BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Rekordowy mandat 14 tys. zł za niektóre przewinienia skarbowe. Przepisy obowiązują od maja

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Mandat za wykroczenie skarbowe może być wyjątkowo dotkliwy. Od maja 2021 r. obowiązują bowiem nowe, zdecydowanie wyższe stawki. Za niektóre przewinienia można otrzymać nawet 14 tys. zł. Celem zmian jest zmniejszenie liczby postępowań sądowych w sprawach skarbowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile do tej pory wynosił mandat za wykroczenie skarbowe

  • Dlaczego stawki zostały zwiększone

  • Za jakie przewinienia można otrzymać wysoką karę

Wysoki mandat czy sąd? Wybór należy do sprawcy

Mandat za wykroczenie skarbowe znalazł się w znowelizowanym pakiecie akcyzowym. Nowe prawo obowiązuje od 1 maja 2021 r. Na wyższe kary narażają się nie tylko przedsiębiorcy, lecz także zwykli obywatele.

Dotychczas mandat skarbowy wynosił maksymalnie dwukrotność płacy minimalnej, czyli 5,6 tys. zł. Z inicjatywy Ministerstwa Finansów najwyższy próg kary został podwyższony do pięciokrotności najniższego wynagrodzenia. Od początku maja za przewinienia względem fiskusa można otrzymać mandat rzędu aż 14 tys. To podwyżka o 8,4 tys. zł.

Jak resort argumentuje te zmiany? Celem nowelizacji prawa jest odciążenie sądów. Dzięki wyższym karom więcej spraw będzie rozpatrywanych w drodze postępowania mandatowego, a więc zaangażowanie organów sądowniczych nie będzie potrzebne. Dzięki temu procedowanie ma być łatwiejsze i szybsze.

Jednak wyższy mandat nie oznacza, że ścieżka sądowa zniknęła całkowicie. Na stronie Ministerstwa Finansów czytamy, że jeżeli sprawca nie zgodzi się na mandat to jego wykroczenie będzie przedmiotem postępowania sądowego. Zatem w niektórych sytuacjach odciążenie sądów może być niewykonalne.

Portal money.pl donosi, że na drugie dno wyższych mandatów zwrócił uwagę Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. - Zmieniany przepis […] daje uprawnienia organom do wymierzania mandatów bez konieczności występowania do sądu - stwierdził Adam Abramowicz. W jego ocenie modyfikacje nie były konieczne.

Przemytnicy szczególnie narażeni na mandat

Jednak nie każdemu grozi aż tak wysoki mandat. Resort finansów uspokaja, że za drobne wykroczenia skarbowe np. nieterminowe złożenie deklaracji PIT, sankcje z pewnością będą niższe. Wszystko dzięki widełkom karnym - mandat za wykroczenie skarbowe rozpoczyna się od stawki 280 zł.

Kto zatem naraża się na najwyższy mandat? Przede wszystkim sprawcy najcięższych wykroczeń. Z koniecznością zapłacenia ogromnej kary powinni liczyć się przemytnicy gotówki, którzy przewożą przez granice Unii Europejskiej równowartość 10 tys. euro i mimo nakazu nie zgłaszają tej czynności.

Mandat rzędu 14 tys. zł grozi także niektórym handlarzom. Wysoka kara będzie wymierzana osobom, które zajmują się sprzedażą nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Wysoki mandat to nie wszystko. Pakiet akcyzowy wprowadza również nowe obowiązki

Mandat za wykroczenie skarbowe to jedynie wycinek nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. W nowych przepisach znalazł się także obowiązek składania elektronicznych deklaracji akcyzowych. Dzięki temu urzędy skarbowe będą mogły szybciej przeanalizować dokumentację i wykryć ewentualne nadużycia.

Jednak wiceminister finansów Jan Sarnowski przekonuje, że na nowym rozwiązaniu skorzystają także uczciwi przedsiębiorcy. Automatyczna analiza deklaracji wpłynie na tempo podejmowania decyzji, od których zależy prowadzenie działalności gospodarczej.

Poza tym nowelizacja ma na celu także uszczelnienie systemu przyznawania i wycofywania zezwoleń akcyzowych oraz pobierania akcyzy od paliw opałowych i żeglugowych, samochodów osobowych i alkoholu etylowego skażonego. Sarnowski ocenił, że nowe przepisy z jednej strony ułatwią aktywności przedsiębiorcom działającym zgodnie z prawem, a z drugiej - utrudnią nielegalne procedery spółkom z szarej strefy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >