Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważne wieści dla seniorów. Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.03.2024 20:19

Ważne wieści dla seniorów. Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty

Legitymacja emeryta-rencisty
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Legitymacja emeryta-rencisty jest wydawana wraz z uzyskaniem prawa do emerytury, ale także w przypadku pobierania rent, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych czy emerytur pomostowych. Dokument ma także swoją elektroniczną wersję, a już wkrótce zostaną w niej przeprowadzone spore zmiany. Wszyscy seniorzy powinni o tym wiedzieć.

Elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty

Legitymacja emeryta-rencisty w 2023 roku zaczęła być wydawana domyślnie w wersji elektronicznej. W dzisiejszych czasach jest to sporym ułatwieniem, bo zdecydowana większość osób nie rusza się nigdzie bez swojego smartfona. Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie wystawił mLegitymację wszystkim seniorom, którzy od początku 2023 r. zyskali prawo do emerytury lub renty. Świadczeniobiorcy mogą zainstalować ją przy użyciu aplikacji mObywatel.

Zobacz także: Takimi autami jeżdżą polscy biskupi. Wiele osób może się zdziwić

Nieznane fakty o emeryturach księży. Niektórzy dostają aż dwie wypłaty

Seniorzy mogą korzystać z legitymacji w dwóch wersjach

Tradycyjna wersja legitymacji nie została całkowicie zlikwidowana i seniorzy, którzy wolą posługiwać się plastikowym dokumentem mogą złożyć wniosek o jego wydanie. Co ciekawe, nie muszą się oni ograniczać tylko do jednej wersji legitymacji, bo mogą korzystać z obu jednocześnie. 

Okazuje się, że w Rządowym Centrum Legislacji pojawiły się informacje dotyczące wprowadzenia zmian w elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty. Co to oznacza dla polskich seniorów?

Szykują się zmiany w legitymacji emeryta-rencisty

Wprowadzenie zmian w elektronicznej wersji legitymacji emeryta-rencisty jest konieczne ze względu na dostosowanie przepisów rozporządzenia do standardów technicznych dokumentów mobilnych. Zmiany, o których mowa w Rządowym Centrum Legislacji dotyczą wyglądu legitymacji i nie będą one zbyt znaczące. Ze wzoru zniknie jedynie informacja dotycząca nieważności dokumentu. W omówieniu przepisów podkreślono, że modyfikacje w żaden sposób nie wpłyną na weryfikację przeprowadzaną przez podmioty oferujące seniorom zniżki.