Główny Inspektorat Sanitarny zdecydował: posypią się mandaty za brak szczepienia. Jak ostrzega GIS, odmowa szczepionki z każdym rokiem staje się coraz większym problemem. Rozwiązaniem ma być nie tylko nowy system kar finansowych, ale również uruchomienie rejestru niezaszczepionych. Kto powinien mieć sie na baczności? Chodzi przede wszystkim o dzieci.
Listopad zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim Wszystkich Świętych i Zaduszki. W tym czasie tradycyjnie Polacy odwiedzają groby bliskich. To jednak także okres wzmożonej działalności przestępczej polegającej na m.in. ”ponownym wykorzystaniu zniczy”. Grożą za to niezwykle wysokie kary. Eksperci radzą, jak na cmentarzu uniknąć stresu i kłopotów.
Decydując się na adopcję pupila, zawsze musimy liczyć się z kosztami. Wiele osób nie pamięta jednak, że w niektórych częściach Polski obowiązuje tzw. podatek od psa. Niektórzy mogą go uniknąć, ale tylko jeśli spełnią określone warunki i nie zapomną o ważnej zasadzie. Pozostali zapłacą nawet kilkaset złotych kary. A ile wynosi sam podatek? Jego pokrycie będzie bardziej opłacalne, niż unikanie.
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. A gdy zaczyna ich brakować w okolicach miejsca zamieszkania — grzybiarze wyruszają w dalsze rejony. Jednak warto przed takim wyjazdem się przygotować, również pod kątem prawnym. W niektórych miejscach możemy się natknąć na limity, które po przekroczeniu przerodzą się w ogromny mandat za... przemyt. Podpowiadamy, jakich miejsc należy unikać.
Kilka tysięcy złotych mandatu? Taki scenariusz w najbliższym czasie czeka nie tylko kierowców, ale nawet pieszych. Pod lupę policja weźmie przede wszystkim jeden element, a za niespełnienie wymogów możemy nie tylko słono zapłacić, ale również stracić dowód rejestracyjny. Wiele osób nie ma pojęcia, że taka ”poprawka” w samochodzie jest w Polsce nielegalna.
Już wkrótce wszyscy właściciele kotów i psów będą musieli zmierzyć się z obowiązkiem zarejestrowania swojego pupila. To początek nowego programu Ministerstwa Rolnictwa, który ma być rozwiązaniem problemu bezdomności zwierząt. Dla właścicieli będzie to jednak oznaczało dodatkowe koszty, a pomysł nie podoba się również samorządom. Problemem jest jeden szczegół.
Ważna wiadomość dla właścicieli samochodów KIA. Prezes UOKiK wykrył zmowę cenową przy sprzedaży nowych pojazdów tej marki. Posypały się gigantyczne kary dla firmy KIA Polska, dealerów firmy i osób fizycznych, które były odpowiedzialne za niezgodne z prawem decyzje. Właściciele, którzy kupili samochody od ukaranych sprzedawców, mogą teraz złożyć pozew w sądzie. Sprawdź, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie.
Niemal w każdym sklepie mamy możliwość skorzystania z kasy samoobsługowej. To często szybsza i wygodniejsza metoda od kasy tradycyjnej. Wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że robiąc zakupy możemy popełnić wykroczenie. Jaka kara grozi nam za takie ”oszustwo”?
W aktualnej sytuacji nawet codzienne zakupy spożywcze mogą okazać się ryzykowne. Wszystko to z powodu niedostosowania się do zastrzeżeń Głównego Inspektoratu Sanitarnego w kwestii utylizacji żywności. Których produktów nie powinniśmy kupować? W wielu przypadkach wciąż znajdziemy je na półkach.
Niektóre mandaty potrafią przerazić swoją wysokością. Polscy kierowcy na pewno nie będą zadowoleni z faktu, że od początku przyszłego grzywna za jedno ”wykroczenie” dodatkowo wzrośnie. Kto zapłaci najwięcej? Mamy tylko jeden dzień, by uniknąć kary.
Abonament podniesiony bez zgody i opłaty za usługi, na które nikt się nie zgodził. Z taką sytuacją, niestety, spotkało się wielu klientów kilku polskich firm. Z podobnymi działaniami UOKIK walczy od dawna. Z jakim skutkiem? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów właśnie wydał decyzję, dzięki której Polacy odzyskają pieniądze.
Seria oszustw, których straty liczone są na ponad 6 milionów złotych. 50-letniemu tarnowianinowi postawiono już 48 zarzutów. Odpowie za serię oszustw, których ofiarami mają być firmy działające na terenie Polski.
W związku z niedawnym pożarem kamienicy w Poznaniu szef MSWiA zapowiedział wyrywkowe kontrole zawartości piwnic. Okazuje się, że nie wszystko, co w nich trzymamy, jest legalne. Warto to sprawdzić, bowiem kara finansowa może być wyjątkowo dotkliwa.
Sezon grzybowy w pełni, a na horyzoncie szykują się zmiany, które mogą odmienić zasady sprzedaży leśnych zbiorów. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi regulacjami, które wydłużą czas przechowywania grzybów, zmniejszając marnowanie cennego produktu. Czego możemy się spodziewać?
Nowa ustawa kłóci się z ustawą zasadniczą? Okazuje się, że nie tylko kierowcom nie podoba się przepis dotyczący konfiskaty samochodów. Prawnicy domagają się odpowiedzi, ustawa czeka na nowelizację, a Donald Tusk… nie wie. Tymczasem policja rekwiruje kolejne pojazdy.
Od 16 września kierowcy spodziewać się mogą dodatkowych, wzmożonych kontroli. Powodem jest agresja drogowa. Co grozi za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, spychanie rowerzystów z drogi, tzw. jazda na zderzaku, oślepianie długimi światłami, nagłe zmiany pasa ruchu, zajeżdżanie drogi, nadużywanie klaksonu i gwałtowne, nieuzasadnione hamowania? Lepiej nie pytać policjanta, po tym, jak zostaniemy zatrzymani.
Rozpoczęły się masowe kontrole w domach jednorodzinnych Polaków. Urzędnicy zwrócą uwagę na sposób utylizacji ścieków w przydomowych szambach i oczyszczalniach. Kary za wszelkie uchybienia mogą być dotkliwe dla portfela.
Zakup samochodu, innego pojazdu lub nawet części dodatkowych generuje kolejne obowiązki. Kupujący ma tylko dwa tygodnie, aby spełnić wszystkie wymagania. Za brak tego jednego dokumentu można stracić olbrzymie pieniądze. To nawet 86 tys. złotych.
Wraz z początkiem 2025 roku wejdą w życie spore zmiany dla kierowców. Wzrośnie bowiem kara za brak ubezpieczenia OC. Wysokość mandatów będzie rekordowo wysoka. Lepiej pamiętać o tym kluczowym obowiązku, bo można zapłacić potężną karę finansową. Stawki już teraz są wysokie, a od stycznia 2025 r. będą jeszcze większe. Przedstawiamy szczegóły.
Jakie jest najczęściej popełniane wykroczenie na polskich drogach? Wielu kierowców nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często je popełnia. Teraz policja postanowiła im o tym przypomnieć. Od 2 września rusza wielka akcja, która na pewno będzie skutkować licznymi mandatami. Nie tylko kierowcy powinni mieć się n na baczności.
Miliony Polaków muszą pamiętać o ważnym obowiązku dotyczącym wymiany dowodu osobistego. Przegapienie terminu ważności tego dokumentu może wiązać się nie tylko z utrudnieniami w codziennym życiu, ale również z poważnymi konsekwencjami prawnymi i karą sięgającą nawet 5 tysięcy złotych. Sprawdź, co zrobić, aby uniknąć problemów i jak prawidłowo zadbać o swój dowód osobisty.
Kontrole ruszyły już w całej Polsce, na baczności powinni się mieć zwłaszcza mieszkańcy Śląska. Wizyta kontrolerów z miejscowych wodociągów może nas słono kosztować. Wiele osób zapłaci karę w wysokości 10 tys. zł. Rzecznik ostrzega: kontrolerzy sprawdzą nawet kilkadziesiąt domów dziennie.
Nowe kary dla kierowców w postaci konfiskaty pojazdu wstrząsnęły kierowcami w pierwszej połowie 2024 roku. Od marca taka grzywna dotyczy jednej grupy właścicieli pojazdów. Teraz jednak przepis ten może objąć również kolejne wykroczenie. Kto straci samochód? W górę pójdą także mandaty.
W ostatni weekend w Grzybowie (woj. wielkopolskie) odbył się festyn, którego motywem przewodnim było “Rzemiosło”. Oprócz uczestników, na imprezie pojawił się także dość nietypowy gość. Na teren wydarzenia wkroczył… kontroler skarbówki. Miał tylko wystawić mandaty, a skończyło się skandalem. Przedstawiamy szczegóły.
Prawo niby polskie, a dziurawe jak ser szwajcarski. Zwłaszcza w kwestii kar za parkowanie resort zapowiedział już spore zmiany. Wiele zasad już teraz umyka jednak kierowcom, niektóre zakazy są bardzo niejasne. Wątpliwości może budzić przede wszystkim parkowanie na osiedlach. Mieszkańcy mogą mieć jedno życzenie. Kierowcy będą musieli zapłacić?
Polowania od zawsze pozostają źródłem kontrowersji. Dla wielu osób powinny być całkowicie zabronione, inni traktują je ”jak każdy inny sport”. Wszyscy muszą jednak pamiętać, że myśliwych obowiązuje szereg przepisów, za złamanie których grożą nie tylko grzywny finansowe. Resort planuje ustanowić kolejne kary.
Straż Miejska zyskała nowe uprawnienia, dzięki którym może przeprowadzać kontrole w domach Polaków. Strażnicy mogą zapukać do drzwi domów w celu sprawdzenia, czy właściciele nieruchomości posiadają jedną rzecz. Jeżeli jednak jej nie mają, zapłacą wysoką karę finansową. Lepiej mieć się na baczności. Przedstawiamy szczegóły.
Po zakupach w popularnych sklepach, takich jak Lidl i Biedronka, kierowcy często znajdują za wycieraczkami wezwania do zapłaty. Wypisane sumy osiągają od 100 do 150 zł, a za ich nieuregulowanie operatorzy parkingu grożą wpisaniem na listę dłużników. Okazuje się, że zamiast próbować dochodzić swoich praw, lepszym rozwiązaniem może być… zignorowanie sprawy.