Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nawet 500 zł mandatu. Ważne zmiany dla kierowców już od 1 lipca
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 30.05.2024 12:44

Nawet 500 zł mandatu. Ważne zmiany dla kierowców już od 1 lipca

policja
Fot. Pixabay/AndrzejRembowski

Od 1 lipca polscy kierowcy powinni być czujni. W życie wejdzie ważna zmiana, pierwsza taka w naszym kraju. Osoby, które o niej zapomną, zapłacą nawet pół tysiąca złotych kary.

To pierwsze takie miejsce w Polsce

Już 1 lipca w Warszawie uruchomiona zostanie Strefa Czystego Transportu (SCT). Będzie to specjalnie wydzielony obszar, w którym poruszać będą się mogły jedynie te samochody i inne pojazdy, które spełniają normy emisji spalin. Pierwsza Strefa Czystego Transportu w Polsce obejmie Śródmieście Warszawy i jego okolice, w sumie 37 km kwadratowych. Do SCT nie wjadą:

  • pojazdy z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starsze niż 27 lat lub niespełniające normy Euro 2
  • pojazdy z silnikiem Diesla (w tym LPG) starsze niż 19 lat lub niespełniające normy EURO 4.

Od tej zasady będzie jednak kilka wyjątków, m.in. osoby rozliczające podatki w Warszawie. Mieszkańcy stolicy będą jednak zwolnieni z ww. zasad tylko przez 3,5 roku od ich wprowadzenia. Pozostali będą musieli pamiętać o specjalnej naklejce.
 

Ceny paliw na długi weekend zaskoczyły kierowców. Na stacjach dziś tłumy

Te osoby wjadą do SCT ”za okazaniem” naklejki

Do Strefy Czystego Transportu bezterminowo będą mogły wjeżdżać osoby, które ukończyły 70 lat, a także osoby z niepełnosprawnością. Nawet oni będą jednak musieli spełnić konkretne wymagania, tym razem w postaci specjalnej naklejki na szybie pojazdu. Za jej brak, a także za wjazd do SCT mimo zakazu, na podstawie Art. 96c Kodeksu wykroczeń grozi aż 500 zł kary.

Nalepka zgodnie z uchwałą będzie dotyczyła pojazdów, które zostały wyłączone z zasad SCT, czyli na przykład aut seniorów. Takie samochody będą wymagały oznaczeń, ale kontrola i tak zostanie przeprowadzona poprzez sprawdzenie tablic rejestracyjnych" — tłumaczył rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie, Jacek Dybalski, w rozmowie z redakcją tvn24.pl.
 

Jak zdobyć naklejkę? Potrzebny wniosek

Jeśli nie mamy pewności, czy nasz samochód może poruszać się swobodnie po Strefie Czystego Transportu, powinniśmy sprawdzić to na stronie transport.um.warszawa.pl/sct. Jeśli kwalifikujemy się do grupy osób zwolnionych z tego ograniczenia, możemy ubiegać się o przyznanie uprawnień i naklejki, poprzez odpowiedni wniosek. Będzie to możliwe od początku czerwca przez stronę zdm.waw.pl, a także w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich. Po uzyskaniu naklejki, powinniśmy umieścić ją w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.

źródło: business insider