Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 1900 zł dla rodziców. Wiadomo, kto może dostać świadczenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.06.2024 21:49

Nawet 1900 zł dla rodziców. Wiadomo, kto może dostać świadczenie

rodzina, pieniądze
Fot. Pixabay/MabelAmber

Polskie rodziny już wkrótce otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe w postaci nowego świadczenia - babciowego. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie dodatku w trzech różnych wariantach. Kto konkretnie będzie mógł skorzystać z tego świadczenia? Wyjaśniamy.

Babciowe już wkrótce wejdzie w życie

Wprowadzenie świadczenia o nietypowej nazwie - babciowe, było zapowiadane już jakiś czas temu. Ostatnio projekt ustawy w sprawie nowego wsparcia dla polskich rodzin został zatwierdzony przez Sejm. Wypłaty dodatkowych pieniędzy mają ruszyć już 1 października bieżącego roku. Babciowe będzie przysługiwało wszystkim rodzicom dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. 

Zobacz także: Ile kosztuje wychowanie dziecka do 18. roku życia? Koszty są wysokie

ZUS wypłaca 1335 zł co miesiąc bez względu na wiek. Mało kto o tym wie

Babciowe w trzech różnych wariantach

Co ważne, świadczenie będzie wypłacane w trzech wariantach: “aktywni rodzice w pracy”. “aktywnie w domu” oraz “aktywnie w żłobku”. Dzięki temu każdy rodzic otrzyma dodatkowe wsparcie finansowe dostosowane do swoich potrzeb.

Głównym założeniem nowego świadczenia jest zapewnienie opieki swojemu dziecku. Dzięki temu rodzice nie będą musieli rezygnować z kariery zawodowej. Jeśli chodzi o filar “aktywni rodzice w pracy”, to wypłaty wyniosą 1500 zł lub 1900 zł dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.

Dodatkowe pieniądze dla polskich rodzin

Świadczenie “aktywnie w żłobku” również będzie wynosiło 1500 złotych. Dodatek ten zastąpi funkcjonujące obecnie dofinansowanie do żłobka, które wynosi 400 złotych. W tym przypadku rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają wypłatę w wysokości 1900 zł.

Jeżeli chodzi o ostatni wariant babciowego - “aktywnie w domu”, to świadczenie będzie należało się rodzicom, którzy nie są aktywni zawodowo i będzie wynosiło 500 zł. Aby jednak otrzymać pieniądze, konieczne będzie zrezygnowanie z rodzinnego kapitału opiekuńczego.