BiznesINFO.pl > Dziecko

Dziecko

Dziecko

Pieniądze
10.09.2023 15:58 500 plus i becikowe to nie wszystko. Te świadczenia rodzinne można otrzymać w 2023 roku

500 plus to niejedyna forma wsparcia finansowego, która przysługuje rodzinom w Polsce. Część ze świadczeń rodzinnych może być wypłacana do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, a inne są jednorazowe. Warto wiedzieć, komu przysługują dodatkowe pieniądze i jakie warunki należy spełnić, by je otrzymać.

pieniadze-gotowka-kalendarz
18.08.2023 08:34 Polacy tłumnie ruszyli po dodatkowe pieniądze. Złożono już prawie 2,5 mln wniosków

Każdy rodzin i opiekun wie, że skompletowanie wyprawki szkolnej to duży cios w nasze domowe portfele. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie sięgają po środki z programu 300 plus, mające ulżyć nieco domowemu budżetowi. Tylko w ubiegłym roku z pomocy skorzystało aż 4,6 mln dzieci, a na konta rodziców wpłynęło 1,4 mld złotych. Wszystko wskazuje także i na to, że w tym roku liczby będą równie imponujące. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie przekazał najnowsze dane.

Dziewczynka na fotelu dentystycznym i pieniądze
27.07.2023 20:03 Opłata za "niewspółpracujące dziecko" u dentysty. Rodzice są oburzeni

Wizyta u dentysty potrafi spędzać sen z powiek dorosłym, a co dopiero dzieciom. Nie jest to przyjemne doświadczenie, a mali pacjenci często nie chcą współpracować ze stomatologiem. W takich przypadkach niektórzy specjaliści decydują się na doliczenie opłaty za “niewspółpracujące dziecko”, co w wielu rodzicach budzi skrajne emocje.

dziecko-szczepienie
13.06.2023 09:03 Mandat za brak szczepienia. Resort zdrowia chce zaostrzenia przepisów

Od kilku lat Polacy coraz częściej odmawiają wykonania obowiązkowych szczepień dla swoich dzieci w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. W ubiegłym roku było to 6399 osób, zawiłą procedurę ukarania wszczęto wobec 3150 osób. Resort zdrowia zamierza uprościć ten proces. Jak? Poprzez mandaty – donosi wtorkowa “Rzeczpospolita”.

pieniądze
08.04.2023 10:32 Rząd rozdaje dodatkowe pieniądze. Sam możesz wybrać w jakiej formie dostaniesz

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Rodzice mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na drugie i kolejne dziecko. 

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 Rząd odebrał finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Rząd nie będzie dłużej wspierał finansowo Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Przez 13 lat działania fundacja odebrała ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziła ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Brak finansowania to kolejny cios w polską psychiatrię dziecięcą.116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie tego telefonu powierzono nam - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę poinformowała o tym, że w 2022 r. nie otrzyma żadnego wsparcia finansowego ze strony rządu. Przedstawiciele numeru 116 111 przez 13 lat działania odebrali ponad 1,4 mln połączeń i przeprowadzili ponad 3,3 tys. interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka – W pierwszych latach działania telefonu 116 111 współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30. a 60. procentami rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało sześciu procent. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie telefonu 116 111 – czytamy we wpisie fundacji na Instagramie.

pieniądze
22.03.2022 09:31 Rodzice mogą zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kolejna pułapka Polskiego Ładu

Ulga dla rodzin 4+ może spowodować, że rodzice zamiast zyskać, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku. Jak podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", stanie się tak gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tysiące złotych.Dziennik zwraca uwagę na pułapkę, która kryje się w pozornie opłacalnej możliwości zaoszczędzenia na PIT.Mianowicie rodzice z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Podatek zapłacą dopiero od kwoty, którą osiągną po przekroczeniu tego progu. Problem pojawia się, gdy chociaż jedno z czworga dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3089 zł rocznie. – Wówczas – jeśli rodzice skorzystają ze zwolnienia w trakcie roku – po jego zakończeniu grozi im duża dopłata. W zależności od tego, jakie uzyskali dochody, będą musieli zwrócić fiskusowi kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych – podaje "Rzeczpospolita".

pieniądze (3)
22.03.2022 09:30 Bon turystyczny będzie ważny dłużej. Rodzice mają czas do końca września

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że bon przepadnie. Rząd przedłużył możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym z końca marca 2022 r. aż do 30 września 2022 r.Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. – Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty – zaznacza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. Nie wszyscy wykorzystali bon. Rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego aktywowali do tej pory 232,7 tys. bonów z 323,3 tys. im przysługujących i zrealizowali nimi płatności na kwotę 145,2 mln zł. W całości wykorzystali 202,1 tys. bonów.

Pieniądze
22.03.2022 09:30 Nowy zasiłek na dziecko. Nawet 400 zł miesięcznie

Od 1 kwietnia przyszłego roku będzie można składać wnioski do ZUS o dofinansowanie - do 400 zł miesięcznie - na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO).– Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem – przekazała w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

portfel-pieniądze-biznesinfo
22.03.2022 09:29 ZUS ma dobrą informację dla rodziców. Przysługuje im zasiłek, gdy zostaną w domu z dzieckiem

W czasie gdy w szkołach ponownie prowadzone będą lekcje zdalne, czyli od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do 8 lat dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy (21 dni) można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, do 16 lat, które ma orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. – Zasiłek nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy. – Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Kowalska-Matis. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Rekordowe zainteresowanie 300 plus
22.03.2022 09:26 Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Blisko miesiąc po starcie najnowszej edycji programu "Dobry Start" (znanym również pod nazwą 300 plus) złożono już ponad 1,5 mln wniosków o środki na szkolną wyprawkę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla naszego portalu zwraca uwagę, że to ponad pół miliona więcej wniosków niż rok temu, gdy wnioski można było składać zarówno online jak i drogą tradycyjną. Od tego roku można czynić to jedynie elektronicznie. Z tego artykułu dowiesz się:Od 1 lipca złożono ponad 1,5 mln wniosków ws. 300 plusKto może ubiegać się o świadczenieDo kiedy można składać wnioski

Pixabay/Pexels
22.03.2022 09:26 UOKiK ostrzega rodziców. Co piąta atrakcja dla dzieci straszy usterkami

UOKiK postanowił skontrolować atrakcje dla dzieci. Okazuje się, że co piąta placówka dopuściła się poważnych niedopatrzeń. Wśród usterek znalazły się m.in. brak zabezpieczeń czy ślady zużytego materiału.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy UOKiK przeprowadził kontroleCo sprawdzali inspektorzyJakie działania podjęli przedsiębiorcy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:25 Polacy rzucili się na 300 plus. Już 820 tys. złożonych wniosków

Polacy ruszyli po 300 plus. W zaledwie kilka dni do ZUS trafiło 820 tys. wniosków. Tym razem rodzice mogą wysyłać zgłoszenia tylko za pośrednictwem internetu. Jedna ścieżka wnioskowania cieszy się ogromną popularnością.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy Polacy mogą zgłaszać się po 300 plusKtóry kanał wysyłania wniosków wybierają najczęściejKiedy na ich kontach pojawią się pieniądze

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:25 300 plus już działa, w urzędach zbierają wnioski. Im szybciej złożysz, tym szybciej wypłacą pieniądze

300 plus po raz kolejny wspiera polskie rodziny. W tym roku po dodatek można zgłaszać się wyłącznie przez internet. Im wcześniej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej pieniądze pojawią się na koncie.Z tego artykułu dowiesz się:Jak w tym roku można zawnioskować o 300 plusJakie są terminy wypłatKomu przysługuje dodatek

Zdjęcie aukcji na Amazonie
22.03.2022 09:24 Na Tajwanie sprzedają dzieciom kaktusy, co śpiewają o narkotykach. I robią to po polsku

Cypis podbija tajwański rynek. Pluszowy kaktus, reklamowany jako idealna zabawka dla dzieci, śpiewa jedną z jego piosenek o narkotykach. Ten niepowtarzalny gadżet można znaleźć m.in. w sieci Carrefour na Tajwanie.Z tego artykułu dowiesz się:Który utwór Cypisa został wykorzystanyCo na temat zabawki mówi jego producentGdzie można ją kupić

Marek BAZAK/East News
22.03.2022 09:24 Poczta Polska pomoże ci uzyskać 300 zł na dziecko. Wniosek złożysz w 938 punktach

Poczta Polska angażuje się w pomoc rodzinom. W wybranych placówkach pocztowych będzie można uzyskać wsparcie w składaniu wniosków o 300 plus drogą elektroniczną. To jedyna metoda zgłaszania się po świadczenie w tym roku.Z tego artykułu dowiesz się:Z kim nawiązała współpracę Poczta PolskaW których placówkach już można otrzymać wsparcieKto może wnioskować o 300 plus

pixabay, karlherl
22.03.2022 09:23 Tortury w niemieckich uzdrowiskach. Dzieci były maltretowane przez opiekunów

Miliony niemieckich dzieci było torturowanych podczas uzdrowiskowych wycieczek. Niemiecki dziennik informuje, że tamtejszy personel uczył się metod w czasach nazizmu.Z tego artykułu dowiesz się:Czemu brakuje dowodów w sprawieJakim torturom poddawano dzieci

Biznes Info
22.03.2022 09:23 Rodzina 500 plus. Czas na złożenie wniosku o wyrównanie tylko do końca miesiąca

Rodzice korzystający ze świadczenia 500 plus muszą jednocześnie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. Ci, którzy chcą otrzymać świadczenie szybciej mają czas do 30 czerwca.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie dokumenty należy złożyćCo gwarantuje ich złożenieGdzie należy złożyć wniosek

biznesinfo-1
22.03.2022 09:23 Alimenty wypłacą w 2 tygodnie od złożenia wniosku. Zmiany mają wejść z Polskim Ładem

Alimenty natychmiastowe to nowy pomysł resortu Zbigniewa Ziobry. Planowana reforma prawa rodzinnego ma pomóc w wypłacie alimentów w przeciągu dwóch tygodni.Z tego artykułu dowiesz się:Czym są alimenty natychmiastoweW jakiej kwocie będą przysługiwaćKiedy wejdą w życie

Biznes Info
22.03.2022 09:23 ZUS ze specjalnym ogłoszeniem na Dzień Ojca. Ma dla nich prezent

Z okazji Dnia Ojca ZUS przypomina o tym, że ojcowie także mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego oraz ojcowskiego. W tym roku dolnośląski ZUS wypłacił 5,5 tys. zasiłków macierzyńskim dla ojców.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie są szczegóły dotyczące urlopów dla rodzicówJak prezentują się statystykiZ jakiego urlopu dodatkowo mogą skorzystać ojcowie

Pexels/Vidal Balielo Jr.
22.03.2022 09:23 Przyrost naturalny w Polsce ryje o dno. Będzie spadać przez następne 20 lat

Ujemny przyrost naturalny to ogromne wyzwanie demograficzne, z którym Polska będzie zmagać się przez najbliższe dwie dekady. Każdego roku umiera bowiem więcej osób niż przychodzi na świat. Odpowiedzią na ten problem ma być Strategia Demograficzna 2040 opracowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.Z tego artykułu dowiesz się:Z jakim innym wskaźnikiem należy wiązać przyrost naturalnyJakie są perspektywy na kolejne lataJak rząd zamierza reagować na ten problem

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:23 300 plus do zmiany, wnioski przyjmą tylko przez internet. Dla rządu to ogromne oszczędności

300 plus przejdzie w tym roku prawdziwą rewolucję. Po wyprawkę szkolną można zgłaszać się wyłącznie za pośrednictwem internetu. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że to krok w dobrą stronę, ponieważ z roku na rok spada liczba zgłoszeń papierowych. Dzięki zmianom rząd zaoszczędzi setki milionów złotych.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie zmiany zajdą w 300 plusCo z osobami, które nie potrafią złożyć wniosku przez internetIle pieniędzy zaoszczędzi państwo

Pexels/Jeremy Wong
22.03.2022 09:22 Kodeks pracy do rewolucyjnej zmiany. Małżeństwo uratuje przed zwolnieniem

Kodeks pracy zmieni się nie do poznania w związku z nową Strategią Demograficzną 2040. Pod szczególną opieką państwa znajdą się małżeństwa - pary spodziewającej się dziecka nie będzie można zwolnić z pracy. To tylko jedno z rozwiązań, które ma zachęcać młodych Polaków do powiększania rodzin.Z tego artykułu dowiesz się:O jakie zapisy zostanie wzbogacony Kodeks pracyCzemu ma służyć Strategia Demograficzna 2040Jakie inne obszary muszą zostać do niej dostosowane

Unsplash/Scott Graham
22.03.2022 09:22 300 plus już tylko przez internet. Wnioski można wysyłać do 30 listopada

300 plus przejdzie poważną zmianę. W tym roku po dodatek będzie można zgłaszać się wyłącznie przez internet. Rząd przyjął już projekt rozporządzenia w tej sprawie.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest 300 plusJak zgłosić się po dodatek za pośrednictwem internetuJak rząd argumentuje zmiany

biznesinfo-1
22.03.2022 09:22 500 plus ze zmianami. Najlepiej zdążyć jeszcze do końca czerwca

500 plus rozpoczęło nowy okres świadczeniowy. W związku z tym każdy, kto chce w dalszym ciągu pobierać pieniądze musi złożyć stosowny wniosek. Brak dopełnienia formalności do końca czerwca wiąże się z utratą prawa do wyrównania świadczenia.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy rozpoczął się nowy okres świadczeniowy 500 plusNa jakie konsekwencje muszą przygotować się rodzice, którzy nie dopilnują terminówJak złożyć wniosek

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.
22.03.2022 09:22 12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to jeden z postulatów Polskiego Ładu. Okazuje się, że 12 tys. zł ma zostać uruchomione już na początku przyszłego roku.Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest Rodzinny Kapitał OpiekuńczyNa jakich zasadach ma być wypłacanyIle wyniesie rządowa pomoc

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:22 Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

12 tys. zł na dziecko to jedno z założeń Polskiego Ładu, które ożywiło dyskusję na temat polityki społecznej. Poprzez pokaźny dodatek rząd chce wesprzeć wielodzietne rodziny. Minister rodziny i polityki społecznej zdradziła, że pieniądze trafią do nich szybciej niż pierwotnie zakładano.Z tego artykułu dowiesz się:Kto otrzyma 12 tys. zł na dzieckoOd kiedy dodatek będzie przyznawanyJakie sprzeczne informacje na temat nowego wsparcia płynęły z resortu rodziny i polityki społecznej

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
22.03.2022 09:22 500 plus tylko dla pracujących? Ryszard Petru przypomina pomysł, napięcie wokół programu znów rośnie

500 plus pochłania gigantyczne pieniądze, a efekty są niezadowalające. Remedium na te problemy znalazł były poseł z Nowoczesnej Ryszard Petru, który ostatnio postanowił wrócić do aktywności w życiu publicznym. Jego zdaniem należy położyć kres „rozdawnictwu” i ograniczyć popularny dodatek wyłącznie do osób pracujących.Z tego artykułu dowiesz się:Ile wydano na 500 plusKto jest największym beneficjentem programuJakie modyfikacje w tym zakresie proponuje Ryszard Petru