Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zwroty PIT dla emerytów. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 17.03.2024 11:02

Zwroty PIT dla emerytów. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

pieniądze
fot. materiały własne

Zwrot PIT to zawsze miła wiadomość dla każdego podatnika. Emeryci i renciści z niskimi świadczeniami, rozliczając się za mijający rok, zazwyczaj mogą liczyć na niewielkie zwroty. Inaczej sprawa wygląda w przypadku tych osób, które otrzymują wyższe świadczenia i korzystają z ulg, np. dla pracujących seniorów. Wówczas zastrzyk gotówki może okazać się znacznie bardziej pokaźny. Wyjaśniamy.

Którzy seniorzy mogą liczyć na zwrot podatku?

Niestety nie wszyscy seniorzy mogą liczyć na zwrot podatku. Tym faktem cieszyć się mogą osoby, którym przysługują ulgi i preferencje, w szczególności gdy pracowali w okresie, w którym pracodawca pobierał zaliczki na PIT bez uwzględnienia ulg.

Zwrot podatku z tytułu trzynastej i czternastej emerytury mogą uzyskać seniorzy, którzy w ciągu roku otrzymywali emeryturę (łącznie z 13-stką i 14-stką) w wysokości nieprzekraczającej 30 tys. zł - czyli kwoty wolnej od podatku. Dla przykładu, jak podaje serwis Business Insider, jeśli emerytura wraz z 13-stką i 14-stką nie przekroczyła w skali ubiegłego roku podatkowego 28 tys. zł, to senior może liczyć na 420 zł zwrotu PIT. Dla kwoty 21 tys. zł spodziewany zwrot to ok. 240 zł. Wyliczenia na prośbę Business Insidera przeprowadzili eksperci z firmy doradczej MDDP.

Masz kartę Moja Biedronka? Musisz o tym wiedzieć

Zwrot podatku. Ulgi dla seniorów niosą wiele korzyści

Jeśli świadczenia roczne emerytów przekraczają kwotę wolną od podatku (30 tys. zł), wówczas seniorzy nie powinni spodziewać się zwrotu. Są jednak odstępstwa. Jeśli podatnik ma prawo do ulg i preferencji np. ulgi rehabilitacyjnej. Skorzystać z niej może osoba, która jest niepełnosprawna lub ma na utrzymaniu taką osobę, a jej dochód nie przekroczył w 2023 r. kwoty 19 061,28 zł lub poniosła wydatki w związku z rehabilitacją.

ZOBACZ: Oszustwo na Biedronkę. Oferują fałszywy bon, trzeba uważać

Dzięki uldze rehabilitacyjnej można odliczyć nadwyżkę ponad 100 zł za każdy miesiąc. Przykładowo kupując w danym miesiącu leki za kwotę 150 zł, można odliczyć 50 zł. Przy rocznym zeznaniu PIT, należy nadwyżki z każdego miesiąca zsumować i odliczyć od dochodu.

Ci seniorzy mogą liczyć na spory zwrot podatku

Emeryci, którzy pracowali przez dany okres w roku i przysługiwała im ulga dla pracujących seniorów, mogą liczyć na wyższe zwroty podatku. Dla tej grupy uprawnionych osób przychód do kwoty 85 tys. 528 zł jest zwolniony z podatku. Po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł), kwota ta w praktyce jest jeszcze wyższa.

ZOBACZ: Ważne wieści dla seniorów. Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty

Seniorzy, którzy pracowali na emeryturze i co istotne, pracodawca nie uwzględniał ulgi dla pracujących seniorów przy zaliczkach na PIT, mogą liczyć na wysoki zwrot. Przykładowo, jak wylicza MDDP dla portalu Business Insider, jeśli przychód takiej osoby wyniósł w 2023 r. 85 tys. zł, to może ona liczyć nawet na 4,7 tys. zł zwrotu PIT.

 

Źródło: BiznesInfo/Business Insider