Kierowcy mogą się zdziwić, gdy ruszą w dobrze znaną trasę i zobaczą, że coś się zmieniło. Niewidoczne na pierwszy rzut oka nowości mogą słono kosztować. Czy to koniec swobodnej jazdy po jednej z głównych arterii kraju?
Te przepisy spędzały sen z powiek wielu podatnikom. Premier Donald Tusk ogłosił rezygnację z podatku wprowadzonego jeszcze przez rząd PiS. Z ulgą odetchną przede wszystkim właściciele czterech kółek. Co się zmieni?
Decyzja miejskich radnych na zawsze zrewolucjonizuje zasady poruszania się po jednym z największych polskich miast. Zmiany będą odczuwalne dla tysięcy kierowców. Jedynie część zmotoryzowanych może spać spokojnie.
Choć zniesienie abonamentu RTV zapowiadano na długo przed objęciem władzy przez koalicję 15 października, to nadal nie zapadły w tej kwestii ostateczne decyzje. Zmienić ma to ustawa medialna, jednak ona również powstaje w bólach kolejny już rok. Nic dziwnego, że wokół abonamentu RTV szerzy się dezinformacja. Nieprawdziwe doniesienia zdementowała właśnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Lato wiąże się z wysokimi temperaturami, z którymi muszą sobie poradzić kierowcy. Wielu z nich właśnie zabiera się za przegląd i sprawdzenie funkcjonalności klimatyzacji, która ma im pomóc przetrwać godziny spędzone w samochodzie. Okazuje się, że nie wszystkie czynności są w pełni legalne. Za to kierowcom grożą surowe kary, warto o tym wiedzieć.
Kierowcy, którzy zmagają się z problemami ze wzrokiem powinni zwrócić szczególną uwagę na regulacje związane z jazdą autem w okularach. Jak się okazuje, w niektórych przypadkach mogą narazić się na wysoką karę finansową. Nieznajomość przepisów może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Kwoty mandatów nie są niskie.
Do czego służy garaż? Odpowiedź wydaje się oczywista, a mimo to stan faktyczny w porównaniu do przepisów może zaskoczyć. Co więcej, niewłaściwe wykorzystanie garażu może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. To nie jedyny powód, dla którego warto uważać na to, co w nim przechowujemy. Szczególnie warto zrezygnować z jednej grupy przedmiotów.
Japoński koncern motoryzacyjny ponownie znalazł się na celowniku mediów po doniesieniach o planowanej redukcji etatów na masową skalę. Chociaż firma nie potwierdziła oficjalnie informacji, wszystko wskazuje na to, że szykuje się do kolejnej rundy zwolnień.
Kupno samochodu zawsze opatrzone jest pewnym ryzykiem, dotyczącym szeroko pojętej eksploatacji pojazdu oraz tego, czy wybrany model będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania. Zwłaszcza młodzi kierowcy decydują się na poszukiwanie swojego pierwszego auta na rynku wtórnym. Jednak decyzja o zakupie pojazdu z drugiej ręki wiąże się z pewnym ryzykiem i wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Oto kilka pułapek, na które trzeba szczególnie uważać.
Wielkanoc jest szczególnym okresem dla wielu Polaków. To nie tylko uroczystość religijna, ale zwyczaj głęboko zakorzeniony w kulturze. W tym czasie można spodziewać się również wzmożonego ruchu na drogach, co wiąże się ze świątecznymi wizytami składanymi rodzinie i znajomym. Kierowcy powinni jednak uważać, gdyż można się wtedy spodziewać większej niż zazwyczaj liczby kontroli drogowych, co jest spowodowane zapisami polskiego prawa.
Rok 2025 może okazać się przełomowym dla kierowców — i to niekoniecznie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, organizacja zrzeszająca właścicieli stacji diagnostycznych oferujących kompleksowe przeglądy, poinformowała o kolejnej wymianie korespondencji z Ministerstwem Infrastruktury. Wszystko wskazuje na to, że ich postulaty zostaną zrealizowane jeszcze w tym roku. Skutki nowelizacji przepisów zaskoczą zmotoryzowanych — niektórzy właściciele samochodów muszą być przygotowani na podwyżki rzędu niemal 200 procent.
Czy jest coś bardziej satysfakcjonującego niż lśniący, świeżo umyty samochód? Może na przykład dodatkowe 500 zł w portfelu. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że jeden błąd podczas mycia auta może ich słono kosztować. Jednak nie wszyscy muszą obawiać się mandatu. Kogo może spotkać kara, a kto jest z niej zwolniony?
To koniec pewnej ery dla tysięcy kierowców w Polsce. Jedna z największych firm oferujących wynajem aut na minuty ogłosiła zawieszenie swojej działalności w tym segmencie. Firma z polskim rodowodem weryfikuje lokalny rynek: “W Polsce się nie przyjęło”.
Parkometry to zmora większości polskich kierowców. Opłaty potrafią pochłonąć całkiem dużą kwotę, a brak bileciku za szybą może skutkować poważną karą finansową. Pojawia się postulat wprowadzenia usługi, która cieszy się dużym zainteresowaniem za zachodnią granicą. Przycisk “bułka” wciąż nie jest standardem w Polsce.
Komisja Europejska, realizując swoje cele, stawia wyzwania różnym branżom, które muszą przystosowywać się do kolejnych norm. Tym razem tempo zmian zdaje się nieco zwalniać. Ursula von der Leyen zdradziła, jakie są plany KE dotyczące przemysłu motoryzacyjnego. Kluczowa decyzja dotyczy samochodów spalinowych.
Kierowcy, którzy zdecydują się na zakup nowego samochodu, mogą mieć wkrótce problem z jego zarejestrowaniem. Samorządy zaapelowały do resortu o szybkie działanie, aby uniknąć przyszłych komplikacji. W wykazie prac legislacyjnych Ministra Infrastruktury pojawił się już projekt rozporządzenia, w którym uwzględniono kluczową zmianę dotyczącą tablic rejestracyjnych.
Co roku pojawia się ranking, który może przyprawić o ból głowy zarówno kierowców, jak i włodarzy miast. Najnowszy raport TomTom Traffic Index ujawnia, w których aglomeracjach kierowcy tracą najwięcej czasu. Czy Polska znalazła się w światowej czołówce najbardziej zakorkowanych miast?
Wśród 653 wypadków, które urząd odnotował w Polsce w 2024 r., 70 proc. miało miejsce na styku różnych systemów drogowych. Ich ogólna liczba rok do roku spadła, za to wzrósł udział tych zakończonych śmiercią uczestników. Na “stole” jest już propozycja zmiany przepisów; po dokładnej analizie danych urząd twierdzi, że wie, gdzie leży jeden z głównych problemów. Jest też problem: potrzeba do nich zmiany prawa.
Czasami drobne, zapomniane przedmioty, które przez lata zalegały w szufladach, na strychach czy w piwnicach, mogą okazać się prawdziwymi skarbami. Niektóre dokumenty, wydane dekady temu, mogą być dziś warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto więc zajrzeć do swoich starych pudeł i sprawdzić, czy przypadkiem nie kryją się w nich cenne pamiątki z przeszłości.
Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w niedalekiej przyszłości może stanąć pod rewizją. Parlament Europejski szykuje się do debaty, która może zmienić przyszłość motoryzacji w Europie. Co stoi za tym zwrotem akcji i jakie są główne argumenty przeciwników zakazu?
Styczeń był rekordowy pod względem liczby samochodów z drugiej ręki, które trafiły w ręce polskich kierowców. Na krajowe drogi w tym roku może trafić gigantyczna ilość używanych aut sprowadzonych z zagranicy. Import rośnie, ponieważ jeszcze są ku temu sprzyjające warunki. Pytanie tylko jak długo?
Wykonywanie okresowych badań technicznych samochodu jest nie tylko obowiązkowe, ale ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Zaniedbanie tego obowiązku może wiązać się z dotkliwymi konsekwencjami. Czy wiesz, co sprawdzi diagnosta i jakie kary grożą za brak aktualnego przeglądu? Sprawdź koniecznie.
Wszystko wskazuje na to, że kierowcy zostaną postawieni w obliczu kolejnego kryzysu. Ubezpieczenia OC osiągają zawrotne kwoty, a analizy wskazują, że będzie tylko gorzej. Sytuacja dynamicznie się zmienia, jednak nie na korzyść obywateli. Niedługo można się spodziewać kolejnych podwyżek.
Samochód to zawsze spory wydatek, niezależnie od ceny samego auta. Kierowcy muszą martwić się rosnącymi cenami paliwa, ubezpieczeniem OC i regularnymi wizytami u mechanika. Sposób na oszczędność oferuje ZUS. Najpierw trzeba jednak spełnić warunki.
Polscy kierowcy muszą przygotować się na kolejny obowiązek. Tym razem do urzędu będą musieli wybrać się właściciele bezterminowego prawa jazdy. Dokumenty będą musiały zostać wymienione. Do kiedy należy dopełnić formalności i co należy wiedzieć? Padły konkretne terminy.
Z początkiem lutego rusza nabór wniosków do nowego programu dopłat NaszEauto. Będzie można otrzymać sporą kwotę za zezłomowanie samochodu spalinowego, istnieje też możliwość dofinansowania zakupu auta elektrycznego.
Kilka tygodni temu media obiegła informacja o nowej propozycji legislacyjnej — rosnących cenach przeglądów samochodowych. Ich wysokość nie usatysfakcjonowała jednak diagnostów. I to pomimo faktu, że resort infrastruktury, obok regularnych podwyżek, przewidział też wysokie kwoty dla szczególnej grupy kierowców.
Codziennie wielu z nas korzysta z usług tradycyjnych taksówek oraz przewoźników takich jak Bolt, Uber czy FreeNow, podróżując do pracy, do lekarza, na lotnisko czy na spotkania towarzyskie. Jednak zdziwienie mogą wywołać zasady obowiązujące w zamówionych pojazdach. Kierowca spisał regulamin, według którego pasażerowie powinni postępować w jego samochodzie. Nie wszyscy internauci przyjęli je z wyrozumiałością.