Ile można zaoszczędzić dzięki ulgom podatkowym? Okazuje się, że część Polaków zyska w tym roku naprawdę sporo. Jakie warunki trzeba spełnić, by w portfelu zostało nawet kilka tysięcy złotych? Jedna forma odliczenia powinna zainteresować przede wszystkim małżeństwa – ale nie tylko.
Od połowy lutego Polacy mogą rozliczać się z fiskusem za 2024 rok. W związku z tym w ostatnich dniach wielu z nas sprawdza listę dostępnych ulg podatkowych. Nie wszyscy wiedzą, że ponad 500 tys. Polaków dzięki oszczędzaniu pieniędzy może dostać do 4,5 tys. zł zwrotu podatku. Jak skorzystać z tej ulgi? Podpowiadamy.
Ulga prorodzinna to jedna z najpopularniejszych preferencji podatkowych, ale nie każdy rodzic może liczyć na pełny zwrot. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których fiskus może ograniczyć wysokość ulgi lub jej całkowicie odmówić. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz nie otrzymać całej przysługującej ci kwoty.
Rusza okres rozliczeniowy za 2024 rok, a z nim nowości, ułatwienia i zmienione zasady. Tym razem nie będzie przedłużeń, a podatnicy mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Jakie ulgi zostaną uwzględnione automatycznie, a czym trzeba się zainteresować samodzielnie? Wyjaśniamy również, kiedy można spodziewać się pieniędzy na koncie.
Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką za 2024 rok. Wiele osób może skorzystać z ulg podatkowych, które pozwalają sporo zaoszczędzić. Okazuje się, że w konkretnych przypadkach specjalna ulga przysługuje także właścicielom psów. Kto może odliczyć od podatku koszty utrzymania pupila? Wyjaśniamy.
Od soboty 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku można składać zeznanie podatkowe. Wielu z nas chce zrobić to jak najszybciej, żeby otrzymać zwrot podatku. Ministerstwo finansów podało, jak długo w tym roku trzeba czekać na pieniądze. Podano też, kto w tym roku nie musi akceptować zeznania podatkowego.
Przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami. Niezbędne sprzęty takie jak pralka, lodówka, czy meble do zabudowy mogą kosztować majątek. Nie wszyscy wiedzą, że w niektórych przypadkach przysługuje zwrot podatku za te zakupy. Podpowiadamy, czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać.
Zostało jeszcze tylko kilka godzin, zanim ruszy nabór deklaracji podatkowych za 2024 rok. Już od soboty, 15 lutego, w usłudze Twój e-PIT podatnicy znajdą wstępnie wypełnione rozliczenia. Wielu Polaków może się zdziwić. W dokumentach znajdą dodatkowe informacje, których lepiej nie przegapić.
Na rozliczenie się z Urzędami Skarbowymi za rok 2024 i złożenie druków PIT mamy w 2025 roku czas jeszcze do 30 kwietnia, ale już w tym momencie dobrze jest sprawdzić, z jakich ulg możemy skorzystać. Warto przyjrzeć się szczególnie jednej z nich, ponieważ przysługuje ona niemal wszystkim. Maksymalna odliczona kwota jest naprawdę wysoka.
Jeszcze w tym tygodniu Polacy złożą pierwsze deklaracje PIT w tym roku. Przed wysłaniem formularza do Urzędu Skarbowego, lepiej dokładnie sprawdzić, jakie przysługują nam ulgi podatkowe. O tej zapomina wiele osób, a ma związek z religią.
Polacy mogą korzystać z rozmaitych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na leki, dzięki której można sporo zaoszczędzić. Koszty związane z leczeniem często drenują portfele Polaków, więc taka możliwość obniżki kosztów jest dla pacjentów na wagę złota. Dla kogo jest przeznaczona ulga na leki i jak z niej skorzystać?
Już w przyszłym tygodniu pierwsi podatnicy złożą deklaracje PIT za 2024 rok. Przed wysłaniem dokumentów warto pamiętać, by uwzględnić przysługujące nam ulgi. Dzięki jednej z nich możemy odliczyć pieniądze z aż 11 powodów bez limitu. Kto może z niej skorzystać i zaoszczędzić?
W zbliżającym się okresie rozliczeniowym wiele osób może skorzystać z mniej znanej ulgi, która pozwala zaoszczędzić na podatkach. Warto wiedzieć, kto dokładnie ma prawo do tej preferencji i jak z niej skorzystać, aby obniżyć swoje zobowiązania podatkowe.
Już niewiele czasu zostało do uruchomienia możliwości składania zeznań podatkowych za rok 2024. Przy składaniu dokumentów należy pamiętać o wyborze odpowiednich formularzy oraz wyznaczonych terminach. Niektórzy mogą otrzymać zwrot nadpłaconego podatku wcześniej, trzeba tylko spełnić dwa kryteria.
Zerowy PIT to ulga podatkowa, która przysługuje dwóm grupom osób. Aby z niej skorzystać, konieczne jest spełnienie ściśle określonych warunków dotyczących szczególnie limitu przychodów w danym roku. Kto może skorzystać i jakie wymogi należy spełnić?
Opuszczanie rodzinnego gniazda przez dzieci to mieszanina obawy i ulgi. Kiedy pociechy zaczynają same na siebie zarabiać, wielu rodziców napawa duma. Nie każdy jednak wie, że to może znacznie na nich wpłynąć. Wystarczy drobne przekroczenie limitu, aby stracić to prawo. Wiadomo, ile wynosi on w tym roku.
Rozliczenia podatku PIT za 2024 rok już ruszyły. Polacy mogą już składać papierowe deklaracje, jednak warto to najpierw dobrze przemyśleć. Co możemy odliczyć od podatku? Wiele osób zapomina o tych ulgach.
Rodzice i opiekunowie mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe, ale pod pewnymi warunkami. Sprawdź, kto ma prawo do ulgi i jakie kryteria należy spełnić, aby z niej skorzystać.
Wielkimi krokami zbliżają się terminy rozliczenia podatku dochodowego. Niewiele osób wie, że może odliczyć od niego jedną z najpopularniejszych usług, prawie każdy z niej korzysta. Jest jednak kilka warunków. Można zyskać nawet 1520 złotych ulgi.
PiS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o PIT. Rodzice będą mogli odetchnąć z ulgą. Limity mają wzrosnąć, niektóre znacznie. Według europosłanki Marleny Maląg koszt zmian będzie niewielki. “Dobro polskich rodzin leży nam za sercu", podkreśla.
Wypłata 13. emerytury w 2025 roku coraz bliżej. Wcześniej świadczenie zostanie poddane waloryzacji, ale jest jeszcze jeden sposób, by seniorzy dostali wyższą kwotę. Dotyczy to również czternastki. Jest jednak jeden haczyk — nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać.
W najbliższych dniach wielu emerytów może zaskoczyć pismo z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma powodów do obaw, ale lepiej dokładnie zapoznać się z zawartością koperty. W ten sposób ZUS przekaże informacje dotyczące rozliczenia PIT za 2024 rok. To również ważna kwestia dla osób, które liczą na zwrot podatku.
Rok 2025 przynosi nowe możliwości dla podatników rozliczających PIT. Ulga na internet to jeden ze sposobów, by obniżyć należny podatek i oszczędzić pieniądze. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego rozwiązania. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać zwrot za wydatki na internet.
Styczeń to miesiąc, w którym zaczyna się okres rocznych rozliczeń podatkowych. Polacy mają wtedy możliwość złożenia deklaracji i - w przypadku, gdy wartość zaliczek przekracza wysokość podatku dochodowego - otrzymania zwrotu. Pierwsze transfery ze zwrotami będą trafiały na konta podatników już w lutym. Podpowiadamy, jak przyspieszyć ten proces.
Rozliczenie rocznego podatku dochodowego to nieodłączny obowiązek każdego podatnika w Polsce. Dobrze jest załatwić tę sprawę jak najszybciej, natomiast jest też wyznaczony graniczny termin, do którego kategorycznie trzeba zamknąć tę sprawę, aby uniknąć kary.
Co można odliczyć od podatku – to pytanie, które co roku stawia sobie większość Polaków podczas rozliczeń z urzędem skarbowym. Wraz z nowym rokiem kalendarzowym na gruncie prawa podatkowego zaczynają obowiązywać znowelizowane przepisy, a szczególnej uwagi wymaga ulga termomodernizacyjna. Co się zmienia? Wyjaśniamy, czego nie będzie można już odliczyć w 2025 roku.
Nadchodzący rok miał przynieść wielkie zmiany w wysokości kwoty wolnej od podatku. Ile teraz wynosi próg zwalniający z opodatkowania? Kiedy faktycznie zmiany wejdą w życie? Specjaliści wskazali konkretną datę. Sprawdzamy, kto w 2025 roku nie będzie musiał zapłacić podatku.
Wielu przedsiębiorców czekało na tę decyzję. Wkrótce nie będą musieli opłacać kosztów uzyskania przychodu od faktury, której kontrahent jeszcze nie opłacił. Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie ustawę, która wprowadza tzw. kasowy PIT dla dużej grupy osób. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania?