Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie każdy musi składać PIT. Czasami skarbówka zrobi to za Ciebie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.12.2023 14:16

Nie każdy musi składać PIT. Czasami skarbówka zrobi to za Ciebie

pit-zeznanie-roczne-dokumenty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego PIT jest czasochłonny i stresujący, dlatego wolą to zlecić komuś innemu. Niektórzy wciąż nie są świadomi, że w obecnych czasach mamy już do czynienia z dużą automatyzacją, a poza tym występują przypadki, w których to Urząd Skarbowy rozlicza PIT za podatnika. Od czego to zależy?

Przeraża Cię wypełnianie PIT-u? Nie każdy musi to robić

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest jednym z najważniejszych zobowiązań regulowanych przez każdego, kto osiąga dochody podlegające opodatkowaniu. Obecnie dużą popularnością cieszy się składanie PIT-u przez internet, za pośrednictwem przeznaczonych do tego programów, platformy e-Deklaracje lub "Twój e-PIT".

Podatnicy rozliczający się na formularzu PIT-37, PIT-38 nie muszą podejmować żadnych akcji na portalu "Twój e-PIT". Składane są one automatycznie do urzędu” – czytamy na portalu gospodarka.dziennik.pl. W praktyce oznacza to, że rozliczaniem rocznego zeznania nie muszą się przejmować emeryci, pracownicy etatowi, zleceniobiorcy czy osoby rozliczające dochody kapitałowe.

Niepokojące wieści dla 2 mln Polaków. Chodzi o składki ZUS, będą znacznie wyższe Ile w tym roku Polacy wydadzą na kolację wigilijną? Kwoty zaskakują

Jak działa "Twój e-PIT"?

Jest to rządowa usługa umożliwiająca wysłanie rocznego rozliczenia PIT do urzędu skarbowego. Logując się do serwisu, znajdziemy w nim wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Jeśli nic w nim nie zmienimy, to ostatniego dnia terminu złożenia PIT-ów zostanie ono z automatu wysłane skarbówce. Oczywiście dane znajdujące się w dokumencie dobrze jest sprawdzić. Jeśli wszystko jest w porządku, akceptujemy wniosek i przesyłamy go do urzędu. Natomiast gdy coś się w nim nie zgadza, możemy go odrzucić lub zmodyfikować, dodając np. należne nam ulgi

Do kiedy rozliczyć PIT za 2023 rok?

Rozliczenia na platformie "Twój e-PIT" pojawią się 15 lutego. Termin na złożenie deklaracji podatkowych PIT-28 PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 przypada na 30 kwietnia 2024 roku. Opóźnienia w zapłacie podatku będą się wiązały z naliczeniem odsetek za zwłokę.