PIT, czyli podatek dochodowy, to jedna z podstawowych danin w polskim systemie podatkowym. Z punktu widzenia swoich technikaliów, jest to również jeden z najstarszych podatków w historii, do dziś cieszący się powszechnością w niemal każdym państwie na świecie – pomimo licznych kontrowersji które budzi.
Podatek dochodowy, zgodnie ze swoją nazwą, to danina którą należy odprowadzać w wysokości uzależnionej od uzyskanego dochodu. Przez dochód rozumiany jest przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z obowiązującą literą prawa, opłacać go muszą zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (firmy).
Abstrahując od wielu odliczeń i ulg jakie możemy zastosować w trakcie rozliczania podatku dochodowego (na przykład kwota wolna od podatku), warto zwrócić uwagę na same stawki PIT w Polsce i jego rodzaje.
Najpowszechniej spotykanym sposobem dokonywania rozliczeń z Urzędem Skarbowym, właściwym dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (i niektórych przedsiębiorców) jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Wyróżniamy w tej mierze trzy progi podatkowe.
Pierwszy wynosi 12% dla osiągniętego dochodu niższego niż 120 000 złotych rocznie. Drugi to aż 32% - opodatkowane są nim wszystkie dochody powyżej 120 000 złotych rocznie. Trzeci próg podatkowy z kolei to tak zwana danina solidarnościowa. Wynosi on 4% od dochodów przekraczających milion złotych rocznie i jest w całości przeznaczany Fundusz Solidarnościowy, wspierający osoby niepełnosprawne na rynku pracy.
Innym rodzajem podatku dochodowego jest podatek liniowy, wynoszący 19% bez względu na wysokość osiąganych dochodów – skorzystać z takiej formy rozliczenia mogą wyłącznie przedsiębiorcy. Ostatnim z kolei jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie w zależności od rodzaju prowadzonej działalności może on wynosić między 2% a 17%.
Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, możemy zastanawiać się nad tym, który formularz PIT będzie właściwy dla naszej sprawy. Jest ich bowiem kilka, gdzie każdy z formularzy przeznaczony jest dla innego rodzaju osiąganego dochodu lub innego typu podatku dochodowego.
Najpopularniejsze są formularze PIT-36 i PIT-37. W dużym uproszczeniu można by stwierdzić, że PIT-36 wypełniany jest przez przedsiębiorców (dochody uzyskiwane samodzielnie), zaś PIT-37 przez osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.
Przedsiębiorcy którzy zdecydowali się na podatek liniowy powinni wypełnić formularz PIT-36L, natomiast podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powinni wypełnić PIT-28. Do pozostałych, często używanych formularzy należy PIT-38 (dla dochodu z zysków kapitałowych) i PIT-39 (odpłatne zbycie nieruchomości i innych praw majątkowych).
O ile nie jesteśmy przedsiębiorcą i nie osiągamy dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, nie musimy odprowadzać podatku do Urzędu Skarbowego osobiście – wystarczy wypełnienie odpowiedniego formularza.
Możemy zrobić to osobiście w siedzibie właściwego dla nas urzędu, za pomocą poczty, lub przez internet, przy pomocy dedykowanemu temu celowi portalowi rządowemu („Twój e-PIT”), co stanowić będzie zdecydowanie najprostszą i najszybszą z metod.
Pokaż więcej
Choć czas na przesłanie do urzędów skarbowych podatkowych zeznań rocznych rozpoczął się 15 lutego, to nie brakuje podatników, którzy zdecydowali pozostawić formalności na ostatnią chwilę. Ich dopełnienie ułatwia dostępny w e-Urzędzie Skarbowym wstępnie wypełniony formularz, jednak to na podatniku spoczywa obowiązek weryfikacji danych i wykazania przysługujących ulg, zwolnień i odliczeń. Niektóre grupy podatników muszą podać dodatkowe informacje, których nie znajdziemy w automatycznie wypełnionym formularzu.
Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin rozliczenia podatku dochodowego. Miliony Polaków mają to już za sobą, przed niektórymi wciąż jeszcze ten trudny do spełnienia obowiązek. Okazuje się, że właściciele psów mają szansę na odliczenie dodatkowych kosztów od podatku. Aby to zrobić, trzeba sprostać kilku istotnym warunkom.
Termin rozliczenia PIT za 2024 rok zbliża się wielkimi krokami. Co zrobić, aby zdążyć na czas i uniknąć przykrych konsekwencji finansowych i prawnych? Podpowiadamy, jak skutecznie rozliczyć się z fiskusem i nie martwić się o kary.
Ministerstwo Finansów uczula wszystkich podatników. Chodzi o informacje, które otrzymują Polacy, w związku z nadpłatą PIT. Warto dokładnie przyjrzeć się komunikatom, które spływają na nasze skrzynki mailowe, w trwającym okresie rozliczania deklaracji podatkowych. Konsekwencje lekceważenia zaleceń mogą być opłakane.
Wielu Polaków ma już za sobą rozliczenie podatku dochodowego za 2024 rok, jednak nie wszyscy pamiętali, że tym razem mają jeszcze jeden obowiązek. Inwestorzy muszą sprawdzić, czy na pewno dopełnili wszystkich formalności, pominięcie tego szczegółu może się źle skończyć. Termin zbliża się wielkimi krokami, warto więc o to zadbać, póki jest czas.
Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację wpływu ewentualnego zwolnienia podatkowego na polski system finansów publicznych. Kogo by dotyczyło i jak wpłynęłoby na system finansów?
Podatnicy mają czas do końca kwietnia, aby złożyć deklaracje PIT. To dobry moment, aby zastanowić się, czy wzięliśmy pod uwagę wszystkie ulgi, które nam przysługują. Ta konkretna może dotyczyć nawet 1,4 mln osób, a nie każdy o niej pamięta. W ten sposób w kieszeni zostanie niecałe 1000 złotych, warto wziąć to pod uwagę.
Pośpiech jest złym doradcą w każdej sytuacji życiowej, także przy składaniu deklaracji podatkowej. Jeżeli chcemy wypełnić dokument poprawnie, dotrzymać terminu i otrzymać wszystkie dostępne ulgi, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę jeden szczegół, który może wpłynąć na dalsze losy tego dokumentu.
Miliony Polaków właśnie pochylają się nad swoim zeznaniem podatkowym i zastanawiają się, z jakich ulg mogą skorzystać. Na to pytanie odpowiedź ma Krajowa Administracja Skarbowa. W oficjalnym komunikacie przypomniała o jednej ważnej rzeczy, o której Polakom zdarza się zapominać. W ten sposób można odliczyć nawet 53 tys. złotych, warto o tym wiedzieć.
Od 15 lutego można już składać deklaracje PIT za 2025 rok. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej możemy liczyć na zwrot podatku. Co więcej, jedna decyzja może sprawić, że pieniądze wrócą na nasze konto jeszcze wcześniej. Ale przy tym nie powinniśmy zapominać, że PIT należy wypełnić ostrożnie: jeden błąd wystarczy, by stracić pieniądze.
Ten rodzaj deklaracji podatkowej PIT należy koniecznie rozliczyć i złożyć samodzielnie. Naszą czujność może uśpić działanie elektronicznego systemu rozliczania, za pomocą którego ten obowiązek zostaje załatwiony niemal automatycznie. Tymczasem warto wiedzieć, że w określonym przypadku musimy sami dopełnić formalności, aby uniknąć dotkliwych kar finansowych.
Pierwsi podatnicy już doczekali się zwrotu podatku. Co zrobić, by pieniądze szybciej wróciły na nasze konto? Wiemy, na jakie kwoty mogą liczyć seniorzy w ramach zwrotu z 13. i 14. emerytury. Jednak nie wszyscy będą mogli z tego skorzystać. W tym roku jeszcze więcej Polaków nie dostanie ani złotówki.
Setki tysięcy podatników w Polsce automatycznie zaakceptowało swoje rozliczenia w systemie Twój e-PIT. Wygodne? Owszem. Ale czy opłacalne? Tego już nie wszyscy są świadomi. Brak weryfikacji deklaracji może oznaczać utratę pieniędzy, które należałyby się podatnikom. Czy jest jeszcze szansa, by je odzyskać?
Osoby, które uzyskały dochód w 2024 roku, mają obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym. Już rozpoczął się okres składania deklaracji PIT za ten okres i trwa do 30 kwietnia. Wprowadzono kilka usprawnień i osoby, które korzystają z usługi Twój e-PIT dostępnej również w postaci aplikacji mobilnej mogą skorzystać z gotowych i wstępnie wypełnionych formularzy. Natomiast uzyskanie ulg podatkowych wymaga dodatkowych działań. Niektórzy mogą liczyć na spory zwrot.
Coraz więcej miast ponownie zachęca mieszkańców do rozliczania podatków w stolicy poprzez kreatywne inicjatywy. W tegorocznej loterii PIT do zdobycia są wyjątkowo atrakcyjne nagrody, które mogą skłonić wiele osób do wskazania Warszawy jako miejsca zamieszkania. Jednak w niektórych lokalizacjach prawdopodobieństwo wygranej jest znacznie większe. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby wziąć udział w losowaniu?
Polski system podatkowy, choć daje nam dostęp do różnego rodzaju ulg, to jednak stwarza trudności dla osób, które znajdują się w nieco bardziej skomplikowanej sytuacji życiowej. Tak jest z kobietami, które zanim zawarły związek małżeński, urodziły dziecko innemu mężczyźnie lub tzw. rodzinami patchworkowymi, które wychowują razem dzieci z poprzednich związków. Czyj dochód w takiej sytuacji brać pod uwagę przy obliczaniu ulgi? Ekspertka rozwiewa wątpliwości.
Co zrobić, by złożenie rocznej deklaracji podatkowej było jak najprostsze? Wielu podatników stale szuka najlepszego sposobu na złożenie PIT-u. Nowe rozwiązania wprowadza również rząd. Postawa Polaków jasno pokazuje, że nie tędy droga. Co poszło nie tak?
Szef InPostu Rafał Brzoska od niedawna kieruje zespołem ds. deregulacji, który ma ułatwić życie polskich przedsiębiorców, ale też poprawić sytuację wszystkich Polaków pod względem gospodarczym. Biznesmen był gościem Tomasza Terlikowskiego na antenie RMF FM, gdzie został zapytany o to czy Polska powinna wycofać się z programu 800 plus. Wyjaśnił też, dlaczego sam nie pobiera tego świadczenia i co sądzi o propozycji zerowego PIT dla rodzin.
Trwa intensywny czas rozliczania deklaracji podatkowych PIT. Niezmiennie szukamy kolejnych informacji o dostępnych ulgach, które pozwolą zaoszczędzić niejednokrotnie duże sumy pieniędzy. Wśród nich istnieją również takie, które nie są powszechnie znane, a przysługują licznej grupie. Dzięki jednej z nich odliczymy od podatku nawet 1360 zł. Jakie trzeba spełnić warunki, aby skorzystać?
Co warto zrobić przed złożeniem rocznego zeznania podatkowego? Przy aktualnych ułatwieniach wypełnienie deklaracji może zająć nawet kilka sekund — mimo to warto wcześniej dobrze przemyśleć kilka aspektów. Podatnicy powinni pamiętać o ulgach i innych udogodnieniach. Urząd Skarbowy właśnie wprowadza nowość w tym zakresie.
Rozliczanie rocznego PIT-u to dla wielu rodziców szansa na skorzystanie z korzystnych ulg podatkowych, które mogą znacząco obniżyć wysokość należnego podatku. Nie każdy jednak wie, jakie warunki trzeba spełnić, by móc je odliczyć, ani ile dokładnie można zyskać. Sprawdź, na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi i co warto wiedzieć przed złożeniem deklaracji.
Z tych urządzeń elektrycznych korzystamy codziennie. Stanowią one niezbędny element codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Co ciekawe, koszty związane z ich zakupem, a nawet montażem, możemy odliczyć od podatku. Co więcej, katalog odliczeń rozszerzył się o kolejne sprzęty, które nie kwalifikowały się wcześniej do odliczenia.
Wielu podatników wywiązało się już z obowiązku rozliczenia deklaracji PIT. Niektórzy w napięciu wyczekują na ewentualny zwrot bądź niedopłatę, zupełnie niepotrzebnie, bo sprawdzenie statusu zwrotu podatku PIT jest bardzo proste. Jak dostać się do takiej informacji i gdzie trzeba się zwrócić?
Niejednokrotnie podczas rozliczania PIT zapominamy, że przysługują nam ulgi podatkowe związane z kosztami leczenia stomatologicznego. Jak najbardziej istnieje możliwość, aby skorzystać z takiego udogodnienia. Należy jednak spełnić konkretne warunki, aby móc zaoszczędzić. Jakich formalności należy dopełnić?
Ruszyły rozliczenia z fiskusem za 2024 rok. Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Okazuje się, że niektóre z nich są mało znane wśród podatników. Jedna z nich przysługuje seniorom. Mogą dzięki niej naprawdę sporo zyskać, ale muszą spełniać konkretne warunki. Przedstawiamy szczegóły.
Do tysięcy beneficjentów z całej Polski wkrótce trafią pisma z ZUS. Seniorzy będą musieli podjąć ważną decyzję, która pozwoli im zachować więcej pieniędzy w portfelu. W jednym przypadku wystarczy jednak kilka miesięcy, by złożenie dokumentów obróciło się przeciwko wnioskodawcy. Chodzi m.in. o 13. i 14. emeryturę.
Deklaracja PIT może być problematyczna. Warto dobrze przygotować się do rozliczenia z Urzędem Skarbowym, aby wyeliminować ryzyko błędów podczas wypełniania dokumentacji podatkowej. Jest to szczególnie ważne, bo nieścisłości mogą spowodować nawet zwiększenie podatku, lub cofnięcie jego zwrotu. O czym pamiętać, aby nie stracić pieniędzy?
Wielu Polaków zaczyna już rozliczać swój PIT. Mimo że nie jest to przyjemny obowiązek, od tego roku sporym ułatwieniem są gotowe formularze, dostępne w aplikacji mobilnej. Istnieje też całkiem sporo ulg podatkowych, które pozwalają korzystnie rozliczyć się ze skarbówką. Dobrze się z nimi zapoznać, przed wypełnianiem dokumentów.