Właściciele domów jednorodzinnych powinni mieć się na baczności. Za niedopilnowanie tego obowiązku grożą im wysokie kary finansowe, a nawet ograniczenie wolności. Chodzi o niewłaściwe postępowanie z deszczówką. Na co powinni zwrócić uwagę właściciele domów, by uchronić się przed poważnymi konsekwencjami? Podpowiadamy.
Na mocy prawa, które weszło w życie w kwietniu 2023, kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań, domów i budynków w całej Polsce i sprawdzają, czy wszystkie obowiązki związane z posiadaniem wymaganych dokumentów zostały wykonane. Kiedy możemy spodziewać się inspekcji i co sprawdzają kontrolerzy? Warto zainteresować się tym tematem, aby uniknąć kary grzywny.
W najbliższych miesiącach w całej Polsce będą przeprowadzane liczne kontrole, szczególnie w budynkach wielorodzinnych. Powodem jest wciąż niewystarczająca znajomość zasad segregacji odpadów wśród Polaków. Wykrycie uchybień podczas tych kontroli może skutkować przykrymi konsekwencjami w postaci kar finansowych. Wyjaśniamy, jak przebiega procedura i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów.
Coraz więcej gmin w Polsce oferuje swoim mieszkańcom zniżki i ulgi, jeśli zdecydują się na korzystanie z ekologicznego rozwiązania związanego z odpadami. Warto jednak mieć na uwadze, że ulgi nie są przyznawane na stałe. W całej Polsce trwają masowe kontrole, podczas których urzędnicy sprawdzą, czy mieszkańcy przestrzegają określonych zasad. Jeśli zostaną ujawnione nieprawidłowości, konsekwencje będą poważne.
W całym kraju trwają kontrole prowadzone przez pracowników Poczty Polskiej. Sprawdzają głównie przedsiębiorstwa i miejsca pracy, ale mogą zapukać również do naszego mieszkania. Kto będzie musiał zapłacić ponad 800 zł grzywny? Wystarczy, że masz w domu telewizor lub radio. Jest jednak sposób, by uniknąć kary za nieopłacony abonament RTV.
Z okazji 11 listopada zamierzasz wywiesić flagę? Wiele osób i instytucji robi to w najważniejsze święta narodowe. Jednocześnie zapominamy o ważnym przepisie. Czy za wywieszenie flagi można dostać mandat? Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne. Wystarczy małe niedopatrzenie, by trafić do aresztu.
Niektórych odpadów pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać do śmieci ogólnych. Okazuje się, że wielu Polaków o tym zapomina. Warto znać obowiązujące regulacje, bo nieprawidłowa utylizacja elektrośmieci może wiązać się z dotkliwą karą finansową. Czego dokładnie nie wolno wrzucać do zwykłego śmietnika? Wyjaśniamy.
W przyszłym roku trzy miliony polskich obywateli będzie musiało wymienić swój dowód osobisty na nowy. Dokument ten nie jest bowiem wydawany bezterminowo, a kolejne jego wersje często zawierają usprawnienia, które w czasie wydawania poprzednich jeszcze nie istniały. W przypadku zlekceważenia obowiązku wymiany, trzeba się liczyć z karą, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Polscy seniorzy mogą skorzystać z atrakcyjnych zniżek w czasie podróży, czy to pociągami czy komunikacją miejską. Również te ulgi mają jednak swoje ograniczenia, o których wiele osób zapomina. W jednym przypadku seniorzy nie tylko nie zaoszczędzą, ale nawet zapłacą kilkaset złotych mandatu. Sprawdziliśmy, jak tego uniknąć.
Jeśli masz dom z ogrodem, musisz wiedzieć o tych przepisach. Jeden zakaz jest często ignorowany, a za jego złamanie grożą gigantyczne kary, nie tylko finansowe. Polacy często starają się zaoszczędzić na rachunkach dzięki zbieraniu deszczówki. W rzeczywistości może ich to słono kosztować. Dlaczego? Okazuje się, że to bardzo niebezpieczna praktyka.
Sezon grzewczy coraz bliżej, a wraz z nim rośnie ryzyko niebezpiecznych incydentów związanych z niewłaściwą wentylacją czy paleniem śmieci w piecach. Brak regularnego przeglądu komina to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale też… naruszenie prawa. Zbliża się ważny okres, i to nie tylko dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jego niedopilnowanie może doprowadzić do tragedii, albo wysokiego mandatu.
Polacy mają za nic bezpieczeństwo na drogach? Niestety, wiele przypadków zdaje się to potwierdzać, a rząd już szykuje zmiany w przepisach. Wiceminister zapowiada, że posypią się kary, a wiele osób straci prawo jazdy. Na co powinni przygotować się kierowcy? Za te wykroczenia trafią do więzienia, a na tym nie koniec zmian.
Od 1 kwietnia 2024 roku właściciele nieruchomości muszą przestrzegać nowych przepisów dotyczących świadectw energetycznych. Niezastosowanie się do wymogów może wiązać się z surowymi karami, a same przepisy mają na celu promowanie oszczędności energetycznej. Sprawdź, co dokładnie zmienia się dla właścicieli domów i mieszkań oraz na jakie koszty trzeba się przygotować.
W Polsce trwają kontrole szamb, które obejmują także Rodzinne Ogrody Działkowe. Za nieprawidłowości związane z gospodarką nieczystościami grożą surowe kary finansowe, a w skrajnych przypadkach – nawet utrata prawa do działki. Jakie są najnowsze przepisy i co powinni wiedzieć działkowcy?
Nie wszyscy przestrzegają zasad segregacji. Okazuje się, że można za to słono zapłacić. Zanim następnym razem będziesz chciał wyrzucić te odpady, zastanów się dwa razy. Nawet za niewinną pomyłkę grozi wysoka grzywna. Sprawdź, jak poprawnie pozbyć się elektrośmieci!
Afera zbożowa, która wstrząsnęła polskimi rolnikami po wybuchu wojny w Ukrainie, doprowadziła już do pierwszych wyroków sądowych. Pomimo postępów śledztwa, lista podejrzanych nadal się wydłuża, a prokuratura wciąż bada kolejne wątki tej sprawy. Wiadomo, czego dotyczą zarzuty i jakie kary zapadły dotychczas.
Do uroczystości Wszystkich Świętych zostały jeszcze dwa tygodnie, warto jednak z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w znicze i inne ozdoby. Większość kupujących nie zdaje sobie sprawy, że nie wszystko, co znajdziemy w ofercie, powinno znaleźć się na nagrobku. W przeciwnym razie ozdobami może zainteresować się straż miejska, a nawet policja.
Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował: posypią się mandaty za brak szczepienia. Jak ostrzega GIS, odmowa szczepionki z każdym rokiem staje się coraz większym problemem. Rozwiązaniem ma być nie tylko nowy system kar finansowych, ale również uruchomienie rejestru niezaszczepionych. Kto powinien mieć sie na baczności? Chodzi przede wszystkim o dzieci.
Listopad zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim Wszystkich Świętych i Zaduszki. W tym czasie tradycyjnie Polacy odwiedzają groby bliskich. To jednak także okres wzmożonej działalności przestępczej polegającej na m.in. ”ponownym wykorzystaniu zniczy”. Grożą za to niezwykle wysokie kary. Eksperci radzą, jak na cmentarzu uniknąć stresu i kłopotów.
Decydując się na adopcję pupila, zawsze musimy liczyć się z kosztami. Wiele osób nie pamięta jednak, że w niektórych częściach Polski obowiązuje tzw. podatek od psa. Niektórzy mogą go uniknąć, ale tylko jeśli spełnią określone warunki i nie zapomną o ważnej zasadzie. Pozostali zapłacą nawet kilkaset złotych kary. A ile wynosi sam podatek? Jego pokrycie będzie bardziej opłacalne, niż unikanie.
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. A gdy zaczyna ich brakować w okolicach miejsca zamieszkania — grzybiarze wyruszają w dalsze rejony. Jednak warto przed takim wyjazdem się przygotować, również pod kątem prawnym. W niektórych miejscach możemy się natknąć na limity, które po przekroczeniu przerodzą się w ogromny mandat za... przemyt. Podpowiadamy, jakich miejsc należy unikać.
Kilka tysięcy złotych mandatu? Taki scenariusz w najbliższym czasie czeka nie tylko kierowców, ale nawet pieszych. Pod lupę policja weźmie przede wszystkim jeden element, a za niespełnienie wymogów możemy nie tylko słono zapłacić, ale również stracić dowód rejestracyjny. Wiele osób nie ma pojęcia, że taka ”poprawka” w samochodzie jest w Polsce nielegalna.
Już wkrótce wszyscy właściciele kotów i psów będą musieli zmierzyć się z obowiązkiem zarejestrowania swojego pupila. To początek nowego programu Ministerstwa Rolnictwa, który ma być rozwiązaniem problemu bezdomności zwierząt. Dla właścicieli będzie to jednak oznaczało dodatkowe koszty, a pomysł nie podoba się również samorządom. Problemem jest jeden szczegół.
Ważna wiadomość dla właścicieli samochodów KIA. Prezes UOKiK wykrył zmowę cenową przy sprzedaży nowych pojazdów tej marki. Posypały się gigantyczne kary dla firmy KIA Polska, dealerów firmy i osób fizycznych, które były odpowiedzialne za niezgodne z prawem decyzje. Właściciele, którzy kupili samochody od ukaranych sprzedawców, mogą teraz złożyć pozew w sądzie. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie.
Niemal w każdym sklepie mamy możliwość skorzystania z kasy samoobsługowej. To często szybsza i wygodniejsza metoda od kasy tradycyjnej. Wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że robiąc zakupy możemy popełnić wykroczenie. Jaka kara grozi nam za takie ”oszustwo”?
W aktualnej sytuacji nawet codzienne zakupy spożywcze mogą okazać się ryzykowne. Wszystko to z powodu niedostosowania się do zastrzeżeń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii utylizacji żywności. Których produktów nie powinniśmy kupować? W wielu przypadkach wciąż znajdziemy je na półkach.
Niektóre mandaty potrafią przerazić swoją wysokością. Polscy kierowcy na pewno nie będą zadowoleni z faktu, że od początku przyszłego grzywna za jedno ”wykroczenie” dodatkowo wzrośnie. Kto zapłaci najwięcej? Mamy tylko jeden dzień, by uniknąć kary.
Abonament podniesiony bez zgody i opłaty za usługi, na które nikt się nie zgodził. Z taką sytuacją, niestety, spotkało się wielu klientów kilku polskich firm. Z podobnymi działaniami UOKIK walczy od dawna. Z jakim skutkiem? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie wydał decyzję, dzięki której Polacy odzyskają pieniądze.