Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Telefon od skarbówki po rozliczeniu PIT. Wiemy, do kogo zadzwonią
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.02.2024 11:33

Telefon od skarbówki po rozliczeniu PIT. Wiemy, do kogo zadzwonią

Rozliczenie PIT
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Wielkimi krokami zbliża się składanie deklaracji podatkowych PIT. Rozliczenia możemy dokonać tradycyjnie lub za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Okazuje się, że po złożeniu deklaracji niektórzy podatnicy mogą spodziewać się telefonu od skarbówki. Z kim konkretnie się skontaktują?

Niebawem rusza składanie deklaracji podatkowych

Już niebawem rozpocznie się rozliczenie podatku za ubiegły rok. Od 15 lutego Polacy będą mogli składać swoje deklaracje, a dokumenty spłyną do urzędów skarbowych w całej Polsce. Rozliczenia możemy dokonać za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub też w standardowej, papierowej formie. Jak się okazuje, niektórzy podatnicy mogą się spodziewać, że skarbówka się z nimi skontaktuje.

Zobacz także: Nowe świadczenie dla seniorów już niebawem. Padł konkretny termin

ZUS rozpoczął wielką wysyłkę. List lepiej zachować dla siebie

Usługa Twój e-PIT coraz bardziej popularna

Z oficjalnych danych Ministerstwa Finansów wynika, że rozliczanie się za pośrednictwem usługi Twój e-PIT staje coraz bardzie popularne wśród Polaków. Jak się okazuje, deklaracje PIT za 2022 rok w formie elektronicznej złożyło aż 20 milionów podatników. Prawie 12 milionów osób skorzystało z Twój e-PIT, a pozostali z e-Deklaracji. Jeśli chodzi o tradycyjne, papierowe formularze, to zdecydowało się na nie 1,3 mln podatników.

Kto może spodziewać się telefonu od skarbówki?

Należy pamiętać, że podczas rozliczenia się za pomocą usługi Twój e-PIT nie mamy możliwości dołączenia dokumentów, które potwierdzają nasze prawo do skorzystania z ulg podatkowych. W takiej sytuacji należy je zachować, bo urzędnicy sami skontaktują się z nami, jeśli będą chcieli zweryfikować deklarację i poproszą wówczas o dostarczenie dokumentów.

Ministerstwo Finansów przesłało “Interii Biznes” komunikat w tej sprawie. Jak się okazuje, skarbówka będzie kontaktowała się w sposób najmniej uciążliwy i nie tylko w przypadku rozliczenia za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Telefonu mogą spodziewać się wszyscy podatnicy, nawet ci, którzy złożyli swoje zeznanie w urzędzie. Nastąpi to w przypadku powstania wątpliwości dotyczących podanych przez podatnika informacji.