Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zmiany w ulgach podatkowych. Polacy skorzystają jeszcze bardziej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 23.02.2024 11:06

Zmiany w ulgach podatkowych. Polacy skorzystają jeszcze bardziej

Rozliczenie PIT
Arkadiusz Ziolek/East News

Jakiś czas temu rozpoczął się okres rozliczania z fiskusem za ubiegły rok. Polacy mogą korzystać z rozmaitych ulg podatkowych, a w tegorocznym zeznaniu PIT są pewne nowości dla sporej grupy podatników. Dzięki nim mogą zyskać jeszcze więcej. Przedstawiamy szczegóły.

Rozpoczął się czas składania deklaracji PIT

15 lutego rozpoczął się czas rozliczania ze skarbówką za 2023 rok. Deklaracje należy złożyć do 30 kwietnia tego roku i można zrobić to za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub w tradycyjnej, papierowej formie w urzędzie skarbowym. 

Polacy podczas składania zeznań podatkowych mają możliwość skorzystania z rozmaitych ulg. Należy pamiętać, że w tym celu powinniśmy samodzielnie złożyć deklarację PIT, bo jeśli pod koniec kwietnia fiskus ją zaakceptuje, to ulgi nam przepadną. 

Popularna sieć zamyka 26 sklepów w całej Polsce. Wszystko do końca lutego

Rewolucyjne zmiany w ulgach podatkowych

W tegorocznym zeznaniu PIT wprowadzono kilka nowości, które będą korzystne dla tysięcy Polaków. Zmiany dotyczą między innymi rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki uldze prorodzinnej, można odliczyć: po 1112,04 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie dziecko i 2700 zł na każdą kolejną pociechę. W przypadku tej ulgi podatkowej obowiązują określone limity dochodowe, a w tym roku po raz pierwszy zostały one zniesione dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością. 

Zobacz także: ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Jeszcze więcej Polaków może skorzystać z tej ulgi

To jednak nie jedyne zmiany, które weszły w życie. W tym roku jeszcze więcej osób może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jest ona przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością, które odliczają od dochodu wydatki na rehabilitację, ale także dla tych, którzy utrzymują takie osoby, W tym roku lista uprawnionych do tej ulgi podatkowej poszerzyła się o wnuków opiekujących się dziadkami oraz o dziadków opiekujących się wnukami z niepełnosprawnością. Warto dodać, że w tym przypadku obowiązują limity dochodowe.