BiznesINFO.pl
Tadeusz Kościński ogłasza e-urząd skarbowy

By Adam-dalekie-pole - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20843347

Minister finansów ogłosił coś, na co wszyscy czekaliśmy. Największa zmiana od lat

1 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Tadeusz Kościński, minister finansów, oznajmił, że administracja otwiera nowy rozdział digitalizacji. Dzisiaj został uruchomiony e-urząd skarbowy. To jedna z największych zmian w skarbówce w ciągu ostatnich kilku lat, dzięki której codzienne aktywności po

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co o nowej usłudze mówi Tadeusz Kościński

  • Kto ma dostęp do e-urzędu skarbowego w pierwszym etapie

  • Jakie sprawy będzie można załatwić dzięki nowej platformie

Tadeusz Kościński o rewolucji w skarbówce. E-urząd skarbowy na miarę XXI wieku

Tadeusz Kościński ogłosił ogromne zmiany w funkcjonowaniu skarbówki. - Wchodzimy na wyższy poziom skarbowości, uruchamiamy e-urząd skarbowy. To jedna z największych w ostatnich latach zmian w działaniu skarbówki - przyznał minister finansów, funduszy i polityki regionalnej w trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Skąd ta technologiczna rewolucja? Tadeusz Kościński zdradził, że w 2019 r. padł rekord w kontekście liczby deklaracji rocznych PIT, które zostały złożone drogą elektroniczną. Resort odnotował aż 18 mln cyfrowych zgłoszeń, spośród których blisko połowę przedłożono przy użyciu usługi Twój e-PIT. Kolejnym krokiem ma być e-urząd skarbowy.

- Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zmieniają się. Chcemy dostosowywać nasze działania do potrzeb podatników, czyli naszych klientów - zadeklarował Tadeusz Kościński. Minister finansów oznajmił, że „dialog i cyfryzacja” to dwa kluczowe pojęcia, którymi kieruje się resort.

Portal bankier.pl podaje, że świadczą o tym cykliczne spotkania z przedstawicielami różnych branż. Co więcej, resort ma na swoim koncie również projekt Głos Podatnika oraz portal wiedzy o podatkach i biznesie Poradnik Podatnika, który cieszy się coraz większą popularnością.

E-urząd skarbowy wdrażany stopniowo

Tadeusz Kościński wyjawił, że e-urząd skarbowy to platforma, której budowa ma zakończyć się we wrześniu 2022 r. Poszczególne funkcje będą wprowadzane etapami. Szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska przyznała, że „e-urząd skarbowy wykorzystuje rozwiązania informatyczne i scala dane z różnych systemów KAS”.

Nowa internetowa platforma ma służyć podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, a także komornikom i notariuszom. - Digitalizacja i automatyzacja to również oszczędność czasu i większy komfort pracy w skarbowości - stwierdziła Rzeczkowska.

W poniedziałek został uruchomiony pierwszy etap e-urzędu skarbowego. W jego ramach użytkownicy mogą korzystać z sześciu usług. Od 15 lutego platforma zostanie wzbogacona o roczne zeznania podatkowe w ramach usługi e-PIT. Klienci będą mogli uzyskać dostęp do danych podatkowych, informacji o prowadzonej działalności, aplikacji do składania JPK oraz płatności online (np. mandatów).

Rzeczkowska oznajmiła, że na początku e-urząd skarbowy będzie skierowany tylko do osób fizycznych. Użytkownicy będą mieli m.in. możliwość wglądu w historię płatności. Co więcej, e-urząd skarbowy zezwoli także na elektroniczną obsługę pism administracyjnych (w sprawie nadpłaty czy zwrotu podatku).

W ramach dalszego rozwoju internetowej skarbówki klienci będą mogli przeglądać także zaświadczenia. Planowana jest również integracja z systemem e-TOLL i wzbogacenie funkcjonalności składania wniosków. Niebawem użytkownicy uzyskają także możliwość monitorowania stanu sprawy.

Interia donosi, że e-urząd skarbowy to inwestycja współfinansowana ze środków unijnych. Tadeusz Kościński argumentował jej wdrożenie, mówiąc, że „fiskus nie może zostawać w tyle”.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >