Od 30 listopada w Polsce obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie rejestracji pojazdów. Chociaż większość przepisów pozostała bez zmian, kilka nowości może wprawić kierowców w zdumienie. Co oznaczają nowe zasady? Sprawdź, zanim odwiedzisz urząd.
Uzyskanie prawa jazdy to istotny krok na drodze do niezależności i dorosłości dla wielu Polaków. Niestety sam egzamin stanowi również źródło stresu, szczególnie jeśli chodzi o jego praktyczną część. Jak pokazują dane z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, istnieją duże różnice w zdawalności pomiędzy WORD-ami w poszczególnych miastach. Gdzie najłatwiej uzyskać upragniony dokument?.
Zmiany w motoryzacji są nieuniknione, a kolejnym krokiem może być pożegnanie z dobrze znanymi tablicami rejestracyjnymi. Elektroniczne rozwiązania, które już wkraczają na światowe rynki, mają szansę zrewolucjonizować to, jak identyfikujemy nasze pojazdy.
Wymiana opon na zimowe to coroczna rutyna dla wielu polskich kierowców, chociaż przepisy prawne w Polsce nie wymagają obowiązkowej zmiany opon letnich na zimowe. Niemniej jednak, koszty tej usługi rosną, a w tym sezonie kierowcy zapłacą jeszcze więcej niż w poprzednich latach. Warto więc przygotować się na wyższe ceny i dowiedzieć się, jakie przepisy dotyczą ogumienia, aby uniknąć ewentualnych mandatów.
Niektóre mandaty potrafią przerazić swoją wysokością. Polscy kierowcy na pewno nie będą zadowoleni z faktu, że od początku przyszłego grzywna za jedno ”wykroczenie” dodatkowo wzrośnie. Kto zapłaci najwięcej? Mamy tylko jeden dzień, by uniknąć kary.
Zamierzasz sprzedać albo podarować samochód komuś z rodziny? To nie byle jaki prezent — również w świetle polskiego prawa. Każdą z tych transakcji obowiązują szczegółowe wytyczne, o których lepiej nie zapomnieć. W jednym przypadku unikniemy podatku. W innym możemy mieć kłopoty z Urzędem Skarbowym.
Nieopłacony abonament RTV może słono kosztować, a kontrolerzy Poczty Polskiej są coraz skuteczniejsi. Nowe stawki na 2025 rok już są znane, a kara za brak płatności za radio w samochodzie może Cię niemile zaskoczyć. Co czeka kierowców w najbliższych miesiącach?
Jesień i zima to czas, kiedy kierowcy muszą szczególnie dbać o stan swoich pojazdów. Brudne tablice, zaparowane szyby czy nieodśnieżone auto mogą narazić na poważne kary. Jakie mandaty grożą za te zaniedbania i jak ich uniknąć? Sprawdź, zanim wyruszysz w trasę.
Znaki drogowe jako zagrożenie na drodze? Koncepcja może wydawać się absurdalna, w końcu nawet dziecko wie, że znaki drogowe mają zwiększać bezpieczeństwo uczestników ruchu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje jednak prawdziwą rewolucję. Powód? Znaki drogowe okazały się wrogami kierowców.
Wraz z początkiem 2025 roku wejdą w życie spore zmiany dla kierowców. Wzrośnie bowiem kara za brak ubezpieczenia OC. Wysokość mandatów będzie rekordowo wysoka. Lepiej pamiętać o tym kluczowym obowiązku, bo można zapłacić potężną karę finansową. Stawki już teraz są wysokie, a od stycznia 2025 r. będą jeszcze większe. Przedstawiamy szczegóły.
Polski rynek motoryzacyjny staje przed poważnym wyzwaniem, związanym z lawinowym napływem uszkodzonych samochodów z zagranicy. Auta po poważnych wypadkach, zalaniach czy z innymi uszkodzeniami mechanicznymi trafiają do Polski, często sprzedawane jako pojazdy sprawne, co budzi niepokój zarówno wśród konsumentów, jak i ekspertów.
Nowe kary dla kierowców w postaci konfiskaty pojazdu wstrząsnęły kierowcami w pierwszej połowie 2024 roku. Od marca taka grzywna dotyczy jednej grupy właścicieli pojazdów. Teraz jednak przepis ten może objąć również kolejne wykroczenie. Kto straci samochód? W górę pójdą także mandaty.
Nawet 15 mln kierowców będzie musiało pójść do urzędu w celu dopełnienia kluczowych formalności. Ma to związek z nowym obowiązkiem dla osób posiadających prawo jazdy. Konieczna będzie wymiana dokumentu. Dotyczy to wszystkich kierowców. Znamy już konkretne terminy. Kiedy trzeba będzie złożyć wniosek o nowe prawo jazdy? Przedstawiamy szczegóły.
Mandat za prowadzenie pojazdu w okularach wielu osobom może wydawać się nieprawdopodobny. Okazuje się jednak, że jest to jak najbardziej możliwe. Wszystko przez konkretne ograniczenia dla kierowców, które są określone specjalnymi kodami znajdującymi się na dokumencie. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy szczegóły.
Do konkretnych marek, a nawet modeli samochodów przylgnęły przez lata całe stereotypy. Te jednak często są przynajmniej częściowo uzasadnione, z czego zdają sobie sprawę policjanci drogówki. Dlatego pewne modele i marki są kontrolowane częściej niż inne, gdyż zwyczajnie częściej dochodzi z ich użyciem do naruszenia przepisów czy nawet przestępstw. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę i decyduje się na zakup samochodu, który zagwarantuje mu częste postoje na poboczu i kontrole policjantów.
Mandat za parkowanie? Część kierowców go nie zapłaci, nawet jeśli popełni to wykroczenie. Policja będzie miała spory problem z ukaraniem sprawcy. Wszystko to z winy aktualnym przepisów i jednej luki. Kto nie dostanie mandatu? Kilku posłów złożyło już interpelację w tej sprawie.
Jakiś czas temu wprowadzono nowe przepisy, które umożliwiają policji konfiskatę auta kierowcy, który prowadził pod wpływem alkoholu. Regulacje funkcjonują już jakiś czas. Czy są skuteczne? Rankomat.pl przedstawia dane dotyczące liczby skonfiskowanych pojazdów. Przedstawiamy szczegóły.
Cztery nachodzące na siebie koła stanowią znak rozpoznawczy jednej z największych marek samochodowych. Logo Audi to nie tylko symbol motoryzacyjnego giganta, ale również ważne nawiązanie do historii. Czy to możliwe, że logo raz na zawsze zniknie z ulic? Powód może zaskoczyć.
Wolniejsze poruszanie się po autostradach, współdzielenie samochodów oraz zakaz jazdy w niedzielę – to tylko niektóre z pomysłów mających na celu dekarbonizację sektora transportowego. Jak Polska odnosi się do tych rekomendacji?
Ceny idą w górę, a już wkrótce więcej zapłacimy również w ramach mandatu. Zdaniem jednej grupy parlamentarzystów, kary dla kierowców są obecnie… zbyt niskie. Resort popiera pomysł zmian, na celowniku znalazła się zwłaszcza jedna strefa wykroczeń.
Ubezpieczenie OC to kluczowa opłata, którą ponoszą wszyscy kierowcy. W ostatnim czasie ceny poszły mocno w górę, a okazuje się, że to dopiero początek i wkrótce ma być jeszcze drożej. Wraz z początkiem lipca wzrosły także kary za brak ubezpieczenia OC. Kwoty mandatów są teraz naprawdę wysokie.
Nosisz okulary? Za prowadzenie w nich samochodu możesz dostać mandat. Przepisy jasno określają także, kiedy kierowca powinien nosić soczewki. Sprawdzamy szczegóły.
Czy zakaz słuchania głośnej muzyki w samochodach jest konieczny? Posłowie twierdzą, że tak. Właśnie skierowali nietypową prośbę do MSWiA.
Odbieranie samochodów pijanym kierowcom odstrasza trzeźwych, ale nie skutkuje u nietrzeźwych za kółkiem. Mimo intensyfikacji represji, problem jazdy po alkoholu pozostaje nierozwiązany – alarmuje "Rzeczpospolita".
Kierowcy mają powody do obaw. Zwłaszcza ci, którzy lubią jeździć zbyt szybko. Na drogach grasuje prawdziwy postrach, a ma być ich jeszcze więcej. Wkrótce w Polsce pojawią się kolejne odcinkowe pomiary prędkości.
Kierowcy powinni mieć się na baczności. Na polskich drogach pojawi się bowiem kilkadziesiąt nowych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich funkcjonuje już od 1 lipca. Mogą posypać się mandaty. Przedstawiamy szczegóły.
1 lipca wejdą w życie gigantyczne zmiany dla polskich kierowców. W Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Okazuje się, że niektóre samochody nie będą mogły wjechać do centrum miasta. Za niedopilnowanie przepisów można dostać wysoki mandant.
Wiele osób może otrzymać nawet ponad 26 tysięcy złotych. Wystarczy, że w swoich dokumentach z czasów PRL znajdziemy specjalną książeczkę przedpłat. Warto się pospieszyć, bowiem pieniądze będą wypłacane tylko do końca tego miesiąca. Przedstawiamy szczegóły.