Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.03.2024 17:13

Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa

prawo jazdy
Fot.: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Bezterminowe prawo jazdy trzeba będzie wymienić. Nowe przepisy nie mają w tym przypadku pola do manewrowania i szukania luki prawnej, pozwalającej na zachowanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami bez daty ważności. Wiemy, kiedy trzeba będzie udać się do urzędu po nowy dokument. Niektórzy kierowcy będą musieli to zrobić wcześniej, niż zakłada odgórny przepis.

To koniec bezterminowego prawa jazdy

Masz bezterminowe prawo jazdy? Już niedługo będziesz musiał się go pozbyć. Właściwie nie pozbyć się, a wymienić prawo jazdy na dokument z datą ważności. To koniec uprawnień do kierowania pojazdami bez końcowej daty ważności. Każdy kierowca będzie musiał regularnie odwiedzać lekarza, który potwierdzi, że nadal może siadać za kierownicą.

Nowe prawa jazdy posiadają w rubryce 11 specjalną datę. To własne tam wskazano, do kiedy ważne są uprawnienia do kierowania samochodem, motocyklem, czy ciężarówką. Osoby posiadające bezterminowe prawa jazdy takiego wskazania nie mają. Kwestią kilku lat jest jednak to, że każdy kierowca będzie posługiwał się nowym dokumentem. Niektórzy nawet wcześniej, niż wymaga tego proces wymiany prawa jazdy na nowe.

Awantura o gigantyczną wygraną w Lotto. Sprawa trafiła do sądu

Wymiana bezterminowego prawa jazdy: kiedy?

Kiedy obowiązkowa będzie wymiana prawa jazdy bezterminowego na nowe z datą ważności? Odgórnie ustalono, iż masowy proces wymiany dokumentów rozpocznie się najwcześniej w 2028 roku. Oznacza to, że już za cztery lata w urzędach pojawią się długie kolejki kierowców czekających na wydanie nowego typu dokumentu.

ZOBACZ: Pracownicy mogą zyskać 644 zł. Szykują się wielkie zmiany

Wymiana bezterminowego prawa jazdy będzie musiała odbyć się najpóźniej w 2033 r. Nowe dokumenty będą miały jasne wskazanie dotyczące tego, jak długo uprawniają do prowadzenia pojazdów. Będzie to nie dłużej niż 15 lat. Powodem jest wymóg przechodzenia badań lekarskich. Lekarz będzie sprawdzał, czy stan zdrowia kierowcy pozwala na to, by bezpiecznie prowadził on samochód, czy motocykl. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Niektórzy będą musieli wymienić prawo jazdy na nowe szybciej

W przypadku kierowców wymieniających bezterminowe prawa jazdy na nowe nie będzie obowiązku kontaktu z lekarzem w czasie procesu uzyskiwania nowego typu dokumentu. Prawo jazdy z terminem ważności zostanie odgórnie wydane na 15 lat. Ile będzie to kosztować? Pieniądze nie są duże, ale spora część osób jest oburzona tym, iż są przymuszani do zapłacenia za cały proces, chociaż wymiana prawa jazdy nie jest podyktowana z ich winy. Za wydanie terminowego prawa jazdy zapłacimy 100 zł.

ZOBACZ: Źle wypełnisz wniosek, zapłacisz karę. Rodzice muszą się pilnować

Niektórzy będą musieli jednak wymienić prawo jazdy na nowe szybciej niż w latach 2028-2033. Mowa o trzech szczególnych przypadkach, gdy trzeba zawnioskować o zmianę dokumentu. Obecnie bezterminowe prawa jazdy nie są już wydawane, więc te grupy otrzymają nowy typ poświadczenia uprawnień wcześniej niż reszta. Mowa o: 

  • osobach zmieniających nazwisko (np. w przypadku wzięcia ślubu i przyjęciu nazwisko żony/męża),
  • osobach, które uzyskały nowe uprawnienia dotyczące kierowania innym typem pojazdów,
  • kierowcach, którzy zgubili prawo jazdy, lub w przypadku, gdy dokument uległ zniszczeniu.

Źródło: moto.pl