Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka rozsyła listy. Chodzi o PIT, lepiej się z nim zapoznaj
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 09.05.2023 13:21

Skarbówka rozsyła listy. Chodzi o PIT, lepiej się z nim zapoznaj

Urząd skarbowy
Domena publiczna

Kilka dni po upłynięciu terminu na złożenie deklaracji podatkowych, urzędy skarbowe zaczęły wysyłać listy do podatników. Chodzi oczywiście o sprawę PIT-ów, i lepiej się z takową przesyłką zapoznać.

Przychodzą polecone od fiskusa

Listy ze skarbówki mają charakter poleconych i potrafią zestresować, gdy listonosz nas o nim poinformuje. Nic dziwnego - zwykle bowiem nie oznaczają dobrych wiadomości.

Business Insider przypomina, że zeszłoroczne zmiany wprowadzone przez Polski Ład spowodowały spore zamieszanie. Jedną z takich zmian było wprowadzenie, a następnie zlikwidowanie ulgi dla klasy średniej.

Niespodziewany zwrot podatku

Na szczęście tym razem list ze skarbówki najprawdopodobniej oznacza dobrą wiadomość. Chodzi bowiem o zwrot podatku spowodowany właśnie przez ulgę dla klasy średniej.

Zdziwić może jednak fakt, że po takim czasie ulga nadal ma zastosowanie. Business Insider zaznacza, że skarbówka nie zapomniała o uldze i sprawdza, czy jej zastosowanie może być korzystniejsze dla podatnika niż 12 proc. stawka podatku.

Bardzo rzadka sytuacja

Według wyjaśnień Ministerstwa Finansów uzyskanych przez Business Insidera, jest to rozwiązanie przejściowe. Chodzi bowiem o hipotetyczny podatek należny, który uwzględnia ulgę dla klasy średniej i skalę podatkową przed zmianami z 1 lipca 2022 r.

Ministerstwo już w lutym zaznaczało jednak, że takie sytuacje będą bardzo rzadkie. Zwrot podatku w ten sposób miała otrzymać jedna osoba na tysiąc.