Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Dziecko

Dziecko

klocki dziecko
26.12.2023 15:31 800 plus do zmian? Pomysłodawca programu nie ma już wątpliwości. Wiele osób się wścieknie

Na Nowy Rok czeka zapewne z niecierpliwością wiele rodzin, w których wychowują się dzieci. Od 1 stycznia w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi świadczenie 500 plus zostaje podwyższone do kwoty 800 zł. Tymczasem nie milknie debata nad tym, czy pieniądze powinny być regularnie waloryzowane i trafiać do wszystkich aktualnych beneficjentów, czy może mechanizm należałoby zreformować. Pomysł na to ma uznawany za pomysłodawcę programu prof. Julian Auleytner. Ostrzegamy jednak, że nie wszyscy będą zadowoleni.

youtuber Budda
26.12.2023 12:57 Podrzucił pod dom dziecka skrzynię pełną pieniędzy. Wiadomo, na co je wydano

Początkowo był strach i wiele znaków zapytania, później szok i niedowierzanie, a na końcu ogromna radość i wdzięczność. Taką mieszankę emocji zapewnił wychowankom domu dziecka w Długiem youtuber Kamil Labudda. To on w lipcu br. podrzucił pod drzwi placówki skrzynię wypełnioną słodyczami i banknotami o wartości 100 tys. zł. Pół roku od tych niesamowitych wydarzeń wiadomo, na co wydano tę ogromną kwotę.

kalendarz
20.12.2023 17:22 Ostatnie dni na wykorzystanie tego urlopu. Po nowym roku bezpowrotnie przepadnie

Ważne informacje dla wielu pracujących na etacie. Już tylko kilka dni zostały rodzicom i opiekunom niektórych dzieci na wykorzystanie przysługującego im dodatkowego urlopu. Ekstra dni nie przechodzą bowiem na kolejny rok kalendarzowy i muszą być wykorzystane do 31 grudnia. Kto zatem powinien się spieszyć? I jak wyglądają szczegóły?

dziecko pieniądze
19.12.2023 12:11 Gwarantowane 400 zł miesięcznie od ZUS-u. Wystarczy spełnić jeden warunek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje dodatkowe świadczenie w wysokości 400 zł wszystkim rodzicom, którzy opiekują się dziećmi do lat 3. Wsparcie finansowe ma na celu pokrycie kosztów związanych z opieką dziecka poza domem, np. żłobku.

dziecko pieniądze
17.12.2023 16:01 Dodatkowe pieniądze na dziecko ze zwrotu podatku. Kilka tysięcy złotych do wzięcia

Wspaniała wiadomość dla wszystkich rodziców. W tym roku mogą oni wnioskować o dodatkowy zwrot podatku na dziecko. Warto znać szczegóły, bo kwota, jaka może być w zasięgu ręki jest niemała. Trzeba jednak spełnić określone warunki.

pieniadze-portfel-zasilek
17.12.2023 11:50 Zasiłek rodzinny 2024. O jaką kwotę możesz się ubiegać i kiedy złożyć wniosek?

Zasiłek rodzinny jest jednym ze świadczeń, o jakie mogą ubiegać się rodzice po urodzeniu dziecka. “Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że wraz z początkiem listopada zaczął obowiązywać nowy okres zasiłkowy 2023/2024. Jakie kryteria trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek rodzinny, kiedy złożyć wniosek i czy nowy rząd wprowadzi jakieś zmiany w zakresie tego świadczenia?

pieniądze
12.12.2023 21:40 Mało kto wie o tym świadczeniu. Można dostać 400 złotych od ZUS-u

Niewielu Polaków wie o istnieniu tego świadczenia. Okazuje się, że możemy otrzymać 400 złotych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ale trzeba spełnić jeden warunek. Podpowiadamy, gdzie należy złożyć wniosek o dofinansowanie. 

kalendarz-urlopy-wolne
09.12.2023 08:39 Pracujący rodzice mają czas tylko do 31 grudnia. Później dodatkowe dwa dni wolnego przepadną

Uprawnienia do wykorzystania niektórych dodatkowych dni wolnych od pracy przepadają wraz z końcem roku kalendarzowego. Pracodawcy, którzy nie wywiążą się z obowiązku ich udzielenia, mogą zostać ukarani grzywną w wys. nawet 30 tys. zł.

pieniadze-gotowka-rodzice
07.12.2023 21:11 Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko

Do tej pory było tak, że rodzice mogli rozliczać się podatkowo wspólnie z dziećmi, jednak w większości z przywileju tego korzystali ci, którzy na co dzień sami się nimi zajmowali. Teraz jednak fiskus zaczął odmawiać korzyści podatkowych rozwodnikom dzielącym się wychowaniem wspólnego potomstwa. O ważnym wyroku w tej sprawie informuje “Rzeczpospolita”.

zus-list-koperta-dokumenty
05.12.2023 15:26 ZUS zakończył przyjmowanie wniosków w słynnym programie. Pieniądze wypłaci do stycznia 2024 roku

To już koniec tegorocznego przyjmowania wniosków o świadczenie 300 plus. Dokument można było złożyć do końca listopada. W skali kraju ZUS wypłacił z tego tytułu blisko 1,4 mld zł. Którzy rodzice i opiekunowie prawni muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na napływ środków?

ferie-zimowe-narty-dzieci-wyjazd
27.11.2023 08:45 Dofinansowanie ferii zimowych. 900 zł dla każdego uczestnika, ale są warunki

Choć do rozpoczęcia pierwszych ferii zimowych zostało jeszcze 1,5 miesiąca, to rodzice już zaczynają planować, jak zagospodarować czas wolny swoich dzieci. Chętnie wybieraną opcją jest wyjazd na zimowisko w gronie rówieśników, jednak to spory wydatek dla wielu domowych budżetów. Okazuje się, że część rodzin może otrzymać dofinansowanie wypoczynku swojego dziecka w wys. 900 zł – przypomina Dziennik Gazeta Prawna. Nie jest to jednak opcja dla każdego.

Pani Ewa płaci alimenty na córkę z którą mieszka
21.11.2023 22:35 Pani Ewa płaci alimenty na córkę, chociaż z nią mieszka. "To jest nieludzkie"

Płacić alimenty na dziecko z którym się mieszka? Brzmi jak absurd. Komornik zajmujący konto żeby alimenty odzyskać? Wielu uznałoby, że to scenariusz kiepskiej powieści - ale okazuje się, że z taką sytuacją musi się mierzyć mieszkanka okolic Siedlec.

Portfel, pieniądze
25.10.2023 18:40 Becikowe 2023. Dodatkowe tysiąc złotych na dziecko. Jak dostać te pieniądze?

Wielu Polaków może liczyć na różne świadczenia finansowe wypłacane przez państwo. Jednym z nich jest tzw. becikowe, czyli jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka. Poniżej wyjaśniamy, komu pomoc finansowa w takiej formie przysługuje i co trzeba zrobić, żeby ją uzyskać.

Pieniądze
10.09.2023 15:58 500 plus i becikowe to nie wszystko. Te świadczenia rodzinne można otrzymać w 2023 roku

500 plus to niejedyna forma wsparcia finansowego, która przysługuje rodzinom w Polsce. Część ze świadczeń rodzinnych może być wypłacana do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, a inne są jednorazowe. Warto wiedzieć, komu przysługują dodatkowe pieniądze i jakie warunki należy spełnić, by je otrzymać.

pieniadze-gotowka-kalendarz
18.08.2023 08:34 Polacy tłumnie ruszyli po dodatkowe pieniądze. Złożono już prawie 2,5 mln wniosków

Każdy rodzin i opiekun wie, że skompletowanie wyprawki szkolnej to duży cios w nasze domowe portfele. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie sięgają po środki z programu 300 plus, mające ulżyć nieco domowemu budżetowi. Tylko w ubiegłym roku z pomocy skorzystało aż 4,6 mln dzieci, a na konta rodziców wpłynęło 1,4 mld złotych. Wszystko wskazuje także i na to, że w tym roku liczby będą równie imponujące. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie przekazał najnowsze dane.

Dziewczynka na fotelu dentystycznym i pieniądze
27.07.2023 20:03 Opłata za "niewspółpracujące dziecko" u dentysty. Rodzice są oburzeni

Wizyta u dentysty potrafi spędzać sen z powiek dorosłym, a co dopiero dzieciom. Nie jest to przyjemne doświadczenie, a mali pacjenci często nie chcą współpracować ze stomatologiem. W takich przypadkach niektórzy specjaliści decydują się na doliczenie opłaty za “niewspółpracujące dziecko”, co w wielu rodzicach budzi skrajne emocje.

dziecko-szczepienie
13.06.2023 09:03 Mandat za brak szczepienia. Resort zdrowia chce zaostrzenia przepisów

Od kilku lat Polacy coraz częściej odmawiają wykonania obowiązkowych szczepień dla swoich dzieci w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych. W ubiegłym roku było to 6399 osób, zawiłą procedurę ukarania wszczęto wobec 3150 osób. Resort zdrowia zamierza uprościć ten proces. Jak? Poprzez mandaty – donosi wtorkowa “Rzeczpospolita”.

pieniądze
08.04.2023 10:32 Rząd rozdaje dodatkowe pieniądze. Sam możesz wybrać w jakiej formie dostaniesz

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Rodzice mogą otrzymać dodatkowe pieniądze na drugie i kolejne dziecko. 

smartfon-telefon-oszust-SMS-e-mail-iberion
22.03.2022 09:31 Rząd odebrał finansowanie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Rząd nie będzie dłużej wspierał finansowo Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Przez 13 lat działania fundacja odebrała ponad 1,4 miliona połączeń, odpowiedzieliśmy na ponad 92 tysiące wiadomości i przeprowadziła ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Brak finansowania to kolejny cios w polską psychiatrię dziecięcą.116 111 to linia, którą w 2008 r. powołało MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie tego telefonu powierzono nam - Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę poinformowała o tym, że w 2022 r. nie otrzyma żadnego wsparcia finansowego ze strony rządu. Przedstawiciele numeru 116 111 przez 13 lat działania odebrali ponad 1,4 mln połączeń i przeprowadzili ponad 3,3 tys. interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka – W pierwszych latach działania telefonu 116 111 współfinansowanie ze środków publicznych oscylowało między 30. a 60. procentami rocznego budżetu utrzymania telefonu. W ostatnich latach wsparcie finansowe drastycznie zmalało i nie przekraczało sześciu procent. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że w 2022 r. nie możemy liczyć na żadne wsparcie telefonu 116 111 – czytamy we wpisie fundacji na Instagramie.

pieniądze
22.03.2022 09:31 Rodzice mogą zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. To kolejna pułapka Polskiego Ładu

Ulga dla rodzin 4+ może spowodować, że rodzice zamiast zyskać, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku. Jak podała poniedziałkowa "Rzeczpospolita", stanie się tak gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tysiące złotych.Dziennik zwraca uwagę na pułapkę, która kryje się w pozornie opłacalnej możliwości zaoszczędzenia na PIT.Mianowicie rodzice z czwórką dzieci, którzy mogą zarabiać bez podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Podatek zapłacą dopiero od kwoty, którą osiągną po przekroczeniu tego progu. Problem pojawia się, gdy chociaż jedno z czworga dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3089 zł rocznie. – Wówczas – jeśli rodzice skorzystają ze zwolnienia w trakcie roku – po jego zakończeniu grozi im duża dopłata. W zależności od tego, jakie uzyskali dochody, będą musieli zwrócić fiskusowi kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych – podaje "Rzeczpospolita".

pieniądze (3)
22.03.2022 09:30 Bon turystyczny będzie ważny dłużej. Rodzice mają czas do końca września

Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że bon przepadnie. Rząd przedłużył możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym z końca marca 2022 r. aż do 30 września 2022 r.Od sierpnia 2020 r. za pomocą bonu rodzice mogą płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Mogą nim pokryć należność np. za zimowisko, pobyt dziecka na kolonii, wycieczce czy obozie. – Bon może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty – zaznacza Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa dolnośląskiego. Nie wszyscy wykorzystali bon. Rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego aktywowali do tej pory 232,7 tys. bonów z 323,3 tys. im przysługujących i zrealizowali nimi płatności na kwotę 145,2 mln zł. W całości wykorzystali 202,1 tys. bonów.

Pieniądze
22.03.2022 09:30 Nowy zasiłek na dziecko. Nawet 400 zł miesięcznie

Od 1 kwietnia przyszłego roku będzie można składać wnioski do ZUS o dofinansowanie - do 400 zł miesięcznie - na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dofinansowanie dotyczyć będzie dzieci, które nie będą objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO).– Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej, niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Tutaj nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dofinansowanie przekażemy bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem – przekazała w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

portfel-pieniądze-biznesinfo
22.03.2022 09:29 ZUS ma dobrą informację dla rodziców. Przysługuje im zasiłek, gdy zostaną w domu z dzieckiem

W czasie gdy w szkołach ponownie prowadzone będą lekcje zdalne, czyli od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do 8 lat dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy (21 dni) można otrzymać na opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 8 lat oraz nad starszym dzieckiem, do 16 lat, które ma orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. – Zasiłek nie przysługuje, jeśli dziecko ma zapewnioną opiekę, np. przez drugiego z rodziców, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny – informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień opieki, również za dni ustawowo wolne od pracy. – Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic-przedsiębiorca składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – informuje Kowalska-Matis. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Rekordowe zainteresowanie 300 plus
22.03.2022 09:26 Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Blisko miesiąc po starcie najnowszej edycji programu "Dobry Start" (znanym również pod nazwą 300 plus) złożono już ponad 1,5 mln wniosków o środki na szkolną wyprawkę. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komentarzu dla naszego portalu zwraca uwagę, że to ponad pół miliona więcej wniosków niż rok temu, gdy wnioski można było składać zarówno online jak i drogą tradycyjną. Od tego roku można czynić to jedynie elektronicznie. Z tego artykułu dowiesz się:Od 1 lipca złożono ponad 1,5 mln wniosków ws. 300 plusKto może ubiegać się o świadczenieDo kiedy można składać wnioski

Pixabay/Pexels
22.03.2022 09:26 UOKiK ostrzega rodziców. Co piąta atrakcja dla dzieci straszy usterkami

UOKiK postanowił skontrolować atrakcje dla dzieci. Okazuje się, że co piąta placówka dopuściła się poważnych niedopatrzeń. Wśród usterek znalazły się m.in. brak zabezpieczeń czy ślady zużytego materiału.Z tego artykułu dowiesz się:Kiedy UOKiK przeprowadził kontroleCo sprawdzali inspektorzyJakie działania podjęli przedsiębiorcy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:25 Polacy rzucili się na 300 plus. Już 820 tys. złożonych wniosków

Polacy ruszyli po 300 plus. W zaledwie kilka dni do ZUS trafiło 820 tys. wniosków. Tym razem rodzice mogą wysyłać zgłoszenia tylko za pośrednictwem internetu. Jedna ścieżka wnioskowania cieszy się ogromną popularnością.Z tego artykułu dowiesz się:Od kiedy Polacy mogą zgłaszać się po 300 plusKtóry kanał wysyłania wniosków wybierają najczęściejKiedy na ich kontach pojawią się pieniądze

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
22.03.2022 09:25 300 plus już działa, w urzędach zbierają wnioski. Im szybciej złożysz, tym szybciej wypłacą pieniądze

300 plus po raz kolejny wspiera polskie rodziny. W tym roku po dodatek można zgłaszać się wyłącznie przez internet. Im wcześniej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej pieniądze pojawią się na koncie.Z tego artykułu dowiesz się:Jak w tym roku można zawnioskować o 300 plusJakie są terminy wypłatKomu przysługuje dodatek

Zdjęcie aukcji na Amazonie
22.03.2022 09:24 Na Tajwanie sprzedają dzieciom kaktusy, co śpiewają o narkotykach. I robią to po polsku

Cypis podbija tajwański rynek. Pluszowy kaktus, reklamowany jako idealna zabawka dla dzieci, śpiewa jedną z jego piosenek o narkotykach. Ten niepowtarzalny gadżet można znaleźć m.in. w sieci Carrefour na Tajwanie.Z tego artykułu dowiesz się:Który utwór Cypisa został wykorzystanyCo na temat zabawki mówi jego producentGdzie można ją kupić