich. L4 jest często używane przez rodziców, którzy potrzebują zająć się chorym dzieckiem. Jak się okazuje, niektórzy wykorzystują ten czas niezgodnie z przeznaczeniem. 

zwolnienie lekarskie
02.03.2023 09:57 ZUS ogłosił gigantyczne kontrole. Zwolnienia lekarskie na celowniku urzędników

ZUS zajmie się kontrolą placówek, które budzą wątpliwości z powodu większej niż przeciętnie liczby wystawianych e-zwolnień. 

NFZ-przychodnia lekarska-lekarz-iberion
13.02.2023 13:47 Nowy rodzaj zwolnienia chorobowego. Decyzja będzie należeć do pracownika, a nie do lekarza

Długi termin oczekiwania do lekarza, aby otrzymać zwolnienie chorobowe, spędza sen z powiek wielu ludzi. Nikogo nie dziwią przychodnie pełne pacjentów i długie kolejki do specjalistów w okresie zimowym. Wychodząc naprzeciw tym problemom, Naczelna Rada Lekarska analizuje wprowadzenie nowego rodzaju zwolnienia.

L4 w dobie jesiennej fali koronawirusa
06.01.2023 13:49 L4 na żądanie. Zdaniem ekspertów może to prowadzić do nadużyć

W ostatnich dniach pojawił się pomysł wprowadzenia L4 na żądanie. W takim wariancie pracownik nie musiałby iść do lekarza w przypadku choroby. Eksperci wskazują, że takie rozwiązanie będzie prowadzić do nadużyć.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
28.12.2022 12:05 Polacy masowo biorą zwolnienia lekarskie. Trwa sezon grypowy

Polacy masowo biorą zwolnienia z pracy, podaje Dziennik Gazeta Prawna. Główną przyczyną są choroby wywołane wirusami grypy.

L4 do zmiany
27.12.2022 11:28 Zwolnienia lekarskie. ZUS prowadzi więcej kontroli

ZUS niemal dwa razy częściej sprawdza zwolnienia lekarskie w porównaniu z zeszłym rokiem. Największy wzrost kontroli odnotowano w województwie małopolskim.

EN 01524147 0073
04.12.2022 12:43 Miała L4 i niosła krzyż na procesji, ZUS uchylił zwolnienie. Poszła do sądu, zaskakujący wyrok

Katechetka z Torunia z powodu bólu kręgosłupa otrzymała zwolnienie chorobowe L4. Podczas chorobowego wypoczynku od pracy postanowiła jednak uczestniczyć w procesji, w trakcie której niosła pełnowymiarowy krzyż. ZUS cofnął wypłatę pieniędzy, a katechetka poszła do sądu. Wyrok był niespodziewany. Historię katechetki z Torunia opisała w czwartek "Gazeta Pomorska". Z wydarzeń opisanych w internetowym wydaniu gazety wynika, że katechetka wzięła udział w procesji i niosła krzyż wraz z innymi jej uczestnikami. Kolejnego dnia (również na zwolnieniu lekarskim) zajmowała się wylataniem palm wielkanocnych w Kole Gospodyń Wiejskich.

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 22.11.2019. n/z Dokumentacja medyczna.
19.10.2022 14:50 Adres na druku zwolnienia chorobowego. W przypadku błędu można mieć kłopoty

Pracownik w czasie przebywania na zwolnieniu chorobowym nie musi znajdować się pod adresem zamieszkania. Ekspert rynku pracy, prezes Conperio Mikołaj Zając przypomina, żeby pracownicy dbali o właściwy adres na drukach. W przeciwnym razie mogą oni stracić świadczenie.

pilne zus
04.01.2022 01:00 ZUS znacząco zmienił zasady dotyczące zasiłków chorobowych. Wszystko od 1 stycznia

ZUS od 1 stycznia 2022 r. wprowadził zmiany w zasiłkach chorobowych. Teraz nie będzie liczyło się na co chorujemy, a jedynie jak długo. Z informacji ZUS wynika, że osoba ubezpieczona może pobierać zasiłek chorobowy przez 182 dni. Długość zasiłku może wzrosnąć jeśli ubezpieczony chory jest na gruźlicę lub jeśli choroba przebiega podczas ciąży. Wtedy długość zasiłku może wzrosnąć do 270 dni. - Do końca ubiegłego roku ulegały zsumowaniu te nasze zwolnienia lekarskie, które pacjent dostawał na tą samą chorobę, czyli była to tzw. kontynuacja leczenia. Inaczej było przy różnych chorobach czyli gdy eZLA było wystawiane przez lekarza na inną jednostkę chorobową – okres zasiłkowy naliczany był na nowo. Obecnie nie ma znaczenia, na co chorujemy gdyż wszystkie zwolnienia, pomiędzy, którymi nie ma przerwy 60 dni sumują się do wyczerpania rocznego – tak nowe przepisy tłumaczy Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Osoba, która wykorzysta 182 dni zasiłku chorobowego i nadal będzie pozostawała w stanie niezdolnym do ponownego podjęcia pracy, może złożyć wniosek o przyznanie świadczenie rehabilitacyjne na maksymalnie 12 miesięcy.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo
04.12.2021 01:00 ZUS ogłosił ile cofnął zwolnień chorobowych. Skala oszustw przeraża

ZUS wziął się na poważnie za nieuzasadnione zwolnienia lekarskie. Zakład podał dane, z których wynika, że nawet co trzecie zwolnienie wystawione zostało bez odpowiedniej przyczyny. Taki obrót spraw skłoni ZUS do wzmożonych kontroli zwolnień. Jak się okazuje, żeby stracić prawo do zwolnienia nie musi nawiedzić nas nawet kontrola z ZUS. Wielu Polaków, którzy otrzymali L4 publikuje np. zdjęcia z wakacji w mediach społecznościowych podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim, co jest już wystarczającym dowodem dla ZUS, że zwolnienie nie jest wykorzystywane w odpowiedni sposób. Dotyczy do oczywiście zwolnień tzw. "nie chodzących", które nie uprawnia nas do zmiany miejsca pobytu wskazanej na zwolnieniu.

ZUS weryfikuje L4
15.11.2021 01:00 ZUS może zweryfikować L4. Coraz więcej osób kupuje zwolnienia lekarskie

Jak podaje portal prawo.pl na rynku medycznym pojawiły się w ubiegłym roku firmy, których działalność ogranicza się głównie do wystawiania krótkoterminowych zwolnień lekarskich. ZUS rzadko je kontroluje, a za nienależne wolne - płacą pracodawcy.Czas pandemii pozwolił na rozwój firm wystawiających zwolnienia lekarskie, które nie zawsze świadczą prawdę na temat zdrowia pracownika. Firmy takie wykorzystują lukę w służbie zdrowia spowodowaną świadczeniem usług wyłącznie w trybie zdalnym.

EN 01473843 0009
13.09.2021 02:00 ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązku i wskazania dokładnego adresu miejsca, gdzie będziemy przebywać na zwolnieniu lekarskim. W przeciwnym razie w razie kontroli możemy utracić prawo do zwolnienia lekarskiego. Bardzo często spotykamy się z sytuacją, że wynajmujemy mieszkania bądź jesteśmy po przeprowadzce a w dokumentach, do których dostęp ma pracodawca i ZUS widnieją informacje o innym adresie zamieszkania. Taka sytuacja może przyprawić nam więcej problemów, niż się początkowo wydaje.

EN 01454375 0090
02.09.2021 02:00 Żabka prezentuje totalną nowość. Sklepy będą też "przychodniami lekarskimi"

Żabki funkcjonują już teraz jako placówki pocztowe teraz będą dodatkowo "przychodniami lekarskimi". Sieć sprzeda klientom vouchery na teleporady lekarskie. Usługę telekonsultacji z lekarzem przygotowała firma HomeDoctor. Voucher można zakupić w sklepach Żabki od 1 września 2021 roku.

EN 01470838 0027 (1)
17.08.2021 02:00 ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

ZUS nieustannie przypomina o podaniu dokładnego i aktualnego adresu w przypadku ubiegania się o e-ZLA, elektroniczne zwolnienie lekarskie. W przeciwnym razie możemy nabawić się licznych kłopotów podczas ewentualnej kontroli. Iwona Kowalska-Matis z dolnośląskiego ZUS uczula, aby pamiętać o aktualizacji adresu, pod którym zamierzamy przechodzić rekonwalescencję po chorobie. Nagminnie bowiem zdarza się, że osoby podają w miejscu pracy np adres zameldowania, a faktycznie mieszkają pod innym adresem, często nawet w innej miejscowości. W takim przypadku podczas kontroli urzędnicy ZUS przybędą pod adres zapisany u pracodawcy bądź w ZUS.

biznesinfo-1
10.08.2021 02:00 ZUS ostrzega: masz 3 dni na wskazanie poprawnego adresu. Potem możesz stracić zwolnienie lekarskie

Dane dotyczące adresu naszego zamieszkania, którymi dysponuje ZUS jak i nasz pracodawca, często są niezgodne ze stanem faktycznym. Problem może pojawić się w przypadku, gdy np. na wakacjach nabawimy się kontuzji. Ewentualna kontrola z ZUS może pozbawić nas prawa do otrzymywania wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim. ZUS przypomina, że każdy kto uda się na zwolnienie lekarskie, powinien wskazać zakładowi miejsce, w którym na zwolnieniu będzie przebywał. Bardzo często mamy do czynienia z procederem, w którym adres zamieszkania nie jest zgodny z faktycznym. Dzieje się tak np. gdy w urzędzie widnieje nasz stały adres zameldowania, a pracujemy i wynajmujemy mieszkanie w innym mieście. Niepoinformowanie lekarza wystawiającego nam e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie lekarskie o miejscu, w którym na zwolnieniu zamierzamy przebywać, może być opłakane w skutkach w przypadku ewentualnej kontroli ZUS.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
06.08.2021 02:00 ZUS ostrzega: nieuwaga może nas pozbawić zwolnienia lekarskiego

ZUS przypomina o odpowiednim wypełnieniu dokumentów w przypadku skorzystania ze zwolnienia lekarskiego. Zaniedbanie w tej kwestii może zakończyć się kontrolą i odebraniem przysługującego zwolnienia. Często mamy do czynienia z sytuacją, w której mieszkamy w innym miejscu niż to zgłoszone w ZUS i pracodawcy. W takim przypadku zwolnienie lekarskie wystawione na adres, pod którym nie przebywamy może, w przypadku kontroli urzędnika z ZUS, doprowadzić do odebrania pieniędzy za zwolnienie lekarskie. - Bywa i tak, że w trakcie wymarzonego urlopu nad morzem lub w górach ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy, a kontuzja lub choroba zatrzyma nas na dłużej w danym miejscu, odległym od naszego stałego zamieszkania. Jeśli będziemy korzystać ze zwolnienia lekarskiego należy podać lekarzowi wystawiającemu eZLA taki adres, pod którym będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów - ostrzega. Adres podany w systemie e-ZELA musi być tożsamy z adresem zamieszkania. Jeśli lekarz ma złe dane, to powinniśmy je uaktualnić w ciągu 3 dni od wystawienia zwolnienia - informuje ZUS. "Prawidłowy adres pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli orzekania lub prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego."ZUS podaje także dokładną kwotę, jaką zaoszczędził przeprowadzając kontrolę: "W I kwartale 2021 r. 80,0 tys. osób na zwolnieniu lekarskim zostało sprawdzonych przez ZUS. W efekcie kontroli wydanych zostało 3,7 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota oszczędności z tego powodu tylko w I kw. 2021 r. osiągnęła 3 582 600 zł." Jak widać, wiele kontroli zaowocowało odebraniem praw do zwolnienia lekarskiego, tym bardziej powinniśmy pamiętać o odpowiednim wypełnieniu danych.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
17.07.2021 02:00 Masowe kontrole zwolnień lekarskich. ZUS będzie miał ręce pełne roboty

ZUS kończy z pandemicznym resetem i zwiększa kontrole. Na celowniku instytucji znajdą się przede wszystkim zwolnienia lekarskie, które nie zawsze uprawniają do zasiłków chorobowych. Już niebawem omijanie prawa będzie jeszcze trudniejsze za sprawą nowych przepisów, które przygotował rząd.Z tego artykułu dowiesz się:Ile kontroli przeprowadził ZUS w I kwartale 2021 r.Na co najczęściej Polacy biorą zwolnienie lekarskieJakie zmiany w prawie szykuje rząd

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.06.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Liczba przypadków niepokojąco rośnie

Od przyszłego roku zwolnienie lekarskie będzie można otrzymać również z powodu wypalenia zawodowego. Z roku na rok wzrasta bowiem liczba osób zmagająca się z zaburzeniami. Mimo tego eksperci już teraz ostrzegają, że L4 w tej formie może być nadużywane. Z tego artykułu dowiesz się:Do jakich celów, zdaniem ekspertów, może być wykorzystywane zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego Ile zaświadczeń o zaburzeniach psychicznych wystawiono w 2020 r.Czym jest wypalenie zawodowe

hands-4476303 1920
07.06.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie pracownika a deklaracje rozliczeniowe

Każdy płatnik składek ZUS co miesiąc musi wysłać do tej instytucji deklarację rozliczeniową. Jak w dokumentach ująć zwolnienie lekarskie pracownika?Pierwszym podstawowym dokumentem, którym posługuje się przedsiębiorca rozliczający składki i świadczenia za dany miesiąc, jest deklaracja ZUS DRA. Dołącza do niej także inne deklaracje: ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA (są one załącznikami ZUS DRA). ZUS RCA to imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach. Służy do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i/ lub wypłaconych świadczeń za ubezpieczonych pracowników. ZUS RZA to imienny raport miesięczny o składkach na ubezpieczenia zdrowotne. ZUS RSA to imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek. Służy do wykazywania przerw w opłacaniu składek. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma obowiązków składania ZUS RCA, ZUS RZA i ZUS RSA, wystarczy jedynie deklaracja ZUS DRA.

Biznesinfo
06.06.2021 02:00 ZUS sprawdza L4. Najwięcej od początku pandemii

ZUS nadal wnikliwie sprawdza zasadność zwolnień lekarskich. W I kwartale 2021 r. padł rekord - organ rentowy przeprowadził najwięcej weryfikacji L4 od momentu wybuchu pandemii. Łącznie wstrzymano aż 3,7 tys. zwolnień. Z tego artykułu dowiesz się:Co weryfikuje ZUSIle kontroli przeprowadził w poszczególnych kwartałachKto nie obawia się weryfikacji urzędników

business-962355 640
29.05.2021 02:00 Czy zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia wpływa na datę rozwiązania umowy?

Jeśli pracownik choruje i jest na zwolnieniu lekarskim, ma pełne prawo, aby w czasie nieobecności złożyć wypowiedzenie. Jednak czy zwolnienie lekarskie w trakcie wypowiedzenia wpływa na termin rozwiązania umowy? Wyjaśniamy.

hypertension-867855 1920
28.05.2021 02:00 Praca w dniu, na który przysługuje zwolnienie lekarskie

Zwolnienia lekarskie to zagadnienie, z którym prędzej czy później zmierzyć muszą się przedsiębiorcy zatrudniający pracowników. Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których rozstrzygnięcie, jak powinno wyglądać wynagrodzenie chorobowe pracownika lub zasiłek chorobowy, nie przychodzą łatwo. Czasem zdarza się też tak, że praca w dniu, w którym pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie jednak miała miejsce. W innych sytuacjach pracownik, któremu przysługuje zwolnienie lekarskie przepracuje dzień lub jego część. Co wówczas powinien zrobić pracodawca?Z artykułu dowiesz się:Jak wygląda sytuacja, gdy pracownik przepracuje część dnia, na który przysługuje zwolnienie lekarskie?Jak wygląda sytuacja, gdy pracownik przepracuje cały dzień, na który przysługuje zwolnienie lekarskie?Jak ustalić wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy spowodowany nieobecnością w pracy w powodu choroby?Za czas przepracowany pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu praca nie została jednak wykonana, pracownikowi przysługują wówczas inne rodzaje wynagrodzenia lub inne świadczenia. Może też być tak, że pracownik w ogóle nie będzie miał prawa do żadnego wynagrodzenia ani innych świadczeń. Rodzaj wynagrodzenia lub świadczeń przysługujących pracownikowi w sytuacji, gdy nie wykonał on pracy zależy oczywiście od powodów, dla których tak się stało. W sytuacji, gdy pracownik zachoruje i przysługuje mu zwolnienie lekarskie, ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby. Po przekroczeniu 33 albo 14 dni takiej absencji chorobowej, w zależności od okresu ubezpieczenia, pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Pracodawca ma obowiązek wypłaty pracownikowi wynagrodzenia chorobowego za okres jego niezdolności do pracy przez następujące okresy:łącznie 33 dni w roku kalendarzowym, gdy dany pracownik nie przekroczył 50 roku życia,do 14 dni łącznie w roku kalendarzowym, gdy dany pracownik ukończył 50. rok życia.OCzywiście dni niezdolności do pracy przekraczające powyższe okresy opłacane są ze środków ubezpieczenia społecznego w formie zasiłku chorobowego.

young-woman-2239269 640
27.05.2021 02:00 Zwolnienie lekarskie - co oznaczają kody literowe?

W przypadku czasowej niezdolności do pracy, wynikającej z choroby bądź ciąży, pracownik otrzymuje od lekarza zwolnienie lekarskie, które jest podstawą dla wypłacenia wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Lekarz umieszcza również na zaświadczeniu kody literowe. Co one oznaczają?

doctor-5710152 1920
25.05.2021 02:00 Powrót do pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownik, gdy jest chory, przebywa na zwolnieniu lekarskim. Co w sytuacji, kiedy chce przerwać zwolnienie i wrócić do pracy? Zwolnienie lekarskie jest usprawiedliwieniem nieobecności pracownika w pracy. Obejmuje ono ramy czasowe, czyli obowiązuje od dnia wystawienia zwolnienia do dnia, w którym – jak przewiduje lekarz – pracownik będzie zdolny do powrotu do pracy albo do dnia, w którym niezbędne jest przeprowadzenie kolejnego badania. Zazwyczaj zwolnienie wykorzystywane jest w całości, ale zdarzają się też sytuacje, że osoby chcą je skrócić i wcześniej wrócić do swoich obowiązków służbowych.