Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Urząd Skarbowy

Urząd Skarbowy

Urząd Skarbowy – podstawowe informacje

Urząd Skarbowy stanowi podstawową jednostkę organizacyjną administracji państwowej w sprawach podatkowych – urzędy skarbowe stanowią pomniejsze, terenowe oddziały Krajowej Administracji Skarbowej. Każdy obywatel przypisany jest do określonego urzędu skarbowego (przez wzgląd na miejsce zamieszkania i/lub prowadzenia działalności gospodarczej) jako właściwego dla rozpatrywania wszelkich zagadnień natury podatkowej rzeczonego podmiotu.

Urzędy skarbowe zasadniczo dzieli się przez wzgląd na terytorium właściwe dla jego operowania, jednak istnieje kilka urzędów wyspecjalizowanych. Zostały one powołane do obsługi niektórych kategorii podatników, takich, jak grupy kapitałowe, banki, zakłady ubezpieczeń, spółki giełdowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, czy przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych. Wyróżniamy w tej materii 20 wojewódzkich urzędów skarbowych oraz II Urząd Skarbowy Warszawa – Śródmieście.

Konkretną placówką zarządza naczelnik urzędu skarbowego, a jego prawą rękę stanowi zastępca naczelnika. Wśród innych stanowisk w służbie cywilnej wymienia się takie, jak kierownik działu, kierownik referatu, radca skarbowy, kontroler skarbowy, czy referent.

Czym zajmuje się Urząd Skarbowy?

Z punktu widzenia prawnego, działalność urzędów skarbowych i ich kompetencje podzielone są na dwie kategorie. Pierwszą jest obsługa naczelnika urzędu skarbowego w zakresie jego kompetencji przewidzianych ustawą – de facto bowiem to naczelnik urzędu skarbowego jest organem podatkowym pierwszej instancji, jak również organem egzekucyjnym i finansowym organem postępowania przygotowawczego. Organ odwoławczy od jego decyzji stanowi z kolei dyrektor izby administracji skarbowej.

W związku z obsługą naczelnika, przedmiotem działania urzędu skarbowego jest ustalanie wysokości oraz pobór podatków i innych zobowiązań, rejestrowanie podatników i przyjmowanie deklaracji podatkowych, wykonywanie kontroli podatkowej i egzekucji administracyjnej należności podatkowych, podział pozyskanych funduszy pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego i budżet państwa, a także doradzanie podatnikom w zakresie obowiązków podatkowych.

W sferze autonomicznej urząd skarbowy prowadzi dochodzenia w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe i wykonuje w tym zakresie funkcję oskarżyciela publicznego, a także wykonuje kary majątkowe w zakresie przewidzianym przez zapisy Kodeksu karnego wykonawczego i Kodeksu karnego skarbowego.

e-Urząd Skarbowy – co można załatwić przez internet?

Każdy obywatel, bez względu na poziom i źródło osiąganych dochodów, przynajmniej raz w roku będzie musiał dopełnić formalności podatkowych w urzędzie skarbowym. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą z metod w tym zakresie stanowiło fizyczne pojawienie się w placówce właściwego urzędu. 

Dzisiaj jednak, dużo wygodniejszą alternatywę przedstawia e-Urząd Skarbowy, do którego dostęp ma każdy obywatel, mogąc szybko i wygodnie wykonać wszystkie swoje obowiązki podatkowe. Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego wystarczy wejść na właściwą stronę i skorzystać z jednej z metod logowania: profil zaufany, aplikacja mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczna. Do samej usługi e-PIT z kolei można zalogować się podając swój PESEL lub NIP i kwotę przychodów.

Pokaż więcej

telefon, pieniądze, klawiatura
19.04.2024 22:56 Awaria e-Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na rozliczenie ze skarbówką za ubiegły rok. Tymczasem w piątek 19 kwietnia od rana Polacy mieli problemy z logowaniem się do e-Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że nie mogli złożyć też deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie komunikat. 

komputer, ręce, segregatory
18.04.2024 12:57 Ważna zmiana w podatkach. Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Ministerstwo Finansów przekazało dobre wieści. Wejdą w życie ważne zmiany w podatkach, które będą sporym ułatwieniem dla wielu Polaków. Modyfikacje dotyczą e-Urzędu Skarbowego i składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Co konkretnie się zmieni?

dokumenty
14.04.2024 19:23 Fiskus będzie kontrolował Polaków w sieci. Decyzja już zapadła

W sieci pojawiły się informacje na temat rzekomego narzędzia, jakie otrzyma Urząd Skarbowy i które będzie służyć mu do inwigilacji ludzi w Internecie. Wszystko z powodu zmian w polityce firmy Vinted. Od 1 lipca wszystkie platformy będą musiały raportować działania swoich klientów.

różaniec, Biblia, pieniądze
11.04.2024 21:04 Warto o tym wiedzieć przed komunią. Powyżej tej kwoty zapłacisz podatek

Sezon na przyjęcia komunijne coraz bliżej. To jednak nie tylko ważny czas dla dziecka, ale również całej rodziny. Z tej okazji wiele osób zadaje sobie pytanie: ile pieniędzy włożyć do koperty? Warto pamiętać o jednym przepisie dotyczącym darowizny.

PIT
06.04.2024 09:26 Termin mija 30 kwietnia. Jak się zalogować i jak rozliczyć się ze skarbówką w Twój e-PIT?

Czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Proces ten znacznie ułatwia usługa Twój e-PIT, która stała się najpopularniejszą formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W zeszłym roku skorzystało z niego niemal 12 mln osób. Jak zalogować się na Twój e-PIT i skorzystać z usługi?

Skrzynki pocztowe, pieniądze
01.04.2024 14:40 Dostałeś list z Opola? Lepiej go nie wyrzucaj. Tylko 7 dni na zapłatę

Jeśli znalazłeś w skrzynce list z Opola, chociaż mieszkasz daleko od tego miejsca, to pamiętaj, że nie jest to próba oszustwa. Tak naprawdę przesyłka zawiera zaległy mandat, który, musisz opłacić w ciągu tygodnia. 

kontrola
26.03.2024 20:38 Skarbówka przeprowadza tysiące kontroli. Jest jednak duży problem

W ubiegłym roku fiskus przeprowadził aż o 30% kontroli mniej niż w roku 2022. To samo w sobie nie jest jeszcze alarmujący — taki właśnie trend był już wcześniej zapowiadany. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Problemem jest utrzymująca się od lat niska skuteczność egzekucji.

aplikacja mObywatel, pieniądze
25.03.2024 11:02 Rekordowe zwroty PIT. Ile w tym roku dostaną Polacy?

Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?

używanie laptopa
22.03.2024 22:24 Skarbówka upomina się o podatek od laptopów dla ucznia. W ustawie była luka

W 2023 roku uczniowie klas czwartych dostali od rządu laptopy o łącznej wartości 1,2 mld zł. Jak się jednak okazało, prace nad przepisami w tej sprawie szły zbyt szybko, bowiem zapomniano przy tym o zwolnieniu rodziców z podatku od laptopa. Podobnie wygląda sytuacja z bonami dla nauczycieli na zakup komputerów.

laptop
20.03.2024 20:30 Sprzedał kilka ubrań w sieci. Wkrótce wezwała go skarbówka

Pan Rafał ma za sobą niestandardową wizytę w urzędzie skarbowym. Mężczyzna został tam wezwany tylko dlatego, że sprzedał kilka ubrań na popularnej platformie zakupowej Vinted. Jak się okazało, przekazała ona skarbówce dane o transakcjach swoich użytkowników, a urzędnicy zaczęli się im dokładnie przyglądać. Czy mogli? Mogli. Co więcej, niedługo takie praktyki będą już na porządku dziennym.

pieniądze
17.03.2024 14:31 Skarbówka zwraca Polakom pieniądze. Średnio prawie 2 tys. zł na osobę

Od kilku tygodni wszyscy podatnicy mogą śmiało rozliczać się z dochodów za rok ubiegły. 15 lutego uruchomiono usługę Twój e-PIT, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród Polaków. Mimo iż zwroty podatku są obecnie nieco skromniejsze niż przed rokiem, to skarbówka i tak oddaje spore kwoty. Wielu Polaków już otrzymało swoje zwroty, a jak wylicza "Fakt", przeciętny przelew to całkiem wysoka kwota.

e-Urząd Skarbowy, e-PIT, pieniądze
14.03.2024 15:25 Poprawiła błąd po 14 sekundach. Skarbówka była bezlitosna, zapłaci 10 tys. zł

Podatniczka przez pomyłkę złożyła zeznanie PIT-36L. Zaledwie 14 sekund później poprawiła swój błąd, przesyłając PIT-36. Błąd kosztował ją 10 tysięcy złotych. 

pieniądze
11.03.2024 16:08 Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Jeszcze tylko do piątku podatnicy mają czas na uiszczenie opłaty z tytułu ważnego podatku. Wiele osób jest z niego zwolnionych, ale pamiętać o nim powinni szczególnie rolnicy. Termin mija już 15 marca.

Rodzice z dzieckiem
10.03.2024 11:02 Źle wypełnisz wniosek, zapłacisz karę. Rodzice muszą się pilnować

Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych. Przy okazji rozliczania się ze skarbówką, Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na dziecko, dzięki której można naprawdę sporo zyskać. Należy jednak być uważnym, bo ujawnione nieprawidłowości mogą prowadzić do konieczności zapłacenia kary finansowej.

skrzynka na listy, kobieta
01.03.2024 21:01 Listy ze skarbówki niepokoją Polaków. RPO zainterweniował u ministra

W ostatnich miesiącach tysiące Polaków otrzymało od Urzędu Skarbowego listy o zaskakującej treści. Korespondencja nie była wysyłana w kontekście przeprowadzanych kontroli czy innych działań wobec podatników, a mimo to wywołała mnóstwo nerwów. Tzw. “listy behawioralne” zaskoczyły wiele osób. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

PIT, e-urząd skarbowy, dokumenty
28.02.2024 18:47 Ważny termin w sprawie rozliczenia PIT. Nawet 56 tys. zł kary

Na złożenie deklaracji podatkowej PIT zostało coraz mniej czasu. Na zapominalskich czekają olbrzymie kary. Jest jednak sposób na uniknięcie konsekwencji. Czym jest czynny żal? Lepiej sprawdzić zawczasu.

pit
28.02.2024 10:15 Masz niedopłatę podatku PIT? Polacy muszą uważać na ważny termin

Już niebawem znaczna część obywateli podczas rozliczania podatkowego zanotuje niedopłatę w PIT. W związku z tym będą oni zobligowani do dopłacenia zaległości. Warto jednak być ostrożnym w ostatecznych terminach. 

policja
26.02.2024 19:37 Służby weszły do skarbówki i zatrzymały cztery osoby. Znamy powód

20 lutego czterech pracowników Urzędu Skarbowego w Nowym Targu zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Dzisiaj nareszcie postanowiono zarzuty. Powodem zatrzymania miała być korupcja.

zatrzymany, kajdanki
22.02.2024 10:11 Służby wkroczyły do skarbówki. Zatrzymano czterech urzędników

We wtorek, 20 lutego, do Urzędu Skarbowego w Nowym Targu weszli funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów. Zatrzymanych zostało aż czterech urzędników. Co było powodem interwencji?

Pieniądze
15.02.2024 15:36 Złe wieści dla tysięcy rodziców. Mogą stracić ważną ulgę

Jedną z najczęściej stosowanych ulg podatkowych jest ta dla samotnych rodziców. Część potencjalnych beneficjentów jej jednak nie dostanie. Dlaczego? Decyzja ma zależeć od interpretacji urzędników, a nie przepisów. Sytuacja wygląda absurdalnie.

e-Urząd Skarbowy
15.02.2024 14:25 Twój e-PIT z problemami technicznymi. ”Ta witryna jest nieosiągalna”

Od dzisiaj można już składać zeznania podatkowe za 2023 rok. Ułatwić ma to usługa ”Twój e-PIT”. Ta jednak na samym starcie mierzy się z potężnymi problemami technicznymi. Wielu Polaków nie miało możliwości, by zalogować się do systemu udostępnionego przez fiskusa. 

PIT, e-urząd skarbowy
15.02.2024 11:00 Nawet 21 tysięcy kary. O tym terminie muszą pamiętać wszyscy

Od dzisiaj można już składać roczne zeznanie podatkowe PIT. Wiele osób z pewnością będzie czekać aż do końca kwietnia, kiedy upływa ostateczny termin rozliczenia. W efekcie możemy tę datę przegapić — a na zapominalskich czekają kary. I to bardzo wysokie, bo nawet 21 tysięcy złotych.

Kontrola mieszkania
14.02.2024 18:14 Kontrolerzy pukają do mieszkań. Właścicielom grozi wysoka kara

Pojawiły się doniesienia o kolejnych, intensywnie przeprowadzanych kontrolach mieszkań. Tym razem kontrolerzy nie sprawdzają jednak szczegółów technicznych nieruchomości, a dokumenty. Wykrycie uchybień może oznaczać sporą karę pieniężną dla właściciela.

bankomat
12.02.2024 19:38 Coraz więcej kontroli w całej Polsce. Skarbówka blokuje konta

System STIR cieszy się coraz większą popularnością wśród urzędników kontroli skarbowej. Zablokowano już 5 tysięcy kont bankowych. Eksperci nie mają wątpliwości, że ta liczba będzie wzrastać.

PIT, e-urząd skarbowy
11.02.2024 22:43 PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?

Co roku jak bumerang wraz z rocznym rozliczeniem PIT powraca możliwość przekazania 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, czyli OPP. Równocześnie pojawiają się również pytania, jak to zrobić. A cały proces jest bardzo prosty. Wyjaśniamy, jak przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT!

kontrola
09.02.2024 22:46 Skarbówka przeprowadzi kontrole. Olbrzymie kary dla właścicieli mieszkań

Jeśli niedawno kupiłeś mieszkanie, lepiej przygotuj się na kontrolę. Urzędy Skarbowe już pukają do drzwi osób, które mieszkania kupiły… zbyt tanio. Dla tych, którzy zaniżyli wartość transakcji, przewidziano wysokie kary. 

Rozliczenie PIT
08.02.2024 11:33 Telefon od skarbówki po rozliczeniu PIT. Wiemy, do kogo zadzwonią

Wielkimi krokami zbliża się składanie deklaracji podatkowych PIT. Rozliczenia możemy dokonać tradycyjnie lub za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Okazuje się, że po złożeniu deklaracji niektórzy podatnicy mogą spodziewać się telefonu od skarbówki. Z kim konkretnie się skontaktują?

drzwi
07.02.2024 12:06 Ruszyły kontrole w całej Polsce. Czy trzeba otwierać drzwi?

Termin płatności abonamentu RTV już za nami, a kontrolerzy Poczty Polskiej i Urzędu Skarbowego wyruszyli wlepiać kary. Co zrobić, kiedy kontroler zapuka do drzwi? Czy za niewpuszczenie kontroli grozi nam dodatkowa kara?