Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mało znana ulga podatkowa. Można odliczyć nawet 840 złotych
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.03.2024 10:30

Mało znana ulga podatkowa. Można odliczyć nawet 840 złotych

Mężczyzna, laptop, kalkulator
Fot. Freepik/cookie_studio

Podczas rozliczania się ze skarbówką Polacy mogą skorzystać z rozmaitych ulg podatkowych, dzięki którym odliczą całkiem pokaźne kwoty. Większość z tych ulg jest Polakom doskonale znana, choć o niektórych wiele osób wciąż nie ma pojęcia. 

Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką

Od 15 lutego Polacy mogą składać zeznania podatkowe w celu rozliczenia się ze skarbówką za ubiegły rok. Wiele osób ma możliwość skorzystania z rozmaitych ulg podatkowych, takich jak chociażby ulga na dziecko. Średni zwrot w ramach tego przywileju w 2022 roku wyniósł 1500 złotych. 

Podatnicy mogą skorzystać również z ulgi dla członków związków zawodowych, która nie jest tak popularna wśród podatników, jak ulga na dziecko. Wciąż wiele osób nie ma o niej pojęcia, a jest to szansa na całkiem spory zysk. 

Urzędy skarbowe zaskakują. Chodzi o zwrot podatku

Niewiele osób wie o tej uldze podatkowej

Ta mało popularna ulga podatkowa jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona dla członków związków zawodowych. Należy jednak pamiętać, że skorzystać z niej mogą jedynie osoby rozliczające się według skali podatkowej i ryczałtem, więc nie przysługuje przy rozliczeniu liniowym. Ta ulga podatkowa weszła w życie dość niedawno, bo została wprowadzona dopiero o 2022 roku. Taki przywilej obejmuje pracowników, emerytów oraz osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilno-prawnej.

Zobacz także: ZUS wypłaci nawet ponad 120 tys. zł. Nowe stawki odszkodowań

Dzięki tej uldze podatkowej odliczysz ponad 800 złotych

Jak się okazuje, w ubiegłym roku kwota podlegająca odliczeniu poszła w górę. Jeszcze w 2022 roku była ona na poziomie 500 złotych, a teraz wynosi już 840 złotych. Należy mieć na uwadze, że jeśli ktoś płacił większe składki, to nadwyżka nie będzie podlegała odliczeniu.

Jeśli chcemy skorzystać z tej ulgi podatkowej, konieczne będzie posiadanie dowodów wpłat składek członkowskich. W zeznaniu powinny znaleźć się informacje, takie jak: dane identyfikujące członka związku, nazwa organizacji związkowej, tytuł i data oraz kwota składek.