Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Urząd Skarbowy

Urząd Skarbowy

Urząd Skarbowy – podstawowe informacje

Urząd Skarbowy stanowi podstawową jednostkę organizacyjną administracji państwowej w sprawach podatkowych – urzędy skarbowe stanowią pomniejsze, terenowe oddziały Krajowej Administracji Skarbowej. Każdy obywatel przypisany jest do określonego urzędu skarbowego (przez wzgląd na miejsce zamieszkania i/lub prowadzenia działalności gospodarczej) jako właściwego dla rozpatrywania wszelkich zagadnień natury podatkowej rzeczonego podmiotu.

Urzędy skarbowe zasadniczo dzieli się przez wzgląd na terytorium właściwe dla jego operowania, jednak istnieje kilka urzędów wyspecjalizowanych. Zostały one powołane do obsługi niektórych kategorii podatników, takich, jak grupy kapitałowe, banki, zakłady ubezpieczeń, spółki giełdowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, czy przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych. Wyróżniamy w tej materii 20 wojewódzkich urzędów skarbowych oraz II Urząd Skarbowy Warszawa – Śródmieście.

Konkretną placówką zarządza naczelnik urzędu skarbowego, a jego prawą rękę stanowi zastępca naczelnika. Wśród innych stanowisk w służbie cywilnej wymienia się takie, jak kierownik działu, kierownik referatu, radca skarbowy, kontroler skarbowy, czy referent.

Czym zajmuje się Urząd Skarbowy?

Z punktu widzenia prawnego, działalność urzędów skarbowych i ich kompetencje podzielone są na dwie kategorie. Pierwszą jest obsługa naczelnika urzędu skarbowego w zakresie jego kompetencji przewidzianych ustawą – de facto bowiem to naczelnik urzędu skarbowego jest organem podatkowym pierwszej instancji, jak również organem egzekucyjnym i finansowym organem postępowania przygotowawczego. Organ odwoławczy od jego decyzji stanowi z kolei dyrektor izby administracji skarbowej.

W związku z obsługą naczelnika, przedmiotem działania urzędu skarbowego jest ustalanie wysokości oraz pobór podatków i innych zobowiązań, rejestrowanie podatników i przyjmowanie deklaracji podatkowych, wykonywanie kontroli podatkowej i egzekucji administracyjnej należności podatkowych, podział pozyskanych funduszy pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego i budżet państwa, a także doradzanie podatnikom w zakresie obowiązków podatkowych.

W sferze autonomicznej urząd skarbowy prowadzi dochodzenia w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe i wykonuje w tym zakresie funkcję oskarżyciela publicznego, a także wykonuje kary majątkowe w zakresie przewidzianym przez zapisy Kodeksu karnego wykonawczego i Kodeksu karnego skarbowego.

e-Urząd Skarbowy – co można załatwić przez internet?

Każdy obywatel, bez względu na poziom i źródło osiąganych dochodów, przynajmniej raz w roku będzie musiał dopełnić formalności podatkowych w urzędzie skarbowym. Jeszcze do niedawna najpopularniejszą z metod w tym zakresie stanowiło fizyczne pojawienie się w placówce właściwego urzędu. 

Dzisiaj jednak, dużo wygodniejszą alternatywę przedstawia e-Urząd Skarbowy, do którego dostęp ma każdy obywatel, mogąc szybko i wygodnie wykonać wszystkie swoje obowiązki podatkowe. Aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego wystarczy wejść na właściwą stronę i skorzystać z jednej z metod logowania: profil zaufany, aplikacja mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczna. Do samej usługi e-PIT z kolei można zalogować się podając swój PESEL lub NIP i kwotę przychodów.

Pokaż więcej

Urząd Skarbowy
11.07.2024 12:36 Skarbówka bierze pod lupę konta Polaków. Wiemy, co sprawdzą urzędnicy

Ministerstwo Finansów nie wycofa się z uprawnień nadanych Urzędowi Skarbowemu przez PiS. To oznacza, że fiskus może sprawdzić informacje bankowe zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, nawet jeśli te nie są podejrzane. Wystarczy, że zażąda od banku dostępu do informacji.  

Airbnb
07.07.2024 20:57 Skarbówka bierze się za najem krótkoterminowy. Będą kontrole i kary

Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy, które dają fiskusowi narzędzia do walki z szarą strefą najmu krótkoterminowego. Okazuje się bowiem, że ok. 60 procent tego typu obiektów noclegowych oferowanych na popularnych portalach działa nielegalnie. 

Pukanie do drzwi
25.06.2024 21:42 Masowe kontrole w całej Polsce, sprawdzają jedną rzecz. Posypały się kary

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku, Ministerstwo Finansów (MF) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły intensywne działania kontrolne mające na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk związanych z wydawaniem paragonów fiskalnych przez przedsiębiorców. Jakie były jej efekty? Posypały się kary.

ślub
18.06.2024 15:16 Fiskus zajrzy do ślubnych kopert? Jeśli o tym zapomnisz, możesz zapłacić surową karę

Wśród prezentów ślubnych często znajdujemy zastawy, tostery, ekspresy do kawy, czy zestawy sztućców. Wielką popularnością cieszą się też jednak wyjątkowo praktyczne koperty z gotówką. Nie wszyscy jednak wiedzą, że są to darowizny, które należy zgłosić… Urzędowi Skarbowemu. 

zakupy w sieci
16.06.2024 11:27 Skarbówka przyjrzy się handlującym w sieci. Już od lipca nowe przepisy

Z początkiem lipca w życie wchodzą przepisy, które nakładają nowe obowiązki na handlujących w internecie. Regulacje są konsekwencją unijnej dyrektywy, która skupia się na walce z szarą strefą. Zmiany dotyczą zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Co z osobami handlującymi prywatnie? 

Handel internetowy
08.06.2024 11:24 Zmiany w handlu internetowym. Co trzeba wiedzieć?

Już w lipcu wchodzi w życie nowa unijna dyrektywa. Przepisy nakładać będą na platformy cyfrowe obowiązek dostarczania skarbówce informacji o sprzedawcach. Za brak informacji grozić będą kary. Co trzeba wiedzieć?

urząd skarbowy
06.06.2024 15:40 Kontrole urzędu skarbowego. Zapytają, jak zarobiłeś na samochód

Skarbówka nasila swoje kontrole. Szczególnym zainteresowanie urządów skupia się na źródłach dochodów obywateli. Urzędnicy często opierają swoje dochodzenia o anonimowe zgłoszenia. Drogie zakupy, jak nowy samochód mogą być powodem kontroli skarbówki i pytań o źródło ich finansowania.

komunia pieniądze
27.05.2024 17:18 Dziecko dostało na komunię drogi prezent? Skarbówka może domagać się jednego

Sezon komunijny trwa w najlepsze, a wraz z nim pojawia się coroczne pytanie – co sprezentować z tej okazji dziecku? Upominki są często kosztowne, co może wiązać się z nie lada problemem dla rodziców. Okazuje się, że po przekroczeniu pewnej kwoty, możemy nabawić się problemów z fiskusem.

I komunia święta, pieniądze
20.05.2024 19:12 Kontrole po I komunii świętej to nie rzadkość. Powód jest jeden

Ile osób chce dać znać o swojej uczciwości i donosi do skarbówki? Jak się okazuję, całkiem sporo, a "uczciwych zawiadomień" napływa szczególnie dużo w pewnym konkretnym okresie. Mowa o czasie I Komunii Świętych, czy wesel. Polacy często decydują się na anonimowy donos nawet w przypadku swojej najbliższej rodziny. Co ciekawe, wiele z nich okazuje się nieprawdą.

gotówka
19.05.2024 08:56 Darowizna w gotówce. Czy fiskus zagląda do kopert? Na to warto uważać

W przypadku osób najbliższych, darowizny są z reguły zwolnione z podatku, zatem nie ma powodu do obaw, że zwrócimy na siebie uwagę urzędników. Tylko czy na pewno? Jest bowiem taka forma darowizny, która wciąż może wzbudzać wątpliwości. Chodzi o przekazy gotówkowe, z którymi spotykamy się najczęściej przy okazji rodzinnych uroczystości. Czy fiskus może się zainteresować kopertą?

drzwi
16.05.2024 12:40 Kontrole obejmą całą Polskę. Będą sprawdzać jedną rzecz

Zdaniem ekspertów szczególna uwaga skarbówki, skupiona dotychczas na kontrolach podatku dochodowego, ponownie ma zostać przekierowana na podatek VAT. Urzędy skarbowe mają w najbliższym czasie skupić swoją uwagę na płatnikach VAT. W całej Polsce szykują się kontrole.

e-PIT, dokumenty
29.04.2024 17:42 Co grozi za niezłożenie PIT-u? Te osoby zapłacą wysokie kary

Na złożenie PIT-u został już tylko jeden dzień. Mimo to wiele osób wciąż nie zajrzało do swojego rozliczenia podatkowego. Ile będzie ich kosztować zapominalstwo? Termin mija 30 kwietnia, a mandaty są ogromne.

pieniądze
26.04.2024 11:45 UE wprowadza nowe zasady płacenia gotówką. Mamy się czego bać?

Widmo nowych ograniczeń w płatnościach gotówkowych wciąż budzi niepokój wśród Polaków. Również eksperci nie są zgodni co do tego, czy większy nacisk na korzystanie z karty to dobry pomysł. Czego się obawiają?

telefon, pieniądze, klawiatura
19.04.2024 22:56 Awaria e-Urzędu Skarbowego. Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Wielkimi krokami zbliża się ostateczny termin na rozliczenie ze skarbówką za ubiegły rok. Tymczasem w piątek 19 kwietnia od rana Polacy mieli problemy z logowaniem się do e-Urzędu Skarbowego. Oznacza to, że nie mogli złożyć też deklaracji PIT. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie komunikat. 

komputer, ręce, segregatory
18.04.2024 12:57 Ważna zmiana w podatkach. Ministerstwo Finansów wydało komunikat

Ministerstwo Finansów przekazało dobre wieści. Wejdą w życie ważne zmiany w podatkach, które będą sporym ułatwieniem dla wielu Polaków. Modyfikacje dotyczą e-Urzędu Skarbowego i składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Co konkretnie się zmieni?

dokumenty
14.04.2024 19:23 Fiskus będzie kontrolował Polaków w sieci. Decyzja już zapadła

W sieci pojawiły się informacje na temat rzekomego narzędzia, jakie otrzyma Urząd Skarbowy i które będzie służyć mu do inwigilacji ludzi w Internecie. Wszystko z powodu zmian w polityce firmy Vinted. Od 1 lipca wszystkie platformy będą musiały raportować działania swoich klientów.

różaniec, Biblia, pieniądze
11.04.2024 21:04 Warto o tym wiedzieć przed komunią. Powyżej tej kwoty zapłacisz podatek

Sezon na przyjęcia komunijne coraz bliżej. To jednak nie tylko ważny czas dla dziecka, ale również całej rodziny. Z tej okazji wiele osób zadaje sobie pytanie: ile pieniędzy włożyć do koperty? Warto pamiętać o jednym przepisie dotyczącym darowizny.

PIT
06.04.2024 09:26 Termin mija 30 kwietnia. Jak się zalogować i jak rozliczyć się ze skarbówką w Twój e-PIT?

Czas na złożenie zeznania podatkowego mija 30 kwietnia. Proces ten znacznie ułatwia usługa Twój e-PIT, która stała się najpopularniejszą formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym. W zeszłym roku skorzystało z niego niemal 12 mln osób. Jak zalogować się na Twój e-PIT i skorzystać z usługi?

Skrzynki pocztowe, pieniądze
01.04.2024 14:40 Dostałeś list z Opola? Lepiej go nie wyrzucaj. Tylko 7 dni na zapłatę

Jeśli znalazłeś w skrzynce list z Opola, chociaż mieszkasz daleko od tego miejsca, to pamiętaj, że nie jest to próba oszustwa. Tak naprawdę przesyłka zawiera zaległy mandat, który, musisz opłacić w ciągu tygodnia. 

kontrola
26.03.2024 20:38 Skarbówka przeprowadza tysiące kontroli. Jest jednak duży problem

W ubiegłym roku fiskus przeprowadził aż o 30% kontroli mniej niż w roku 2022. To samo w sobie nie jest jeszcze alarmujący — taki właśnie trend był już wcześniej zapowiadany. Eksperci są jednak zaniepokojeni. Problemem jest utrzymująca się od lat niska skuteczność egzekucji.

aplikacja mObywatel, pieniądze
25.03.2024 11:02 Rekordowe zwroty PIT. Ile w tym roku dostaną Polacy?

Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?

używanie laptopa
22.03.2024 22:24 Skarbówka upomina się o podatek od laptopów dla ucznia. W ustawie była luka

W 2023 roku uczniowie klas czwartych dostali od rządu laptopy o łącznej wartości 1,2 mld zł. Jak się jednak okazało, prace nad przepisami w tej sprawie szły zbyt szybko, bowiem zapomniano przy tym o zwolnieniu rodziców z podatku od laptopa. Podobnie wygląda sytuacja z bonami dla nauczycieli na zakup komputerów.

laptop
20.03.2024 20:30 Sprzedał kilka ubrań w sieci. Wkrótce wezwała go skarbówka

Pan Rafał ma za sobą niestandardową wizytę w urzędzie skarbowym. Mężczyzna został tam wezwany tylko dlatego, że sprzedał kilka ubrań na popularnej platformie zakupowej Vinted. Jak się okazało, przekazała ona skarbówce dane o transakcjach swoich użytkowników, a urzędnicy zaczęli się im dokładnie przyglądać. Czy mogli? Mogli. Co więcej, niedługo takie praktyki będą już na porządku dziennym.

pieniądze
17.03.2024 14:31 Skarbówka zwraca Polakom pieniądze. Średnio prawie 2 tys. zł na osobę

Od kilku tygodni wszyscy podatnicy mogą śmiało rozliczać się z dochodów za rok ubiegły. 15 lutego uruchomiono usługę Twój e-PIT, która cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród Polaków. Mimo iż zwroty podatku są obecnie nieco skromniejsze niż przed rokiem, to skarbówka i tak oddaje spore kwoty. Wielu Polaków już otrzymało swoje zwroty, a jak wylicza "Fakt", przeciętny przelew to całkiem wysoka kwota.

e-Urząd Skarbowy, e-PIT, pieniądze
14.03.2024 15:25 Poprawiła błąd po 14 sekundach. Skarbówka była bezlitosna, zapłaci 10 tys. zł

Podatniczka przez pomyłkę złożyła zeznanie PIT-36L. Zaledwie 14 sekund później poprawiła swój błąd, przesyłając PIT-36. Błąd kosztował ją 10 tysięcy złotych. 

pieniądze
11.03.2024 16:08 Czas tylko do 15 marca. Wielu Polaków zapłaci blisko 500 zł

Jeszcze tylko do piątku podatnicy mają czas na uiszczenie opłaty z tytułu ważnego podatku. Wiele osób jest z niego zwolnionych, ale pamiętać o nim powinni szczególnie rolnicy. Termin mija już 15 marca.

Rodzice z dzieckiem
10.03.2024 11:02 Źle wypełnisz wniosek, zapłacisz karę. Rodzice muszą się pilnować

Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych. Przy okazji rozliczania się ze skarbówką, Polacy mogą skorzystać z różnych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na dziecko, dzięki której można naprawdę sporo zyskać. Należy jednak być uważnym, bo ujawnione nieprawidłowości mogą prowadzić do konieczności zapłacenia kary finansowej.

skrzynka na listy, kobieta
01.03.2024 21:01 Listy ze skarbówki niepokoją Polaków. RPO zainterweniował u ministra

W ostatnich miesiącach tysiące Polaków otrzymało od Urzędu Skarbowego listy o zaskakującej treści. Korespondencja nie była wysyłana w kontekście przeprowadzanych kontroli czy innych działań wobec podatników, a mimo to wywołała mnóstwo nerwów. Tzw. “listy behawioralne” zaskoczyły wiele osób. Czy rzeczywiście jest się czego bać?