Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Pit

PIT – co to jest?

PIT, czyli podatek dochodowy, to jedna z podstawowych danin w polskim systemie podatkowym. Z punktu widzenia swoich technikaliów, jest to również jeden z najstarszych podatków w historii, do dziś cieszący się powszechnością w niemal każdym państwie na świecie – pomimo licznych kontrowersji które budzi.

Podatek dochodowy, zgodnie ze swoją nazwą, to danina którą należy odprowadzać w wysokości uzależnionej od uzyskanego dochodu. Przez dochód rozumiany jest przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z obowiązującą literą prawa, opłacać go muszą zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (firmy).

Stawki PIT i rodzaje podatku dochodowego w Polsce

Abstrahując od wielu odliczeń i ulg jakie możemy zastosować w trakcie rozliczania podatku dochodowego (na przykład kwota wolna od podatku), warto zwrócić uwagę na same stawki PIT w Polsce i jego rodzaje. 

Najpowszechniej spotykanym sposobem dokonywania rozliczeń z Urzędem Skarbowym, właściwym dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (i niektórych przedsiębiorców) jest rozliczenie na zasadach ogólnych. Wyróżniamy w tej mierze trzy progi podatkowe. 

Pierwszy wynosi 12% dla osiągniętego dochodu niższego niż 120 000 złotych rocznie. Drugi to aż 32% - opodatkowane są nim wszystkie dochody powyżej 120 000 złotych rocznie. Trzeci próg podatkowy z kolei to tak zwana danina solidarnościowa. Wynosi on 4% od dochodów przekraczających milion złotych rocznie i jest w całości przeznaczany Fundusz Solidarnościowy, wspierający osoby niepełnosprawne na rynku pracy.

Innym rodzajem podatku dochodowego jest podatek liniowy, wynoszący 19% bez względu na wysokość osiąganych dochodów – skorzystać z takiej formy rozliczenia mogą wyłącznie przedsiębiorcy. Ostatnim z kolei jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, gdzie w zależności od rodzaju prowadzonej działalności może on wynosić między 2% a 17%.

Rozliczenie PIT – jaki formularz wypełnić?

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, możemy zastanawiać się nad tym, który formularz PIT będzie właściwy dla naszej sprawy. Jest ich bowiem kilka, gdzie każdy z formularzy przeznaczony jest dla innego rodzaju osiąganego dochodu lub innego typu podatku dochodowego.

Najpopularniejsze są formularze PIT-36 i PIT-37. W dużym uproszczeniu można by stwierdzić, że PIT-36 wypełniany jest przez przedsiębiorców (dochody uzyskiwane samodzielnie), zaś PIT-37 przez osoby osiągające dochody na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.

Przedsiębiorcy którzy zdecydowali się na podatek liniowy powinni wypełnić formularz PIT-36L, natomiast podatnicy rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych powinni wypełnić PIT-28. Do pozostałych, często używanych formularzy należy PIT-38 (dla dochodu z zysków kapitałowych) i PIT-39 (odpłatne zbycie nieruchomości i innych praw majątkowych).

Jak zapłacić podatek dochodowy?

O ile nie jesteśmy przedsiębiorcą i nie osiągamy dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście, nie musimy odprowadzać podatku do Urzędu Skarbowego osobiście – wystarczy wypełnienie odpowiedniego formularza.

Możemy zrobić to osobiście w siedzibie właściwego dla nas urzędu, za pomocą poczty, lub przez internet, przy pomocy dedykowanemu temu celowi portalowi rządowemu („Twój e-PIT”), co stanowić będzie zdecydowanie najprostszą i najszybszą z metod.

Pokaż więcej

deklaracje podatkowe
01.05.2024 09:57 Nie zdążyłeś rozliczyć się ze skarbówką? W ten sposób możesz uniknąć kary

Rozliczenie się ze skarbówką to obowiązek każdego podatnika. Zeznania podatkowe za 2023 rok można było składać do 30 kwietnia. Jeżeli ktoś przegapił ten termin i nie zapłacił podatku, czeka go surowa kara. Jak się jednak okazuje, jest sposób na to, by uniknąć konsekwencji. Przedstawiamy szczegóły. 

dokumenty, długopis
30.04.2024 12:05 Kończy się czas na rozliczenie PIT. Popełnisz prosty błąd i słono zapłacisz

Polacy mają już coraz mniej czasu na rozliczenie się ze skarbówką za ubiegły rok. Ostateczny termin na złożenie zeznania upływa 30 kwietnia. Niektórzy podatnicy już otrzymali wezwania od fiskusa dotyczące błędów w deklaracjach. Jeżeli nie zdąża ich poprawić, to czeka ich surowa kara. 

kalendarz
27.04.2024 19:15 Przegapisz termin, stracisz pieniądze. Chodzi nie tylko o PIT

Wiele osób myśli już o majówce i wypoczynku, tymczasem w tym tygodniu mija kilka istotnych terminów. Nie tylko osoby, które jeszcze nie rozliczyły PIT-u powinny wybrać się do urzędu. Polacy muszą złożyć jeszcze dwa kluczowe wnioski.

e-PIT, dokumenty
27.04.2024 18:13 Ostatni moment na rozliczenie PIT. Tyle musisz zapłacić skarbówce

Zostały już tylko trzy dni na rozliczenie podatku PIT za 2023 rok. Trudności sprawiać może jednak nie tyle niewielka ilość czasu, co liczne nowości w przepisach. Otrzymałeś spadek lub darowiznę? Opodatkowanie mogło wynieść nawet 20 proc.

telefon, mężczyzna
26.04.2024 16:03 Do tych osób zadzwoni skarbówka. Chodzi o rozliczenie PIT

Polakom zostały ostatnie dni na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie się z fiskusem za ubiegły rok. Okazuje się, że część podatników może spodziewać się telefonu od skarbówki. Wiadomo, w jakiej sprawie i do kogo zadzwonią urzędnicy.

Ministerstwo Finansów
26.04.2024 13:29 Nadchodzą zmiany w PIT. Dla kogo kasowe rozliczanie podatku?

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w środę projekt ustawy ws. kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Będą z niej mogli skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, bądź których dochody w poprzednim roku nie przekraczały 250 tys. euro. Nowa metoda ma mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, za wyjątkiem części przepisów. 

telefon, pieniądze, klawiatura
19.04.2024 22:56 Awaria e-Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na rozliczenie ze skarbówką za ubiegły rok. Tymczasem w piątek 19 kwietnia od rana Polacy mieli problemy z logowaniem się do e-Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że nie mogli złożyć też deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie komunikat. 

PIT, podatek
19.04.2024 10:02 Już za moment mija ważny termin. Zostawisz to na ostatnią chwilę i możesz zapłacić 100 zł

Rozliczenie PIT 2024. Od lutego do kwietnia w Polsce tradycyjnie trwa okres rozliczeń podatków z roku minionego. W zależności od stopnia złożoności naszego rozliczenia i ulg, z których zechcemy skorzystać, może wystarczyć kilka kliknięć w systemie Twój e-PIT, albo przeciwnie - nie obejdzie się bez wizyty w biurze księgowym.

deklaracja podatkowa, pieniądze, kalkulator
18.04.2024 09:39 Kończy się czas na skorzystanie z tej ulgi. Można odliczyć 53 tys. zł

Od 15 lutego Polacy rozliczają się ze skarbówką za ubiegły rok. Podczas składania deklaracji podatkowej mogą skorzystać między innymi z ulgi termomodernizacyjnej, dzięki której odliczą pokaźną sumę. Należy się jednak pospieszyć, bo wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie zeznania. 

telefon, deklaracje podatkowe
17.04.2024 09:09 Polacy muszą rozliczyć się z fiskusem. Wkrótce mija kluczowy termin

Wielkimi krokami zbliża się koniec kluczowego terminu dla Polaków. Chodzi o rozliczenie się ze skarbówką za ubiegły rok. Podatnicy, którzy jeszcze nie złożyli swojej deklaracji, powinni się pospieszyć. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie zeznania rozliczą się automatycznie. Przekroczenie terminu będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

pit
13.04.2024 13:49 Wiele osób zapomina o tych ulgach podatkowych. Zostało mało czasu

Polacy mają jeszcze tylko nieco ponad dwa tygodnie na rozliczenie podatku PIT. W pośpiechu warto jednak nie zapomnieć o ulgach podatkowych, również tych mniej popularnych. O niektórych mało kto pamięta.

None
09.04.2024 16:50 Niezwykła inicjatywa Grey Group Poland i Fundacji Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa

Fundacja Hospicjum Onkologiczne im. św. Krzysztofa (FHO) wraz z Grey Group Poland po raz czwarty podejmują się ważnej misji pro bono, starając się przełamać tabu związanego z życiem i umieraniem. Tegoroczna kampania społeczna, nosząca hasło „Czym zajmuje się umierający człowiek?”, ma dwa główne cele: pozyskanie funduszy z 1,5% podatku dochodowego na rzecz FHO oraz zwrócenie uwagi na codzienność pacjentów hospicjum.

telefon, deklaracje podatkowe
09.04.2024 11:55 Kończy się czas na rozliczenie PIT. Przegapisz termin, zapłacisz karę

Od 15 lutego Polacy mogą rozliczać się ze skarbówką za ubiegły rok. Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej. Podatnicy powinni dopilnować tego obowiązku, bo przegapienie kluczowej daty będzie wiązało się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

seniorzy, pieniądze
05.04.2024 17:49 Nawet 400 zł zwrotu dla emerytów. ZUS już wysyła pieniądze

Spora część seniorów może liczyć na dodatkowe pieniądze. To dlatego, że od trzynastej i czternastej emerytury została pobrana zaliczka na podatek dochodowy. Podczas rozliczania się ze skarbówką emeryci otrzymają zwrot. Ile wypłaci fiskus i kto konkretnie dostanie pieniądze? Wyjaśniamy. 

pieniądze
04.04.2024 10:05 Liczysz na zwrot podatku? Musisz uważać na jedną rzecz

Na rozliczenie PIT Polacy mają już tylko niecały miesiąc. Wiele osób nie wie jednak, że ważny jest nie tylko końcowy termin. Z jednego powodu deklarację warto składać wcześniej. Doradca podatkowy podkreśla, na co jeszcze koniecznie zwrócić uwagę.

seniorka pieniądze
30.03.2024 17:41 Ulga podatkowa dla seniorów. Skorzystają tylko wybrani, można sporo zyskać

Dobra wiadomość dla seniorów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, ale nadal są aktywni zawodowo. Ich pracowitość może zostać wynagrodzona dzięki specjalnej uldze podatkowej. Uzyskać ją mogą nie tylko zatrudnieni na etacie, ale także posiadający umowę zlecenie lub prowadzący działalność gospodarczą. Wyjaśniamy zatem, kto może liczyć na przywilej i jakie są dokładne warunki.

pieniądze
29.03.2024 22:48 Kwota wolna od podatku Belki. Podano szczegóły

W tym miesiącu Polaków spotkało rozczarowanie związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku dochodowego. Teraz jednak Ministerstwo Finansów zapowiedziało pewną alternatywę. Nowy kwota ma się pojawić, ale inna, niż wszyscy się spodziewali.

aplikacja mObywatel, pieniądze
25.03.2024 11:02 Rekordowe zwroty PIT. Ile w tym roku dostaną Polacy?

Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?

rodzice, dziecko, rodzina
24.03.2024 12:50 Rodzice mają mało czasu. Nie wszyscy mogą skorzystać z tej ulgi

Już wkrótce wszyscy podatnicy będą musieli złożyć zeznania podatkowe za 2023 rok. Przy okazji wypełniania PIT-u, warto pamiętać o przysługujących nam ulgach podatkowych. Rodzice mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy jednak spełniają warunki.

telefon komórkowy
24.03.2024 08:49 Dzwonią do Polaków i pytają o PIT. Pilne ostrzeżenie

Ministerstwo Finansów alarmuje: "Otrzymujemy od podatników kolejne sygnały o próbach wyłudzenia danych osobowych przez telefon". Pod kogo tym razem podszywają się oszuści? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.

pieniądze ludzie
20.03.2024 17:38 2700 zł zwrotu za dziecko zamiast 1112,04 zł. Rodzice mają wybór

Już tylko nieco ponad miesiąc pozostał na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2023 rok. Dla rodziców dzieci to doskonała okazja, by zmniejszyć podatek, a może i nawet otrzymać niemały zwrot. Co jednak w przypadku, gdy kobieta i mężczyzna podejmą decyzję o rozwodzie? Na to także jest rozwiązanie. Dzięki luce w przepisach na jedno dziecko wciąż mogą otrzymać nawet 2700 złotych.

PIT
17.03.2024 20:44 Złożysz PIT i dostaniesz samochód i nie tylko. Szansa dla wielu

Trwa czas rozliczania się ze skarbówką za 2023 rok. W związku z tym, wiele miast, jak tylko może, stara się zachęcić do tego, by to właśnie u nich rozliczyć zeznanie podatkowe PIT. Jak się okazuje, korzyść może obopólna, a nie tylko jednostronna, bowiem metropolie kuszą podatników nie lada atrakcjami. Jedne oferują bilety do teatrów, inne rowery elektryczne, a jeszcze inne nawet samochody.

pieniądze
17.03.2024 11:02 Zwroty PIT dla emerytów. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

Zwrot PIT to zawsze miła wiadomość dla każdego podatnika. Emeryci i renciści z niskimi świadczeniami, rozliczając się za mijający rok, zazwyczaj mogą liczyć na niewielkie zwroty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tych osób, które otrzymują wyższe świadczenia i korzystają z ulg, np. dla pracujących seniorów. Wówczas zastrzyk gotówki może okazać się znacznie bardziej pokaźny. Wyjaśniamy.

e-Urząd Skarbowy, e-PIT, pieniądze
14.03.2024 15:25 Poprawiła błąd po 14 sekundach. Skarbówka była bezlitosna, zapłaci 10 tys. zł

Podatniczka przez pomyłkę złożyła zeznanie PIT-36L. Zaledwie 14 sekund później poprawiła swój błąd, przesyłając PIT-36. Błąd kosztował ją 10 tysięcy złotych. 

Zeznania podatkowe, pieniądze, kalkulator
11.03.2024 12:30 Nie każdy dostanie zwrot podatku. Niektórzy będą musieli dopłacić

Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych w celu rozliczenia się ze skarbówką za ubiegły rok. Wszyscy podatnicy mają nadzieję na pokaźne zwroty podatku, ale niestety jest spora grupa osób, która będzie musiała dodatkowo zapłacić fiskusowi. Kogo będzie dotyczyła dopłata? Przedstawiamy szczegóły.

Rodzice z dzieckiem
10.03.2024 11:02 Źle wypełnisz wniosek, zapłacisz karę. Rodzice muszą się pilnować

Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych. Przy okazji rozliczania się ze skarbówką, Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na dziecko, dzięki której można naprawdę sporo zyskać. Należy jednak być uważnym, bo ujawnione nieprawidłowości mogą prowadzić do konieczności zapłacenia kary finansowej.

pieniądze
08.03.2024 14:22 ZUS zakończył wysyłkę. Część emerytów dostanie nawet 400 zł

Listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do emerytów już wyruszyły. Wkrótce seniorzy dostaną informacje na temat podatku PIT. Niektórzy otrzymają nawet 400 zł zwrotu. Dlaczego? Kto może liczyć na ”bonus”?

Mężczyzna, laptop, kalkulator
05.03.2024 10:30 Mało znana ulga podatkowa. Można odliczyć nawet 840 złotych

Podczas rozliczania się ze skarbówką Polacy mogą skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych, dzięki którym odliczą całkiem pokaźne kwoty. Większość z tych ulg jest Polakom doskonale znana, choć o niektórych wiele osób wciąż nie ma pojęcia.