Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie

Pit

pit
30.01.2024 22:23 Co grozi, jeśli nie złożymy PIT w terminie? Koniecznie trzeba wiedzieć

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej i opłacenie podatku PIT to jeden z podstawowych obowiązków każdego polskiego podatnika. Czasem zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie zrobimy tego w terminie. Winowajcy grozi wysoka kara, jest jednak sposób na uniknięcie odpowiedzialności. Co zrobić, jeśli nie zdążyliśmy złożyć PIT?

pieniądze
27.01.2024 11:10 Możesz pomóc i jeszcze na tym zyskać. Tę darowiznę odliczysz od podatku. Wiemy, jak to zrobić

W tym roku odbędzie się już 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chociaż Polacy od lat chętnie uczestniczą w akcji, wielu z nich nie wie, że darowizna przekazana na tę inicjatywę może zostać odliczona od podatku. Sprawdzamy, jak to zrobić.

pit dokumenty klawiatura gługopis telefon
25.01.2024 14:28 Mało kto pamięta o tej uldze. Możesz odliczyć nawet 1520 złotych. Są jednak pewne warunki

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w ramach rozliczenia PIT każdy może odliczyć nawet 1520 zł. Wszystko za sprawą ulgi na internet. Komu przysługuje i jak ją rozliczyć w 2024 roku?

List z ZUS
24.01.2024 18:50 Właśnie się zaczęło, miliony Polaków dostaną listy z ZUS. Wiemy co się dzieje

Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie ruszył z wysyłką ważnych listów, które trafią do skrzynek milionów Polaków. Chodzi dokładnie o deklaracje podatkowe PIT za 2023 rok. Wiadomo, kto dokładnie otrzyma te dokumenty. Przedstawiamy szczegóły.

pit dokument telefon kuchnia dom
23.01.2024 22:54 Niewiele osób wie o tej uldze podatkowej. Można odliczyć sporą kwotę

Ulgi podatkowe, które pozwalają na obniżenie wysokości PIT, należy zawrzeć w deklaracji podatkowej za 2023 rok. Poza najpopularniejszymi kategoriami ulgi (modernizacyjna czy dla wspólnie rozliczających się małżonków), warto zwrócić uwagę także na inne odliczenia. Przykładem może być ulga mieszkaniowa – w niej zawrzeć możemy nawet zakup lodówki, zmywarki czy pralki.

List od ZUS-u
23.01.2024 13:37 Właśnie się zaczęło, miliony Polaków dostaną listy z ZUS. Wiadomo, czego będą dotyczyć

Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie rusza z wysyłką bardzo ważnych listów, które już niebawem trafią w ręce milionów Polaków. Wiadomo już, co będzie zawierała ta korespondencja i okazuje się, że wszystko ma związek ze zbliżającym się rozliczeniem podatku. Co dokładnie znajdziemy w listach?

dokumenty
22.01.2024 21:05 Nie przegap tego terminu przy rozliczaniu PIT. Można sporo zyskać, chodzi o pieniądze

Jak co roku, czas na rozliczenie PIT mamy do końca kwietnia. W Urzędzie Skarbowym obowiązują też inne terminy, o których warto pamiętać. Dzięki temu zwrot podatku możesz dostać znacznie szybciej.

List z ZUS
22.01.2024 16:09 Wielka akcja ZUS, już się zaczęło. Ponad 10 milionów Polaków otrzyma ważny list

Jeszcze przed 1 marca do wszystkich otrzymujących świadczenia z ZUS trafią odpowiednie dokumenty. Chodzi o deklarację podatkowe PIT za 2023 rok. Łącznie wysłano ponad 10 milionów formularzy.

Rozliczenie PIT
20.01.2024 13:44 Kiedy zwrotu podatku 2024? Istnieje banalnie prosty sposób, by skrócić czas oczekiwania

Wielkimi krokami zbliża się składanie deklaracji podatkowych PIT. Z zeznań niektórych osób będzie wynikała nadpłata, którą urząd skarbowy będzie musiał im zwrócić. Kiedy więc spodziewać się przelewu na konto? Okazuje się, że istnieje też sposób na skrócenie czasu oczekiwania.

dokumenty
17.01.2024 18:57 Ulga podatkowa dla każdego. Można zaoszczędzić nawet 3040 zł

Z ulgi na internet skorzystać może w Polsce niemal każdy podatnik. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że może odliczyć te opłaty od podatku przy okazji wypełniania PIT. Zaoszczędzić można w ten sposób nawet 3 tysiące złotych w ciągu dwóch lat.

Rozliczenie podatku
17.01.2024 11:14 Niewiele osób wie o istnieniu tej ulgi podatkowej. Można zaoszczędzić nawet ponad 1500 zł

Już niebawem ruszy składanie deklaracji podatkowych PIT. W związku z tym warto pamiętać o różnego rodzaju ulgach podatkowych. Okazuje się jednak, że niektóre z nich wciąż są mało popularne wśród Polaków, a można zaoszczędzić całkiem pokaźną sumę. Przedstawiamy szczegóły. 

PIT, pieniądze
15.01.2024 19:34 Za rozliczenie podatku PIT przewidziane są nagrody. Właśnie ruszyła loteria

Właśnie poinformowano o specjalnej loterii dla osób, które rozliczą podatek PIT. Przewidziane są niezwykle atrakcyjne nagrody, ale jest pewien warunek wzięcia udziału w tym losowaniu. Należy wskazać konkretne miasto jako miejsce rozliczenia. 

Senior, list z ZUS-u
15.01.2024 17:57 Tysiące emerytów otrzyma "bon od ZUS", zacznie się już za chwilę. W środku ważna wiadomość

Już niebawem seniorzy otrzymają specjalne listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, żeby dokładnie tą korespondencję przeczytać, bo będzie zawierała pewną niespodziankę. “Bon od ZUS” trafi do tysięcy emerytów na przełomie stycznia i lutego. O co dokładnie chodzi?

PIT
14.01.2024 18:34 Bez niego zapomnij o rozliczeniu PIT-u. Ten dokument to absolutna konieczność

Nieubłaganie nadchodzi czas rozliczenia z fiskusem. Wiele osób lada dzień powinno więc otrzymać od pracodawcy dokument oznaczony jako PIT-11. Zanim się to jednak stanie, wypełniony formularz musi trafić do samej skarbówki. Jak wyglądają konkretne terminy? Wyjaśniamy.

PIT, laptop
12.01.2024 10:20 Szykują się rewolucyjne zmiany w rozliczaniu podatku PIT. Skorzysta prawie 4 mln osób

Już niebawem ruszy składanie deklaracji podatkowych PIT. Okazuje się, że szykują się spore zmiany w rozliczaniu się przy pomocy usługi Twój e-PIT. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku z tego rozwiązanie będzie mogło skorzystać szersze grono podatników. Przedstawiamy szczegóły. 

Koperta ZUS, pieniądze
08.01.2024 09:35 ZUS rozsyła do Polaków ważne listy. Lepiej go przeczytać, chodzi o dodatkowe pieniądze

Wielu Polaków otrzyma bardzo ważne listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Korespondencja będzie dotyczyła rozliczeń za 2023 rok i należy się z nią dokładnie zapoznać. Niektórzy bowiem będą mogli liczyć na zwrot nawet do kilkuset złotych. 

Rozliczenie podatku
03.01.2024 09:09 Nawet 3600 złotych od skarbówki. Te dwie grupy mogą liczyć na wysoki zwrot podatku

Już niebawem ruszy składanie deklaracji podatkowych PIT. Jak się okazuje, tysiące Polaków będzie mogło liczyć na wysoki zwrot pieniędzy ze skarbówki. Będą to głównie dwie grupy osób, które otrzymają nawet 3600 złotych. 

pieniądze
26.12.2023 10:24 Wspaniałe wieści dla seniorów. Skarbówka zwróci nadpłacony podatek, znamy konkretne kwoty

Przed nami skomplikowany czas rozliczeń z fiskusem. Dla części z nas to przykry obowiązek, ale dla wielu, w tym seniorów, szansa na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak co roku, także i teraz, skarbówka zwróci rzeszy emerytów i rencistów nadpłacony przez nich podatek. Dziennik “Fakt” wyliczył, na jakie kwoty mogą liczyć najstarsi Polacy. Wielkich rozczarowań raczej nie będzie.

PIT
25.12.2023 18:06 Zacznie się lada dzień. Nie dopełnisz obowiązku, zapłacisz drakońską karę

15 lutego 2024 roku rusza rozliczanie PIT. Od tego dnia Polacy będą mogli skorzystać z usługi "Twój e-PIT" Ministerstwa Finansów lub osobiście złożyć stosowne formularze w urzędach skarbowych. Okno czasowe będzie otwarte do 30 kwietnia. Warto dopilnować tego terminu. W niektórych przypadkach spóźnienie może skutkować surową karą.

pieniądze
25.12.2023 17:02 Zwolnienie z podatku dla emerytów 2024. Ile można zaoszczędzić?

Na mocy reformy podatkowej z 2022 roku kwota wolna od podatku wynosi 30 tys. złotych. Znacząca większość emerytów nie musi więc płacić podatku od świadczenia, które pobiera. Dodatkowym profitem jest PIT-0. Ile mogą zaoszczędzić seniorzy, rozliczając PIT? Jakie ulgi im przysługują? Odpowiadamy.

Rozliczenie podatku
22.12.2023 09:46 Nawet 3600 złotych od skarbówki. Wiemy, kto otrzyma taki zwrot podatku

Okazuje się, że setki tysięcy podatników przy rocznym rozliczeniu PIT ma wykazaną nadpłatę. Można otrzymać zwrot od skarbówki w wysokości nawet 3600 złotych. Kto będzie mógł liczyć na taką kwotę od Urzędu Skarbowego?

pieniadze-gotowka-kalendarz
16.12.2023 11:36 W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Zostały ostatnie dni, mało kto o tym wie

Do momentu, w którym rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT", zostały zaledwie dwa miesiące. Wielu Polaków już teraz przeszukuje internet w celu znalezienia informacji na temat sposobów, by jak najbardziej obniżyć swój podatek. Jednym z takich “trików”, jak określa to portal Business Insider, jest ulga na IKZE, która pozwala zaoszczędzić nawet 4 tys. zł. W jaki sposób?

pit-formularz-dokumenty-rozliczenie
14.12.2023 13:54 Zbliża się czas rozliczania PIT-u. Oto najnowsze ulgi podatkowe

Już za dwa miesiące, 15 lutego, rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT". Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego bywa długi i stresujący, tymczasem dziś coraz częściej odbywa się on w dużej mierze automatycznie. To jednak od podatników zależy, jakie ulgi zostaną zastosowane przy rozliczeniu PIT. Trochę ich jest, dlatego “Gazeta Pomorska” przybliża te najnowsze, wprowadzone w ciągu ostatnich lat.

pit-zeznanie-roczne-dokumenty
09.12.2023 14:16 Nie każdy musi składać PIT. Czasami skarbówka zrobi to za Ciebie

Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego PIT jest czasochłonny i stresujący, dlatego wolą to zlecić komuś innemu. Niektórzy wciąż nie są świadomi, że w obecnych czasach mamy już do czynienia z dużą automatyzacją, a poza tym występują przypadki, w których to Urząd Skarbowy rozlicza PIT za podatnika. Od czego to zależy?

dokument-pieniadze-okulary-stol-kalkulator
20.09.2023 10:04 Ulgi podatkowe bez tajemnic. Ile i jak możemy zaoszczędzić na podatkach?

​​Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – tak pisał przeszło 200 lat temu Benjamin Franklin. Jego stwierdzenie ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, ale pewne jest to, że podatki i kwestie z nimi związane nieraz są nam w stanie sprawić wiele kłopotów. O najpopularniejszych ulgach podatkowych, o tym, ile możemy na nich zaoszczędzić i czy musimy kolekcjonować dokumenty, które potwierdzają nasze prawo do skorzystania z ulgi, porozmawiałam z doradcą podatkowym Jackiem Dziubą – ekspertem w zakresie zarządzania finansami oraz prawa podatkowego i finansowego.

pieniadze_stol_kalendarz_banknoty
11.09.2023 10:02 Fiskus zmienił stanowisko w sprawie słynnej ulgi. Wielu Polaków może stracić możliwość odliczenia

Ulgi oraz odliczenia od podatku pozwalają zaoszczędzić nieraz pokaźne sumy pieniędzy. Tak jest w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, z której mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, a która pozwala odliczyć od dochodu – na osobę – nawet 53 tys. zł. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że fiskus zmienił zdanie w sprawie tej ulgi o 180 stopni, wskutek czego wiele osób może stracić możliwość odliczenia w PIT wydatków na ocieplenie domu czy podobną inwestycję.

urząd skarbowy
20.06.2023 09:47 Skarbówka rusza z kontrolami. Niektórzy podatnicy będą musieli zapłacić

W 2022 roku po raz pierwszy można było skorzystać z nowych ulg podatkowych. Skarbówka sprawdzi, czy podatnikom faktycznie się one należały. Jeśli uzna, że nie, podatnik będzie musiał zwrócić pieniądze, pisze “Dziennik Gazeta Prawna”.

Osiedle mieszkaniowe w Warszawie
10.05.2023 14:27 Pani Anna rozliczyła PIT i wygrała nowe mieszkanie. Wszystko dzięki wyjątkowej loterii podatkowej

W wielu polskich miejscowościach organizowane są loterie PIT-owe, które mają zachęcić podatników, aby ci rozliczali się w swoim rzeczywistym miejscu zamieszkania. Portal onet.pl podaje, że biorąc udział właśnie w takiej loterii, mieszkanka małej miejscowości w województwie podlaskim wygrała mieszkanie.