BiznesINFO.pl > Finanse > Miliony Polaków otrzymało PIT z ZUS-u. Zakład wyjaśnia, kiedy musisz rozliczyć się samodzielnie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 18.03.2023 15:18

Miliony Polaków otrzymało PIT z ZUS-u. Zakład wyjaśnia, kiedy musisz rozliczyć się samodzielnie

zus-list
Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W lutym ZUS zakończył wysyłkę kilku milionów formularzy PIT do świadczeniobiorców, którzy w ubiegłym roku choć raz pobrali świadczenie udzielane przez Zakład np. emeryturę, rentę lub zasiłek. Część osób musi samodzielnie rozliczyć się z urzędem skarbowym bądź poczekać do 2 maja, aż urząd zrobi to za nich. Dotyczy to osób, które mają nadpłatę podatku.

Kto musi rozliczyć PIT samodzielnie i dlaczego?

Nie wszystkich emerytów, czy rencistów ZUS rozliczył z urzędem skarbowym. Przypominam, że osób, które mają nadpłatę podatku, ZUS nie rozlicza. Takie osoby mogą samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe albo poczekać do 2 maja aż zrobi to za nich urząd – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Aby mieć pewność, czy ZUS dokonał w naszym imieniu rozliczenia podatkowego, czy też musimy przeprowadzić je samodzielnie, należy sprawdzić, jaki PIT otrzymaliśmy z ZUS-u. W przypadku, gdy jest to PIT-40A świadczeniobiorca nie musi składać zeznania podatkowego do swojego urzędu skarbowego, chyba że chce skorzystać z przysługującym mu odliczeń. Natomiast w sytuacji, gdy otrzymany formularz to PIT-11A lub PIT-11, podatnik może samodzielnie złożyć zeznanie do US albo poczekać do wspomnianego już 2 maja 2022 roku. Wówczas urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za ubiegły rok wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

PIT po zmarłym małżonku – jak go otrzymać?

ZUS przypomina, że jeśli ktoś potrzebuje formularz PIT po zmarłym małżonku, musi samodzielnie zgłosić się do ZUS-u o wydanie takiego dokumentu. ZUS nie wysyła z urzędu deklaracji PIT po zmarłym mężu, czy żonie. Jeżeli chcemy wspólnie rozliczyć się z przychodów po zmarłym małżonku, to należy pisemnie lub osobiście wystąpić do Zakładu o wydanie takiego PIT-u – informuje rzeczniczka.

PIT z ZUS-u do pobrania również przez internet

W celu pobrania formularza należy zalogować się na swój profil na platformie PUE ZUS. PIT znajdziemy w panelu “Świadczeniobiorca”, w zakładce Formularze PIT.

Polecane