Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Można dostać 135 zł dodatku na dziecko. Trzeba spełnić warunki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 06.07.2024 12:15

Można dostać 135 zł dodatku na dziecko. Trzeba spełnić warunki

rodzina, dziecko
Fot. Pixbay/mario0107

Świadczenie na dziecko poza 800 plus? Wszyscy rodzice mogą złożyć o nie wniosek. Pieniądze trafią jednak tylko do tych, którzy wcześniej spełnią kilka warunków. Chodzi nie tylko o kryterium dochodowe.

Zasiłek rodzinny 2024 roku

Zasady wypłat 800 plus stoją pod znakiem zapytania. W tej sytuacji warto przypomnieć, kto może starać się o przyznanie zasiłku rodzinnego. To kolejne świadczenie na dziecko, jednak spełnienie warunków decyduje nie tylko o samej wypłacie dodatku, ale również o jego wysokości. Zasiłek rodzinny może się bowiem wahać od 95 zł, przez 124 zł, do maksymalnie 135 zł. Kto może liczyć na wypłatę dodatku i w jakiej dokładnie wysokości?

Rodzice starający się o przyznanie świadczenia powinni pamiętać, że pieniądze wypłacane są dopiero od miesiąca złożenia wniosku na dany okres zasiłkowy (obecny potrwa jeszcze do 31 października). Dodatek nie jest zatem wypłacany z urzędu. O przyznanie zasiłku rodzinnego mogą ubiegać się rodzice (lub jeden z rodziców), prawni opiekunowie, opiekun faktyczne, a także samo dziecko, jeśli ukończyło już 18 lat. Niezwykle istotnym aspektem jest również kontynuowanie nauki — pieniądze zostaną wypłacone jedynie na dziecko uczące się do 18. roku życia, bądź 24., jeśli dziecko posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
 

Te osoby są zwolnione z opłat za śmieci. Ulgi nie tylko dla seniorów

Zasiłek rodzinny a kryterium dochodowe

Warto jednak pamiętać, że zasiłek rodzinny jest wsparciem finansowym dla najbardziej potrzebujących. Z tego powodu świadczenie przyznawane jest, jeśli spełnione zostanie kryterium dochodowe — obecnie limit wynosi 674 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym lub 764 zł netto w sytuacji, gdy w rodzinie przebywa dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Po przekroczeniu limitu, obowiązuje zasada ”złotówka za złotówkę”.

To jednak nie od kryterium dochodowego zależy wysokość zasiłku, co może zaskoczyć wiele osób. O kwocie świadczenia decyduje wiek dziecka — w przypadku pociechy do 5 lat dodatek będzie najniższy i wyniesie tylko 95 zł. Dla uczniów do 18. roku życia będą to już 124 zł. Nieco więcej, bo 135 zł zostanie wypłacone na dziecko pełnoletnie, do 24 lat
 

Jak złożyć wniosek o zasiłek rodzinny?

Podobnie jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych, rodzice mogą starać się o przyznanie zasiłku drogą elektroniczną, za pośrednictwem portalu Emp@tia, lub tradycyjną, składając wniosek w urzędzie miasta czy gminy, albo w  ośrodku pomocy społecznej. Wzór wniosku dostępny jest natomiast na stronie MRPiPS. Również tam znajdziemy wniosek o dodatki do zasiłku, np. z tytułu początku roku szkolnego lub podjęcia przez dziecko nauki w szkole z dala od miejsca zamieszkania.