Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ostatni moment na złożenie wniosku. ZUS apeluje do rodziców
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 20.06.2024 15:46

Ostatni moment na złożenie wniosku. ZUS apeluje do rodziców

ZUS
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

W tym miesiącu część rodziców nie otrzyma pieniędzy. Wielu z nich zapomniało bowiem złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w terminie. ZUS daje jednak jeszcze jedną szansę. Później pieniądze przepadną.

Ostatnie dni na złożenie wniosku

Świadczenie na dziecko, powszechnie znane jako 800 plus, przyznawane jest wszystkim rodzicom osób do 18 roku życia. Aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił środki, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków. Rodzice powinni jednak pamiętać o jednym: muszą złożyć wniosek. Nowy okres rozliczeniowy rozpoczął się już 1 czerwca, a mimo to aż 100 000 dzieci nie otrzyma w tym miesiącu świadczenia, właśnie z powodu braku wniosku. Jest jednak sposób, by nie stracić pieniędzy. Rodzice muszą się pospieszyć.
 

Ruszyły masowe kontrole domów w całej Polsce. Kary sypią się w milionach

ZUS apeluje do rodziców

Oficjalnie pieniądze w czerwcu trafią jedynie do rodzin, które wnioski o 800 plus złożyły do 1 maja. Nie oznacza to jednak, że pozostali nie mają już szansy na odzyskanie pieniędzy za czerwiec. Jest to możliwe w przypadku rodziców, którzy wniosek do ZUS złożą przed końcem czerwca — wówczas 800 plus zostanie wypłacone z opóźnieniem, w sierpniu, ale za to z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Paweł Żebrowski przypomina jednak, iż jest to już ostatni moment na uzyskanie tych środków. Osoby, które wniosek złożą w kolejnych miesiącach, niestety nie otrzymają już pieniędzy za czerwiec. Rezcznik ZUS radzi również, by w razie wątpliwości upewnić się, czy złożyliśmy już wszystkie dokumenty. Umożliwi nam to zalogowanie się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Można tam upewnić się, czy wniosek wpłynął bez względu na to, jakim kanałem został złożony, czyli czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS – przypomniał rzecznik ZUS.
 

v

Wnioski o 800 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Umożliwia to nie tylko serwis PUE ZUS, ale również aplikacja mZUS, portal Emp@tia, a także bankowość elektroniczna. Później jednak sprawdzenie statusu wniosku może wydawać się problemem — Zakład zapewnia jednak, iż każdy ma wgląd w ten proces.

Jeśli klient, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto na PUE zostało mu założone automatycznie, a na adres e-mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze przekazano dane do logowania na to konto – tłumaczy Paweł Żebrowski.