BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Nieznajomy puka do drzwi mieszkania starszej osoby

East News, Zofia i Marek Bazak

Zmasowane kontrole już ruszyły. Konta blokują jedno po drugim

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Kontrole, kontrole i jeszcze raz kontrole - może wydawać się, że to pod takim hasłem cały czas działa fiskus, który tym razem dobrał się do kont przedsiębiorców. Skarbówka zablokowała prawie 100 mln zł na kontach 196 różnych przedsiębiorstw. Walka z mafia

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób fiskus przeprowadza kontrole

  • Czy kontrole dają pozytywne rezultaty

  • Czemu liczba przestępstw na tle finansowym wciąż rośnie

Kontrole ukrócą mafie vatowskie?

Zasięg Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) rośnie z roku na rok i jest on stworzony do wyszukiwania firm podejrzanych o oszustwa podatkowe z wykorzystaniem systemu finansowego. Okazuje się, że to właśnie 2020 r. był rekordowy pod tym względem.

W zeszłym roku pod kontrolą fiskusa znalazło się o 21,8 proc. rachunków bankowych (i w SKOK) więcej niż w 2019 r. Łącznie pod lupą skarbówki znalazło się 19 mln kont, natomiast w 2018 r. było to 15,6 mln.

Wyniki kontroli ujawniły dramatyczne działanie mafii vatowskich, które wciąż istnieją i wcale nie jest potrzebna im jatka jak w latach 90., a odpowiednia znajomość prawa i systemów finansowych. Fiskus najpierw analizuje poziom ryzyka wykorzystywania systemu finansowego do oszustw podatkowych (głównie wyłudzeń VAT), a raporty z analiz przesyła do szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

W 2020 r. w grupie ryzyka znalazło się aż 26 tys. firm, a to rezultat o 10 tys. większy niż w 2019 r. Co więcej, w wyniku "poszerzonych sprawdzeń w 2020 r. roku szef KAS zablokował na 72 godziny 1 tys. kont należących do 196 firm. Jeżeli porównamy liczbę 196 firm, którym zablokowano rachunki na trzy dni, do 26 tys. firm zakwalifikowanych do grupy wysokiego ryzyka, to wychodzi, że realnie podejrzanych o wykorzystywanie kont finansowych do oszustw fiskalnych było tylko 0,7 proc. firm" - informuje Puls Biznesu.

Kontrole cały czas trwają

Łącznie na 1 tys. zablokowanych rachunków bankowych znajdowało się 96 mln zł. Szef KAS podjął decyzję o przedłużeniu blokady na trzy miesiące. Prowadzone przez fiskusa kontrole w żaden sposób nie pokrywają się ze słowami premiera o przegonieniu mafii vatowskich.

"Zjawisko wyłudzeń skarbowych w sektorze finansowym nadal występuje. Działania związane z wykorzystywaniem sytemu bankowego podlegają stałej ewaluacji, i to zarówno w działaniach ze strony organów, jak i oszustów. Administracja rozpracowuje nadużycia i jednocześnie modyfikuje swoje modele działania" - poinformowało PB Ministerstwo Finansów.

Resort dodał, że cały czas pojawiają się nowe rodzaje przestępstw skarbowych. Co więcej, za wyłudzenia łapią się nie tylko podmioty krajowe, ale też zagraniczne. Jednocześnie system informatyczny jest wciąż poddawany udoskonaleniu, a to niewątpliwie utrudnia działanie mafii vatowskiej.

Właściciele firm z zablokowanymi rachunkami bankowymi mogą odwołać się do szefa KAS, a następnie do sądu administracyjnego. Ten pierwszy z 68 decyzji wydanych w 2019 r. podtrzymał w mocy, aż 63 z nich.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >