Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. ZUS czeka na wnioski
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.05.2024 10:21

Nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. ZUS czeka na wnioski

ręce
Fot. Pixabay/Myriams-Fotos

Polscy rodzice od 2022 r. mają możliwość otrzymania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie tylko 500 plus, ale także środków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). Od tamtej pory z takiej opcji skorzystało już 873,5 tys. dzieci, na rzecz których przeznaczono ponad 6,4 mld złotych. ZUS przypomina, że wnioski o pieniądze cały czas są przyjmowane. Beneficjenci mogą dostać do 12 tys. złotych na drugie i każde kolejne dziecko. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy na drugie i kolejne dziecko

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejne, obok 500 plus i tzw. żłobkowego wsparcie dla rodzin z dziećmi. O pieniądze wnioskować może każda rodzina, nawet ta, którą tworzy para w niesformalizowanym związku albo samotny rodzic. Ważne jest, by dzieci była co najmniej dwójka, a także to, jaki dochód osiąga rodzina.

Ostatecznie, najubożsi mogą dostać nawet 12 tys. złotych na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Tylko od decyzji rodzica zależy przy tym, czy woli dostawać 1 tys. zł miesięcznie przez rok, czy też rozłożyć wypłaty na dwa lata po 500 zł.

Zapadła decyzja ws. abonamentu RTV. Spore zaskoczenie

RKO. Można dostać nawet 12 tys. zł

Istotny podczas ubiegania się o wypłatę RKO jest przede wszystkim czas. Aby móc dostać 12 tys. złotych wniosek trzeba złożyć w okresie od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesiąc, do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesiąc. Jeśli więc rodzic się spóźni, świadczenie otrzyma od pierwszego dnia miesiąca, w którym złoży wniosek.

ZOBACZ: ZUS może zabrać emeryturę. Ważne zmiany dla seniorów już od 1 czerwca

W takim przypadku jednak warto pamiętać, że łączna kwota RKO zostanie pomniejszona o 500 zł za każdy miesiąc spóźnienia, licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca. Oznacza to, że osoby niepilnujące terminów, bezpowrotnie stracą szansę na otrzymanie wypłaty w pełnej wysokości.

Jak złożyć wniosek o wypłatę RKO?

Wnioski o przyznanie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można składać jedynie drogą elektroniczną. Rodzic ma w tym celu do dyspozycji:

  • aplikację mZUS;
  • portal Emp@tia;
  • PUE ZUS;
  • bankowość elektroniczną

W przypadku opiekunów wniosek można złożyć tylko za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Źródło: infor.pl