Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Samochód

Samochód

prawo jazdy
10.03.2024 17:13 Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa

Bezterminowe prawo jazdy trzeba będzie wymienić. Nowe przepisy nie mają w tym przypadku pola do manewrowania i szukania luki prawnej, pozwalającej na zachowanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami bez daty ważności. Wiemy, kiedy trzeba będzie udać się do urzędu po nowy dokument. Niektórzy kierowcy będą musieli to zrobić wcześniej, niż zakłada odgórny przepis.

Policja
10.03.2024 15:21 Policja będzie mogła skonfiskować auto. Nowe przepisy już wkrótce

Już za kilka dni wchodzą w życie rewolucyjne przepisy, które wprowadzą wiele zmian dla polskich kierowców. Będą one dotyczyły możliwości skonfiskowania przez policję pojazdu. Choć nie ma jeszcze niezbędnych przepisów wykonawczych, to wiadomo, w jakim przypadku Polacy będą mogli stracić auto. Przedstawiamy szczegóły.

Samochód
05.03.2024 13:55 Będą kontrolować kierowców. Wiadomo, co dokładnie sprawdzą

Już niebawem polscy kierowcy mogą spodziewać się kontroli związanych z odbiornikami radiowymi. Wbrew pozorom, nie chodzi tutaj jednak o kwestię związaną z abonamentem RTV. Co konkretnie będą sprawdzać podczas takich kontroli? Przedstawiamy szczegóły.

Autostrada, samochody, prawo jazdy
27.02.2024 22:16 Kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy? UE zapowiada zmiany

Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?

Samochód kierowca
07.02.2024 21:55 Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian

Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.

samochód
04.02.2024 21:54 Ostrzeżenie dla kierowców. Kary są bardzo wysokie

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, na jak wielkie problemy naraża się, jeżdżąc bez ubezpieczenia OC. Chodzi nie tylko o wysokie kary finansowe. W Polsce bez polisy jeździ aż 300 tysięcy samochodów.

Auto
03.02.2024 13:27 Jeśli przegapiłeś ten termin, nie dostaniesz zniżki. Kierowcy nie będą zachwyceni

Wszyscy kierowcy, którzy posiadają w swoim aucie radio, powinni opłacić abonament RTV. Do niedawna obowiązywała oferta, która zapewniała zniżkę. Jeśli jednak przegapiliśmy termin, nie będziemy mogli już skorzystać z obniżki i konieczne będzie uiszczenie opłaty w regularnej wysokości. 

mechanik samochód
25.01.2024 14:56 Tyle może kosztować przegląd samochodu w 2024 roku. Realna kwota może zaskoczyć

Czy w nowym roku będą nas czekać kolejny wzrost wydatków na ich utrzymanie? Wszystko na to wskazuje, a to za sprawą dokumentów, które złożono już w Ministerstwie Infrastruktury. Chodzi o przegląd samochodowy w 2024 r., za który mielibyśmy zapłacić o wiele więcej. Kwota może zwalić z nóg.

policja
21.01.2024 09:01 Odbiorą auto, zlicytują je i sprzedadzą za pół darmo. Niedługo wchodzą nowe przepisy

14 marca 2024 roku zostaną wprowadzone nowe, zaostrzone kary za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu. Pojazdy osób, które jechały na podwójnym gazie, mogą trafić na licytację. Samochód mogą jednak stracić nie tylko pijani kierowcy.

Samochód
12.01.2024 16:08 Kierowcy załamują ręce. Takich podwyżek mandatów dawno nie było

Bardzo niepokojące doniesienia dla kierowców napływają z Czech. W życie weszła nowelizacja taryfikatora mandatów. Teraz za łamanie przepisów można tam zapłacić znacznie więcej niż dotychczas - mowa nawet o kwotach 5 razy wyższych.

prawo jazdy
09.01.2024 20:33 Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Jak i kiedy wymienić je na nowe?

Nawet ,,bezterminowe” prawo jazdy ma swój termin ważności — i to od jakiegoś czasu. Od kiedy i jak będzie można wymienić stary dokument na nowy? Oto, czego będziesz potrzebować.

Zaparkowane samochody
04.01.2024 20:35 Wielkie zmiany w przepisach. Trzeba będzie się liczyć z konfiskatą samochodu. Znamy szczegóły

W marcu 2024 roku w życie wchodzi nowelizacja Kodeksu karnego przewidująca surowsze kary dla kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu. Czy jednak w każdym przypadku trzeba się liczyć z konfiskatą samochodu? Jak się okazuje, wnioski są dość ciekawe.

Samochód
03.01.2024 13:00 Szykują się rewolucyjne zmiany dla kierowców. Padła jasna deklaracja

W 2024 roku kierowców czeka wiele zmian. Teraz nowy minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski zapowiedział kolejne nowości. Przyniosą one tym razem wiele korzyści. Chodzi dokładnie o rejestrowanie pojazdu, które ma stać się banalnie proste. O co dokładnie chodzi? 

Samochody na parkingu
27.12.2023 23:14 Szykuje się rewolucja dla właścicieli aut? Zaskakujące plany nowego ministra

Kierowców i właścicieli samochodów może czekać bardzo mocna niespodzianka. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ma plan, którego realizacja wpłynęłaby na życie posiadaczy aut - i nie tylko.

Samochód
27.12.2023 13:34 Zacznie się już 1 stycznia 2024 r. Nowe przepisy dla kierowców i ogromne mandaty za ich niedopilnowanie

W nadchodzącym roku kierowców czekają zmiany w przepisach. Są one szczególnie ważne dla tych, którzy w najbliższym czasie planują zmianę pojazdu. Okazuje się, że 1 stycznia 2024 roku wchodzi w życie obowiązek, którego niedopełnienie może nas wiele kosztować.  

samochód
26.12.2023 08:44 Od stycznia posypią się kary wynoszące nawet 12 tys. zł. Kierowcy nie mogą zapomnieć o jednej rzeczy

Nowy rok, nowe regulacje i… stare problemy. Osoby, które wciąż nie wyćwiczyły w sobie samodyscypliny i obowiązkowości, a są kierowcami, również w 2024 roku nie będą miały taryfy ulgowej. Wystarczy bowiem, że zapomną o jednej istotnej rzeczy, a poniosą surowe finansowe konsekwencje, przy czym te, po 1 stycznia staną się jeszcze bardziej dotkliwe. Warto więc mieć się na baczności i jak ognia unikać zalegania z koniecznymi opłatami. Brak jednej z nich może kosztować nawet 12 tys. złotych.

Wnętrze samochodu
25.12.2023 14:18 Od 1 stycznia kierowcy zapłacą nawet 12 tys. zł kary. Tak tego unikniesz

Nowy Rok niesie ze sobą nie tylko pozytywne podwyżki dla Polaków. W górę pójdą także bardzo nieprzyjemne opłaty. Jedna z kar, którą muszą uiszczać niektórzy kierowcy, osiągnie z kolei rekordowy poziom, toteż nie warto się narażać na jej zapłacenie.

Parkometr
23.12.2023 11:07 Zrobisz to i nic nie zapłacisz na płatnym parkingu. Sposób jest prosty i legalny

Konieczność opłacenia postoju w centrach miast od wielu lat jest standardem w Polsce oraz Europie. Okazuje się jednak, że postój w strefie płatnego parkowania niekoniecznie musi się wiązać z opłatą za parkowanie lub mandatem. Wszystko dzięki… “bułce”.

kontrola policja
20.12.2023 23:00 Łatwo zapomnieć o jednej rzeczy. Kara może być bardzo wysoka

W naszym kraju wciąż nie brakuje absurdów, wynikających z nie do końca jasnych interpretacji obowiązującego prawa. Jednym z nich jest np. to, że mimo posiadania uprawnień do prowadzenia samochodów, cały czas możemy otrzymać surową karę za jazdę bez prawa jazdy. Stać się może tak, jeśli tylko mieliśmy czasowo zawieszone dokumenty. Jedna z kobiet, która znalazła się w takiej sytuacji, decyzją sądu musiała zapłacić aż 30 tys. zł grzywny. Na ratunek jej pospieszył dopiero Rzecznik Praw Obywatelskich.

autostrada a1
19.12.2023 20:45 Złe wieści dla kierowców. Lada moment ta autostrada znów będzie płatna

Od kilku miesięcy część kierowców może za darmo podróżować autostradą A1 łączącą Gdańsk z Toruniem. Prawdopodobnie już niebawem powrócą opłaty na tym odcinku. Scenariusz ten mogłaby powstrzymać jedynie decyzja nowego rządu, a czasu, by to zrobić, jest bardzo mało – informuje Business Insider. Akt

Wnętrze samochodu
16.12.2023 20:34 Nowe zasady dla handlujących samochodami. Wchodzą już od stycznia

Sprzedawcy samochodów w Polsce muszą bardzo uważać. Od nowego roku w życie wchodzą zmiany związane właśnie z tego typu transakcjami. Jak się okazuje, nowe obowiązki będą miały również osoby kupujące auta w naszym kraju.

kierowca-samochod-droga
14.12.2023 15:24 Kierowcy muszą uważać, zmiany wchodzą już 1 stycznia. Kara za brak sięgnie nawet 8490 zł

Jest to jedna z najbardziej surowych kar dla kierowców. Mowa o braku ubezpieczenia OC. Z początkiem stycznia kara z tego tytułu – w przypadku samochodów osobowych – wzrośnie do nawet 8490 zł. Dziennik.pl informuje, że przed Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym nic się nie ukryje. 

Zaparkowane samochody
12.12.2023 12:11 Kierowco, nowe przepisy już wkrótce. W wyjątkowych przypadkach skonfiskują auto

Już za kilka miesięcy w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu karnego. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów, wprost określane “postrachem kierowców”. Nowe zasady są przełomem w Polsce.

Policjant
05.12.2023 21:15 Policjant może zadać jedno pytanie. Jeśli nie odpowiesz, dostaniesz mandat

Mało który kierowca samochodu spodziewa się, że po zatrzymaniu do kontroli policjanci będą mu zadawać nietypowe pytania. Tym gorzej, gdy faktycznie takie coś się stanie - za nieudzielenie odpowiedzi grozi bowiem mandat w sporej wysokości.

Policja
04.12.2023 18:59 Nowy sposób policji. Kierowco, lepiej przestrzegaj przepisów

Nowe środki w rękach policjantów z drogówki nie są niczym nowym. Zaskoczenie budzi jednak sposób wykorzystania wyposażenia policji, które do tej pory służyło do czegoś innego. Co więcej, sami funkcjonariusze potwierdzają taki sposób wykorzystywania dostępnych urządzeń.

zaśnieżone samochody
01.12.2023 12:18 Potężna śnieżyca sunie nad Polskę. Posypią się wysokie kary, nie tylko dla kierowców

Zima nie ma zamiaru odpuszczać. Nad Polskę zmierza ogromna śnieżyca, która może nawet sparaliżować ruch na drogach. Intensywne opady śniegu z pewnością nie ucieszą zwłaszcza tych, zmuszonych, by pozbyć się grubych warstw białego puchu ze swoich samochodów czy podwórek. I choć nie jawi się to jako atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, warto poświęcić choćby chwilę. W przeciwnym razie lenistwo może nas słono kosztować.

Fiat 126p
01.12.2023 08:35 Znalazł umowę kupna Fiata 126p z 1994 r. Cena "Malucha" robi ogromne wrażenie

Choć polski Fiat 126p to już zdecydowanie relikt, auto wciąż ma wielu fanów i u niezliczonej liczby osób budzi sentyment. W PRL-u było ono przecież marzeniem każdego zmotoryzowanego Polaka, który dziś z łezką w oku może wspominać podróże popularnym “Maluchem”. Jeden z czytelników portalu o2.pl przeżył właśnie taką pełną wzruszeń podróż w czasie, gdy w swoich starych dokumentach znalazł umowę zakupu pojazdu z 1994 r. Niewiarygodne wprost, ile musiał zapłacić za ukochanego klasyka.

auto-samochod-senior-za-kierownica
28.11.2023 22:48 Komisja Europejska chce zmian w prawach jazdy. Mają objąć seniorów

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są unijnymi liderami pod względem liczby posiadanych samochodów. W 2021 roku w naszym kraju było najwięcej zarejestrowanych aut osobowych w całej UE (687) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Trudno się dziwić tym statystykom: wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Są wśród nich też seniorzy, którzy samochodem chętnie wybierają się do lekarza, na zakupy czy jadą odwiedzić swoich bliskich. Dobrze, że są aktywni, jednak czasem to właśnie najstarsi kierowcy powodują problemy na drogach. Właśnie dlatego chce się nimi zająć Komisja Europejska – informuje portal o2.pl.