BiznesINFO.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Miliony Polaków otrzymało PIT z ZUS-u. Zakład wyjaśnia, kiedy musisz rozliczyć się samodzielnie

18 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W lutym ZUS zakończył wysyłkę kilku milionów formularzy PIT do świadczeniobiorców, którzy w ubiegłym roku choć raz pobrali świadczenie udzielane przez Zakład np. emeryturę, rentę lub zasiłek. Część osób musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym bądź poczekać do 2 maja, aż urząd zrobi to za nich. Dotyczy to osób, które mają nadpłatę podatku.

Kto musi rozliczyć PIT samodzielnie i dlaczego?

Nie wszystkich emerytów, czy rencistów ZUS rozliczył z urzędem skarbowym. Przypominam, że osób, które mają nadpłatę podatku, ZUS nie rozlicza. Takie osoby mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe albo poczekać do 2 maja aż zrobi to za nich urząd – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Aby mieć pewność, czy ZUS dokonał w naszym imieniu rozliczenia podatkowego, czy też musimy przeprowadzić je samodzielnie, należy sprawdzić, jaki PIT otrzymaliśmy z ZUS-u. W przypadku, gdy jest to PIT-40A świadczeniobiorca nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego, chyba że chce skorzystać z przysługującym mu odliczeń. Natomiast w sytuacji, gdy otrzymany formularz to PIT-11A lub PIT-11, podatnik może samodzielnie złożyć zeznanie do US albo poczekać do wspomnianego już 2 maja 2022 roku. Wówczas urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za ubiegły rok wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

PIT po zmarłym małżonku – jak go otrzymać?

ZUS przypomina, że jeśli ktoś potrzebuje formularz PIT po zmarłym małżonku, musi samodzielnie zgłosić się do ZUS-u o wydanie takiego dokumentu. ZUS nie wysyła z urzędu deklaracji PIT po zmarłym mężu, czy żonie. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się z przychodów po zmarłym małżonku, to należy pisemnie lub osobiście wystąpić do Zakładu o wydanie takiego PIT-u – informuje rzeczniczka.

PIT z ZUS-u do pobrania również przez internet

W celu pobrania formularza należy zalogować się na swój profil na platformie PUE ZUS. PIT znajdziemy w panelu “Świadczeniobiorca”, w zakładce Formularze PIT.

Tagi:

ZUSPITzeznanie podatkowe

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]