Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 17.04.2021 02:00

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Podwyżki mandatów za wykroczenia skarbowe. Kary będą wysokie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Podwyżki kar za wykroczenia skarbowe są nieuchronne. W tej chwili mandat karny może wynieść nawet 5-6 tys. zł. Po zmianie za niewysłanie nawet “zerowej” deklaracji podatkowej trzeba będzie zapłacić 14 tys. zł. Zmiany wynikają z nowelizacji przepisów o akcyzie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile wyniosą podwyżki mandatów

  • Dlaczego kary będą wyższe

  • Dlaczego rząd chce zwiększyć kary

Podwyżki kar za wykroczenia skarbowe

Mandaty za wykroczenia skarbowe będą już niedługo wyższe w związku ze zmianami w ustawie o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Dokument został już podpisany przez prezydenta, więc to kwestia czasu, kiedy zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, podaje portal prawo.pl.

W związku ze wprowadzanymi zmianami podatnikom trudniej będzie uniknąć konieczności zapłaty podatku akcyzowego od samochodu sprowadzonego z zagranicy, to jednak niejedyna zmiana.

Mandaty dwukrotnie wyższe

Nowelizacja ustawy spowoduje podwyżki mandatów karnych. Od 1 maja będzie można nałożyć mandat w wysokości do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia.

Kary za wykroczenia skarbowe będą mogły wynieść więc nawet 14 tys. zł, czyli dwa i pół raza więcej niż obecnie.

W projekcie nowelizacji wskazano, że glówna granica kary grzywny powinna zostać podwyższona. Rząd jest zdania, że w ten sposób postępowaniem zostanie objęty szerszy zakres czynów zabronionych kwalifikowanych jako wykroczenie skarbowe.

Autorzy projektu są zdania, że zmiana pozwoliłaby też odciążyć sądy w sprawach o wykroczenia skarbowe.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]