Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 135 zł miesięcznie na dziecko. Trzeba będzie złożyć wniosek
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 11.06.2024 18:10

Nawet 135 zł miesięcznie na dziecko. Trzeba będzie złożyć wniosek

dziecko pieniądze
Fot. Unsplash.com/Guillaume de Germain, Iberion

Nie tylko 800 plus – rodzicom przysługuje dodatkowe świadczenie na dziecko. Chodzi o nawet 135 zł dla osób, które nie ukończyły 24 roku życia. Niewiele osób wie, że do tej kwoty można otrzymać także kolejne dodatki. Co zrobić, aby korzystać z wypłat zasiłku rodzinnego?

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2024 roku?

Zasiłek rodzinny ma za zadanie pokryć część wydatków na utrzymanie dziecka, a w połączeniu ze świadczeniem 800 plus może pozwolić na opłacenie jego najważniejszych potrzeb. Wysokość świadczenia uzależniona jest od wieku dziecka, na które świadczenie zostało przyznane. Dodatek dla osoby poniżej 5 roku życia wynosi 95 zł miesięcznie. Aż do ukończenia 18. roku życia dziecko może otrzymywać 124 zł miesięcznie, a potem, do momentu ukończenia 24. roku życia – 135 zł miesięcznie.

Wielka wygrana w Lotto. Gracz nie otrzyma pieniędzy od razu

Zasiłek rodzinny 2024 – kto może skorzystać?

Świadczenie przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka, może o nie ubiegać się także opiekun faktyczny dziecka lub osoba ucząca się. Kluczowy jest także wiek osoby objętej zasiłkiem – przysługuje on na dziecko do 18. roku życia, dziecko poniżej 21 roku życia pobierającego naukę, oraz osobę kontynuującą naukę z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności do 24 roku życia.

Wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego należy złożyć we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie gminy lub miasta w ośrodku pomocy społecznej, lub innej jednostce organizacyjnej gminy, jeśli to im przekazano realizację świadczeń rodzinnych w danej gminie. Dokumenty można złożyć także elektronicznie, za pomocą portalu Emp@tia.

ZOBACZ: Dopłaty dla właścicieli domów. Wkrótce dostaną nawet 30 tys. złotych

Od 1 lipca wnioski o wypłatę pieniędzy w ramach zasiłku będzie można składać w formie elektronicznej. Osoby, które chcą dostarczyć dokumenty na okres 2024/2025 w formie tradycyjnej będą mogły udać się do gmin dopiero od 1 sierpnia.

Dodatki do zasiłku rodzinnego, można otrzymać nawet 1000 zł

Świadczenie 800 plus i zasiłek rodzinny można pobierać jednocześnie, a przyznana kwota może opiewać na ponad 1000 zł. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że do zasiłku można uzyskać także kolejne dodatki. Środki mogą zostać naliczone także z tytułu:

  • urodzenia się dziecka (1000 zł);
  • opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego (400 zł miesięcznie),
  • samotnego wychowywania dziecka (193 zł miesięcznie);
  • wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (95 zł miesięcznie na trzecie i każde kolejne dziecko);
  • kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego (90 zł lub 110 zł w zależności od jego wieku);
  • podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania (113 zł na internat lub 69 zł na dojazdy do szkoły);
  • rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł).

Warto pamiętać, że aby otrzymać ten rodzaj zasiłku, należy spełnić kryterium dochodowe. Przysługuje one rodzinom, w których dochód w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub o umiarkowanym bądź znacznym stopniu niepełnosprawności, próg dochodowy zwiększa się do 764 zł.