Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą trzy nowe świadczenia dla rodziców. Nawet 1900 zł na dziecko
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.05.2024 17:21

Będą trzy nowe świadczenia dla rodziców. Nawet 1900 zł na dziecko

rodzice dziecko
Fot. Pixabay/MabelAmber

Już niedługo rodzice będą mogli cieszyć się z dodatkowych świadczeń. Senat podjął w środę decyzję w sprawie ustawy ”aktywny rodzic”. Projekt, który ma wesprzeć rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowaniu dziecka, właśnie został uchwalony. Zawarta w nim jest także m.in. wypłata ”babciowego” w wysokości 1500 zł.

Senat podjął decyzję w sprawie m.in. ”babciowego”

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka ”Aktywny rodzic” została uchwalona przez Sejm 15 maja. We wtorek 21 maja projekt trafił pod rozpatrzenie senackiej Komisji Rodziny, polityki Senioralnej i Społecznej. Nie trzeba było długo czekać na decyzję – zarekomendowała ona izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Trafi ona teraz na biurko prezydenta. Chodzi o trzy świadczenia dla rodziców, w tym tzw. babciowe w wysokości 1500 zł.

Bank PKO BP apeluje do klientów. "Nie zgadzaj się"

Dodatkowe pieniądze dla polskich rodzin. Dla kogo ”babciowe”?

Zgodnie z ustawą do systemu prawnego wejść mają trzy świadczenia, wspierające rodziców w utrzymywaniu aktywności zawodowej, a także w wychowywaniu małego dziecka. Dodatkowe pieniądze mają zostać wypłacone przez ZUS w ramach: ”aktywni rodzice w pracy”, czyli tzw. babciowe, a także ”aktywnie w żłobku” i ”aktywnie w domu”. Warto podkreślić, że w ciągu jednego miesiąca na dziecko przysługiwało będzie wyłącznie jedno z proponowanych świadczeń.

W ramach ”babciowego” rodziny mają otrzymywać 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy, czyli od 12. miesiąca życia dziecka do 35. Z kolei rodzice i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnościami trzymają 1900 zł miesięcznie. To do nich będzie należała decyzja, na co przeznaczą otrzymane środki, np. na opłacenie opieki sprawowanej przez opiekunkę czy babcię.

ZOBACZ: Zacznie się już w czwartek. Polacy tłumnie ruszą do Pepco

Nowe świadczenia dla rodziców. Kto może skorzystać z ”Aktywnie w żłobku” i ”aktywnie w domu”?

Świadczenie ”aktywnie w żłobku” ma za zadanie zastąpienia tzw. żłobkowego, które obecnie wynosi 400 zł. Rodzice będą mogli otrzymać nawet do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub 1900 zł miesięcznie na dziecko z niepełnosprawnością, jeśli korzystają one ze żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

Z kolei świadczenie ”aktywnie w domu” ma zostać przeznaczone dla tych rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia ”aktywni rodzice w pracy”, a których dziecko nie uczęszcza do instytucji opieki. Środki w wysokości 500 zł do rodzin z dziećmi w wieku od 12. do ukończenia 25. miesiąca życia, bez konieczności spełnienia warunku o aktywności zawodowej. Zainteresowani będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań już od 1 października 2024 roku.

 

Źródło: biznes.interia.pl