BiznesINFO.pl
Darowizna od najbliższej rodziny

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Darowizny pod lupą skarbówki. Szukają nawet najmniejszych uchybień

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Darowizna od rodziny może przysporzyć poważnych problemów. Okazuje się, że Urząd Skarbowy podważa czasami nawet te datki, które zostały przekazane zgodnie z wszelkimi zasadami. Prawnicy zwracają uwagę na nieprawidłowości w działaniach urzędników i biorą w

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest podatek od darowizny

  • Jakich błędów w jednej transakcji doszukała się skarbówka

  • Co na ten temat twierdzą prawnicy

Darowizna opodatkowana? Nie zawsze

Darowizna to każdorazowe zbycie praw majątkowych lub niemajątkowych pod warunkiem, że stanowi jakąkolwiek wartość dla którejkolwiek ze stron umowy. Co do zasady darowizna podlega opodatkowaniu, jednak od tej reguły są wyjątki.

Stawka daniny i kwota wolna od podatku zależy od tego, do której grupy należy darczyńca. Najbardziej korzystne są datki od najbliższej rodziny, która mieści się w tzw. grupie 0. Są to małżonek, rodzeństwo, zstępni (czyli m.in. syn, wnuki, prawnuki), wstępni (czyli m.in. matka, ojciec, dziadkowie, pradziadkowie), ojczym, macocha oraz pasierb.

W tym przypadku kwota wolna od podatku wynosi 9 637 zł. Jednak przekroczenie tego progu nie jest równoznaczne z koniecznością zapłacenia daniny. Portal poradnikprzedsiebiorcy.pl wskazuje, że darowizna od najbliższej rodziny może zostać zwolniona z opodatkowania, pod warunkiem że dopełni się wszelkich formalności.

Darowizna na celowniku skarbówki

Co należy zrobić, aby uchronić się przed podatkiem? Otrzymana darowizna musi zostać zgłoszona naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. W tym celu należy wypełnić druk SD-Z2.

W celu sprawdzenia, czy darowizna przewyższyła kwotę wolną od podatku należy podliczyć datki przekazane od jednej osoby w przeciągu ostatnich 5 lat. Jednak nawet skrupulatne pilnowanie progu i terminów może nie uchronić przed problemami z fiskusem.

Przekonała się o tym rodzina, której historię przytacza Rzeczpospolita. Córka otrzymała pieniądze od matki na zakup działki. Darowizna została przekazana bezpośrednio na konto sprzedawcy gruntu.

Rodzina przekonuje, że wszystko odbywało się zgodnie z prawem. Transakcja została potwierdzona aktem notarialnym, a darowizna opiewająca na kwotę 45 tys. zł została zgłoszona organom skarbowym w terminie 6 miesięcy, co zgodnie z obowiązującymi zasadami oznacza zwolnienie z opodatkowania.

Mimo tego skarbówka domagała się uiszczenia podatku od darowizny. Zdaniem urzędników pieniądze powinny bowiem wpłynąć bezpośrednio na konto obdarowywanej córki, a nie na rachunek sprzedawcy.

Prawnicy, z którymi rozmawiał dziennik, są zaskoczeni takimi żądaniami fiskusa. Przekonują, że od 9 lat obowiązuje interpretacja ministra finansów, która zezwala na takie działanie. Jednak w przypadku opisywanej rodziny urzędnicy nie uwzględnili tego stanowiska. Co więcej, nie wzięli pod uwagę także wyroku administracyjnego, który uznał taki sposób rozliczenia za właściwy.

- Skarbówka konsekwentnie kwestionuje ulgę na rodzinne darowizny, szukając formalnych uchybień. Opisana interpretacja indywidualna to kolejny przykład takiego fiskalizmu. Skarbówka zignorowała zarówno korzystne dla podatników wyroki sądowe, jak i interpretację ogólną ministra finansów - przyznał w rozmowie z Rzeczpospolitą Piotr Maksymiuk , doradca podatkowy w kancelarii Baker McKenzie. Eksperci stają na stanowisku, że rodzina postąpiła prawidłowo i zdaniem prawników nie musi płacić podatku od darowizny.

Podobne artykuły

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >