Najbliższe miesiące przyniosą wielką zmianę dla wynajmujących domy lub mieszkania. To efekt przepisów, które weszły w życie już jakiś czas temu, ale Polacy dopiero teraz odczują ich skutki. Wynajmujący mają powody do obaw? Krajowa Administracja Skarbowa wskazała termin, kiedy sprawdzi, czy zapłaciliśmy podatek.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zadecydowała. Będą zmiany w systemie podatkowym dla polskich streamerów ws. donate'ów. Urząd Skarbowy poinformował, że zmiany wynikają z problemów z weryfikacją tożsamości darczyńców. Nowy sposób rozliczania podatkowego ma umożliwić skuteczniejszą kontrolę fiskusowi.
Kwestie związane z fiskusem nie rzadko budzą wątpliwości — zwłaszcza, kiedy trzeba zapłacić podatek. Często jednak trudno jest uzyskać odpowiedzi na pytania, jeśli nasza sprawa jest bardziej skomplikowana. Teraz jednak Urząd Skarbowy wychodzi na przeciw oczekiwań Polaków. Już jutro ruszy specjalna infolinia. Co dzięki niej załatwimy?
Urzędnicy coraz częściej zaglądają na konta bankowe Polaków - informuje “Fakt”. Nie trzeba nawet podejrzeń, że doszło do oszustwa, żeby bank udostępnił urzędowi skarbowemu np. informacje o saldach i przelewach. Wystarczy, że skarbówka poprosi o wgląd na konto i może dostać najbardziej wrażliwe dane. Uprawnienia do takich działań dał urzędnikom. Polski Ład. Szef Krajowej Administracji Skarbowej podał, ile postępowań przeprowadzono.
Dotyczy to osób, które wynajmują domy i mieszkania za pośrednictwem stron jak Booking czy Airbnb. Ich dane niebawem znajdą się w urzędzie skarbowym. Jeśli nie wykonali rozliczeń podatkowych poprawnie, skarbówka może wnieść o uregulowanie zaległych zobowiązań. I to nawet do 5 lat wstecz... z odsetkami.
Jak dotąd osoby, które posiadają odbiornik radiowy bądź telewizyjny, który odbiera kanały publiczne, są zobowiązane do uiszczania opłat za abonament RTV. Istnieje również wąska grupa osób, których ten abonament nie obowiązuje. Jednak według najnowszych doniesień Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozważa zmianę — nową, uniwersalną opłatę audiowizualną. Jak inicjatorzy argumentują projekt? Będzie miał zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Polskie przepisy podatkowe skrywają pewne niespodzianki, które mogą zaskoczyć wielu podatników. Jak wynika z informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą", Urząd Skarbowy może sięgnąć po zaległy podatek nawet sprzed kilku lat. Co więcej, dotyczy to nie tylko firm, ale również osób prywatnych, które wynajmują nieruchomości.
Nikogo nie dziwi, że w Polsce darowizny od osób najbliższych są zwolnione z podatku. Wiele osób może jednak zdziwić fakt, że by rzeczywiście nie musieć go opłacać, trzeba zadbać o prawidłowe udokumentowanie przelewu. Jeśli nie wpiszesz tytuły przelewu, lub popełnisz błąd wpisując nie taki, jaki powinien być, w najlepszym razie narażasz się na kontrolę skarbówki. W gorszym – za nieuwagę słono zapłacisz.
Nadchodzą ważne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o udostępnianiu i wymianie informacji gospodarczych. Zaledwie kilka dni po tym, jak jasne stało się, że usuwania treści z internetu będzie możliwe bez udziału sądu, nowy projekt wprowadza możliwość przeprowadzania tajnych kontroli służb. Przedsiębiorcy nie będą informowaniu o podejmowanych wobec nich działaniach.
Ministerstwo Finansów poinformowało o zmianach w skarbówce, które wejdą w życie już 1 października. Zostaną wprowadzone nowości dla osób, które będą chciały skontaktować się telefonicznie z Urzędem Skarbowym. Wkrótce nie dodzwonisz się do swojego urzędu. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły.
Sezon na grzyby ruszył pełną parą, a leśne zbiory są coraz bardziej pożądanym towarem na targowiskach. Jednak niewielu grzybiarzy zdaje sobie sprawę, że ich działalność może zainteresować skarbówkę. Kiedy i w jakich okolicznościach trzeba rozliczyć się z fiskusem, sprzedając grzyby? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
407 — tyle żądań uchylenia tajemnicy bankowej i ujawnienia informacji o rachunkach rozliczeniowych skierowali naczelnicy urzędów skarbowych do instytucji finansowych. 3112 — a tyle żądań wystawili naczelnicy urzędów celno-skarbowych od 1 lipca 2022 roku do 31 marca br. Kto może się spodziewać telefonu? Czy powinien się tłumaczyć? Co z RODO? Odpowiadamy.
Rozpoczęły się masowe kontrole użytkowników ulgi podatkowej IP Box. Dotyczy to w dużej mierze programistów działających na umowie B2B. Fiskus sprawdzi między innymi, kto bezzasadnie korzysta z usługi. Szykują się również zmiany w prawie.
Niektóre decyzje urzędów skarbowych mogły zostać podpisane przez niewłaściwych naczelników, co może prowadzić do przedawnienia zobowiązań podatkowych i konieczności zwrotu pieniędzy podatnikom. Czy podatnicy otrzymają zwrot należności? Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Naczelny Sąd Administracyjny.
Po zakupie samochodu właściciel ma dwa tygodnie na dopełnienie tych formalności. Jeśli dopuści się zaniechania, może go czekać kara nawet 86 tys. złotych. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, by temu zapobiec. I kto, jest z tego podatku, zwolniony.
Polski system skarbowy jest znany ze swojej skuteczności, ale także z nierzadko wątpliwych metod działania. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych praktyk stało się blokowanie kont bankowych podatników. Działania te, choć często uzasadniane walką z przestępczością skarbową, niosą ze sobą poważne konsekwencje dla przeciętnych obywateli. Przykładem może być sytuacja, gdy brak odbioru awiza spowodował zajęcie kilku tysięcy złotych z konta niczego niepodejrzewającego podatnika.
Polscy olimpijczycy, którzy zdobyli medale podczas igrzysk w Paryżu, mogą liczyć na nagrody pieniężne oraz materialne. O ile w przypadku tych pierwszych są zwolnieni z podatku, to w przypadku drugich będą już zmuszeni zapłacić fiskusowi odpowiednią należność. Okazuje się, że najprawdopodobniej jest to efekt… niechlujnie napisanej ustawy. Z tego tekstu dowiesz się:● Dlaczego medaliści muszą zapłacić, chociaż nie powinni?● Jaki błąd popełnił ustawodawca?● Jakie słowo jest wszystkiemu winne?
Do skarbówki spływają dziesiątki tysięcy donosów dotyczących między innymi prowadzenia firmy “na czarno” czy pochodzenia majątku. Wiadomo, kto najczęściej wysyła takie zgłoszenia do fiskusa. Wiele osób może zdziwić fakt, kim zazwyczaj są autorzy donosów. Przedstawiamy szczegóły.
Według polskiego prawa, darowizny pieniężne od żony i od męża nie są objęte podatkiem. By jednak faktycznie nie musieć oddawać części pieniędzy skarbówce, o kilku rzeczach trzeba pamiętać. W przeciwnym razie może się okazać, że podatek trzeba będzie zapłacić. Inaczej może skończyć się kontrolą fiskusa.
Nowe przepisy już obowiązują, a wraz z nimi zaczęły się kolejne kontrole. Urząd Skarbowy odwiedzi właścicieli domów. To ważna wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy oferują lokale na wynajem krótkoterminowy. Co będzie sprawdzać skarbówka? Czy wynajmujący musi założyć firmę? Sprawdzamy szczegóły.
Ten podatek dotyczy każdego Polaka, a mimo to wielu o nim zapomina. Teraz warto sobie o nim przypomnieć. Od 1 lipca kara wzrosła do nawet 86 tysięcy złotych. Kiedy musimy złożyć deklarację do Urzędu Skarbowego? W jednym przypadku na uniknięcie grzywny będzie za późno.
Złożenie tzw. donosu do skarbówki to powszechnie znana możliwość zgłoszenia wykroczenia. Lub uprzykrzenia komuś życia. Mogłoby się wydawać, że niewiele osób z niej korzysta, liczby jednak zaskakują. Izby Administracji Skarbowej podzieliły się interesującymi danymi w tej kwestii. Kto, na kogo i kiedy składa najwięcej donosów?
Popularny youtuber Wojek odwiedził w ostatnim czasie restaurację Belvedere, która wysoko pozycjonuje się w kulinarnym krajobrazie Warszawy. Po wizycie zaprezentował rachunek opiewający na ponad 1,4 tys. zł. Zwrócił on uwagę Agaty Jagodzińskiej z Krajowej Administracji Skarbowej, która w działaniu luksusowej restauracji dopatrzyła się działania niezgodnego z prawem.
Po ponad dwóch latach od inwazji Rosji na Ukrainę i mimo szerokiej listy unijnych sankcji, jak dotąd polskie firmy nie musiały obawiać się zbyt dotkliwych konsekwencji utrzymania relacji biznesowych z Rosją i Białorusią. W ostatnich miesiącach doszło jednak do zauważalnej zmiany - Krajowa Administracja Skarbowa wzięła się za przedsiębiorców, którzy nie przestrzegają unijnych sankcji. Od początku roku wydano kilkadziesiąt decyzji, posypały się też wysokie kary. Niektóre firmy trafiły również na listę sankcyjną.
Zgodnie z prawem darowizny od najbliższych są zwolnione z podatku. By jednak zostać zwolnionym z jego płacenia, należy właściwie udokumentować przelew. Jeśli wpisując tytuł popełni się błąd, może się to skończyć kontrolą fiskusa. Lub jeszcze gorzej.
Ministerstwo Finansów nie wycofa się z uprawnień nadanych Urzędowi Skarbowemu przez PiS. To oznacza, że fiskus może sprawdzić informacje bankowe zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych, nawet jeśli te nie są podejrzane. Wystarczy, że zażąda od banku dostępu do informacji.
Z początkiem lipca weszły w życie nowe przepisy, które dają fiskusowi narzędzia do walki z szarą strefą najmu krótkoterminowego. Okazuje się bowiem, że ok. 60 procent tego typu obiektów noclegowych oferowanych na popularnych portalach działa nielegalnie.
W ciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku, Ministerstwo Finansów (MF) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły intensywne działania kontrolne mające na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk związanych z wydawaniem paragonów fiskalnych przez przedsiębiorców. Jakie były jej efekty? Posypały się kary.