Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kara

Kara

Kara

węgiel
28.02.2024 18:14 Przedsiębiorstwo wymusiło ceny węgla? UOKiK nałożył 2,5 mln kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zdecydował o nałożeniu niemal 2,5 miliona złotych kary na jednego ze sprzedawców węgla w związku z praktykami ograniczającymi konkurencję. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex miało narzucać partnerom handlowym wyższe ceny węgla.

Cmentarz
27.02.2024 22:50 Bezwzględne zakazy na cmentarzu. Możesz zapłacić surowy mandat

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre zachowania na cmentarzu są surowo zabronione. Jak się okazuje, wszyscy powinni mieć się na baczności, bo za złamanie zasad grozi potężna kara finansowa. Czego nie można robić na cmentarzu?

banknoty
26.02.2024 23:16 Samorządy mają czas do 28 lutego, inaczej zapłacą 10 tys. zł kary

Już wkrótce mija ważna data dla samorządów. Tylko do środy, 28 lutego, samorządy gminne mają czas, by przekazać sprawozdania z realizacji Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) w 2023 r. Kto nie zdąży wręczyć go regionalnemu zarządowi gospodarki wodnej, zapłaci 10 tysięcy kary. Lepiej się pospieszyć.

pieniądze
26.02.2024 17:31 Ostatni moment na opłatę BDO. Później posypią się olbrzymie kary

Już za kilka dni mija termin wniesienia opłaty BDO. Zapominalskim przedsiębiorcom grozi nawet milion złotych kary. Do kiedy trzeba zapłacić opłatę BDO? Kto musi o niej pamiętać? Przypominamy, ile wynosi.

dowód
25.02.2024 21:10 Nawet 5 tys. złotych kary. Te osoby muszą wymienić dowód osobisty

Dane Ministerstwa Cyfryzacji prawie 3 miliony Polaków muszą w tym roku wymienić dowód osobisty. Bez niego możemy zapłacić nawet 5 tysięcy złotych kary. Elektroniczny dowód osobisty, czyli mDowód, też nie zawsze nam pomoże.

drzwi, dom
18.02.2024 10:03 250 zł kary dla właścicieli nieruchomości. Kontrole już ruszyły

Wiele osób wciąż nie jest przygotowanych na kontrole, a te ruszył już z początkiem stycznia. Właściciele nieruchomości często zapominają bowiem o przepisach dotyczących właściwego oznakowania domów. Za brak numeru grozi nawet 250 zł, a nawet jeśli nie zapomnieliśmy o tabliczce, nie zawsze możemy być spokojni.

polskie pieniądze
14.02.2024 11:18 Nawet milion złotych kary. Czas do końca lutego

Przedsiębiorcy powinni pamiętać o ważnym terminie, który mija już za kilka dni. Chodzi o opłatę BDO. Co nam grozi, jeśli o niej zapomnimy? Kara może być naprawdę wysoka.

Kosze do segregacji śmieci
12.02.2024 09:23 Nie segregujesz śmieci? Wysoka kara to nie wszystko

Segregacja odpadów jest nie tylko kluczowym elementem dbania o środowisko, ale także obowiązkiem dla Polaków. Większość osób się do niego stosuje, choć nadal jest sporo przypadków, w których obywatele nie przestrzegają tych zasad. Okazuje się, że przewidziane są dla nich dotkliwe kary, a wysokie mandaty to tylko początek.

umowa
02.02.2024 09:12 Nawet 30 tys. kary. Pracodawcy muszą się mieć na baczności

Umowa zlecenie w wielu sytuacjach bywa wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Są jednak sytuacje, kiedy nie jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się inaczej. Kara może wynieść nawet 30 tysięcy. Chodzi o nadgodziny. 

pit
30.01.2024 22:23 Co grozi, jeśli nie złożymy PIT w terminie? Koniecznie trzeba wiedzieć

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej i opłacenie podatku PIT to jeden z podstawowych obowiązków każdego polskiego podatnika. Czasem zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu nie zrobimy tego w terminie. Winowajcy grozi wysoka kara, jest jednak sposób na uniknięcie odpowiedzialności. Co zrobić, jeśli nie zdążyliśmy złożyć PIT?

Ogródek działkowy
29.01.2024 10:40 Fatalne wieści dla użytkowników ogródków działkowych. Mogą posypać się potężne kary

Wszyscy użytkownicy ogródków działkowych powinni mieć się na baczności. Przepisy jasno określają, co nie powinno znajdować się na naszym terenie. Jeśli się do nich nie zastosujemy, czeka nas surowa kara. Teraz Związek Działkowców wystosował apel do posłów o zmianę tych zasad. 

policjanci
26.01.2024 18:25 Policjant podczas kontroli zada jedno pytanie. Nie odpowiesz, zapłacisz mandat

Kierowcy muszą zwrócić szczególną uwagę na to, że ich pojazd powinien zawsze być odpowiednio wyposażony. Przepisy jasno określają, że te dwa przedmioty są obowiązkowym elementem każdego samochodu. Samo posiadanie ich jednak nie wystarczy, podczas kontroli bowiem policjanci sprawdzą jeszcze jeden kluczowy szczegół.

policja
21.01.2024 09:01 Odbiorą auto, zlicytują je i sprzedadzą za pół darmo. Niedługo wchodzą nowe przepisy

14 marca 2024 roku zostaną wprowadzone nowe, zaostrzone kary za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Pojazdy osób, które jechały na podwójnym gazie, mogą trafić na licytację. Samochód mogą jednak stracić nie tylko pijani kierowcy.

człowiek przed telewizorem
16.01.2024 18:59 Nie musisz płacić abonamentu RTV. Poczta Polska informuje, jak to zrobić

Wszyscy posiadacze telewizorów i radia powinni opłacać abonament z tego tytułu. Są jednak wyjątki. Poczta Polska informuje, kto nie musi płacić abonamentu RTV, a pozostali, jeżeli tego nie zrobią, przyłapani będą musieli zapłacić karę.

list
14.01.2024 21:13 Aż 230 tys. Polaków otrzyma ważne listy. Za brak odpowiedzi grozi surowa grzywna

230 tys. osób. Tylu Polaków docelowo znajdzie wkrótce w swoich skrzynkach listy z wezwaniem do stawienia się przed komisją. Korespondencji lepiej nie ignorować, bo w przypadku nieobecności, grozi nam grzywna. To jednak i tak nie jest najgorsze. W ekstremalnych przypadkach niewykluczone nawet, że do naszych drzwi zapuka policja. Wówczas mundurowi będą mieli pełne prawo doprowadzenia nas we wskazane miejsce siłą.

kosiarka
13.01.2024 11:18 Nowe przepisy uderzą w polskich działkowców. Muszą się oni liczyć z wielkimi karami grzywny

Statystycznie co dziesiąty Polak jest użytkownikiem ogródka działkowego. Nawet kilkadziesiąt tysięcy z nich może mieć poważne problemy. Za to działanie grozi grzywna i areszt — a robią to prawie wszyscy.

Dowód osobisty
10.01.2024 13:39 Nie dopełnisz tego obowiązku i słono zapłacisz, nawet 5000 złotych kary. Trzeba się pośpieszyć

Mało kto wie, że wystarczy drobne uchybienie przy jednym z dokumentów, aby zostać ukaranym karą w wysokości nawet 5000 złotych. Można jednak tego uniknąć - i to w zasadzie tak samo łatwo, jak można otrzymać karę.

Dowód osobisty w portfelu
01.01.2024 17:36 Polaków czeka masowa wymiana dokumentów. Przegapisz termin, zapłacisz ogromną karę

Ogromna część Polaków w 2024 roku będzie musiała wymienić swoje dowody osobiste. Niezwykle istotne w tym przypadku jest dopilnowanie terminu. Jeśli bowiem go przegapimy, możemy zapłacić niemałą karę finansową.

Lidl
30.12.2023 08:22 Kara za parkowanie pod Lidlem. Banalnie prosty sposób na uniknięcie opłaty

Wszyscy klienci Lidla mają obowiązek umieścić za szybą swojego pojazdu darmowy bilet parkingowy. Jeśli tego nie dopilnują, czeka ich kara finansowa w wysokości 95 złotych. Okazuje się, że jest jeden banalnie prosty sposób, dzięki któremu unikniemy “mandatu”.

Telewizor, pilot
28.12.2023 11:07 Gigantyczna kara dla Polsatu. Poszło o konkurs SMS-owy podczas sylwestrowej nocy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Telewizję Polsat ogromną karę finansową. Jak się okazuje, stacja miała wprowadzać telewidzów w błąd. Chodzi o konkurs, który był organizowany podczas jednej z sylwestrowych nocy. Przedstawiamy szczegóły. 

samochód
26.12.2023 08:44 Od stycznia posypią się kary wynoszące nawet 12 tys. zł. Kierowcy nie mogą zapomnieć o jednej rzeczy

Nowy rok, nowe regulacje i… stare problemy. Osoby, które wciąż nie wyćwiczyły w sobie samodyscypliny i obowiązkowości, a są kierowcami, również w 2024 roku nie będą miały taryfy ulgowej. Wystarczy bowiem, że zapomną o jednej istotnej rzeczy, a poniosą surowe finansowe konsekwencje, przy czym te, po 1 stycznia staną się jeszcze bardziej dotkliwe. Warto więc mieć się na baczności i jak ognia unikać zalegania z koniecznymi opłatami. Brak jednej z nich może kosztować nawet 12 tys. złotych.

PIT
25.12.2023 18:06 Zacznie się lada dzień. Nie dopełnisz obowiązku, zapłacisz drakońską karę

15 lutego 2024 roku rusza rozliczanie PIT. Od tego dnia Polacy będą mogli skorzystać z usługi "Twój e-PIT" Ministerstwa Finansów lub osobiście złożyć stosowne formularze w urzędach skarbowych. Okno czasowe będzie otwarte do 30 kwietnia. Warto dopilnować tego terminu. W niektórych przypadkach spóźnienie może skutkować surową karą.

Wnętrze samochodu
25.12.2023 14:18 Od 1 stycznia kierowcy zapłacą nawet 12 tys. zł kary. Tak tego unikniesz

Nowy Rok niesie ze sobą nie tylko pozytywne podwyżki dla Polaków. W górę pójdą także bardzo nieprzyjemne opłaty. Jedna z kar, którą muszą uiszczać niektórzy kierowcy, osiągnie z kolei rekordowy poziom, toteż nie warto się narażać na jej zapłacenie.

ogródek
22.12.2023 16:16 Masz ogródek działkowy? Pod żadnym pozorem tego nie rób, mogą zabrać

Ogródek działkowy to wielkie marzenie mieszkańców dużych miast. Osoby, które nie są właścicielami, nie wiedzą jednak, że posiadanie ogródka jest zupełnie inną formą własności niż w przypadku działki pod domek letniskowy. Nieznajomość przepisów szkodzi. W niektórych przypadkach można stracić wszystko bez odszkodowania — nawet jeśli poczyniliśmy duże inwestycje.

kontrola policja
20.12.2023 23:00 Łatwo zapomnieć o jednej rzeczy. Kara może być bardzo wysoka

W naszym kraju wciąż nie brakuje absurdów, wynikających z nie do końca jasnych interpretacji obowiązującego prawa. Jednym z nich jest np. to, że mimo posiadania uprawnień do prowadzenia samochodów, cały czas możemy otrzymać surową karę za jazdę bez prawa jazdy. Stać się może tak, jeśli tylko mieliśmy czasowo zawieszone dokumenty. Jedna z kobiet, która znalazła się w takiej sytuacji, decyzją sądu musiała zapłacić aż 30 tys. zł grzywny. Na ratunek jej pospieszył dopiero Rzecznik Praw Obywatelskich.

samochody
16.12.2023 10:19 Zostało mało czasu, trzeba się spieszyć. Od stycznia wchodzą nowe przepisy i wysokie kary

Z początkiem nowego roku w Polsce wprowadzone zostaną bardzo istotne zmiany związane z procesem rejestracji samochodów. Warto wiedzieć, co nas czeka, bowiem osoby, które nie dostosują się do nowych zasad, mogą sporo zapłacić. 

kierowca-samochod-droga
14.12.2023 15:24 Kierowcy muszą uważać, zmiany wchodzą już 1 stycznia. Kara za brak sięgnie nawet 8490 zł

Jest to jedna z najbardziej surowych kar dla kierowców. Mowa o braku ubezpieczenia OC. Z początkiem stycznia kara z tego tytułu – w przypadku samochodów osobowych – wzrośnie do nawet 8490 zł. Dziennik.pl informuje, że przed Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym nic się nie ukryje. 

Auchan
12.12.2023 15:14 Drakońska kara dla Auchan. UOKiK nie miało wątpliwości

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował we wtorek, że podjęta została decyzja o nałożeniu kary na Auchan Polska. Sieć supermarketów za nieuczciwe działanie wobec dostawców musi zapłacić kolosalną sumę pieniędzy - ponad 87 mln zł.