Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ulga na dzieci w 2024 roku. Tak dostaniesz większy zwrot z PIT
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.02.2024 16:23

Ulga na dzieci w 2024 roku. Tak dostaniesz większy zwrot z PIT

pieniądze
Pixabay/Adam Górka

Ulga podatkowa na dzieci może pozwolić rodzicom na wyższy zwrot podatku. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo z niej skorzystać. Sprawdzamy, jak wypełnić rozliczenie PIT i komu przysługuje ulga podatkowa na dzieci.

Ulga podatkowa na dziecko — dla kogo?

Tzw. ulga prorodzinna, czyli ulga na dziecko, należy do najpopularniejszych odliczeń podatkowych — co roku korzysta z niej ponad 5 milionów rodziców. Nic zresztą dziwnego. Przysługuje ona bowiem bardzo szerokiej grupie podatników: rodzicom, opiekunom prawnym i rodzinom zastępczym, wychowującym nie tylko dzieci małoletnie, ale również pełnoletnie, uczące się, które nie ukończyły 25 lat i nie weszły w związek małżeński.

W przypadku jednego dziecka w rodzinie jest jednak jeden dodatkowy warunek, który należy spełnić.
 

13. emerytury nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie mają szans

Ulga już na pierwsze dziecko, ale nie dla wszystkich

Jeśli w rodzinie jest dwójka lub większa liczba dzieci, nie trzeba już przejmować się żadnymi dodatkowymi wymaganiami. Jeśli jednak ubiegamy się o ulgę na jedyne dziecko, musimy pamiętać o limicie dochodowym. Ten wynosi 56 tysięcy złotych w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko lub 112 tysięcy złotych w przypadku małżeństw. Jeśli więc wychowujemy tylko jedno dziecko i przekroczymy wskazany próg dochodowy, ulga nie będzie nam niestety przysługiwać.
 

Zrób to, by skorzystać z ulgi

Co zatem zrobić, by otrzymać zwrot podatku z tytułu ulgi na dziecko?
Przy okazji wypełniania formularzy PIT-36 lub PIT-37, powinniśmy dołączyć załącznik PIT/O. W nim wystarczy wskazać liczbę dzieci, ich imiona, nazwiska i daty urodzenia lub numery PESEL.

Urząd Skarbowy może również wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie o kontynuowaniu edukacji czy, w przypadku opiekunów prawnych, zaświadczenie z sądu rodzinnego.

źródło: radio zet