Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Prawo Jazdy

Prawo Jazdy

Prawo jazdy – co to jest? Podstawowe informacje

Prawo jazdy to powszechnie uznawany dokument państwowy, który uprawnia jego posiadacza do poruszania się określonym typem pojazdu. Prowadzenie pojazdu bez ważnych uprawnień może grozić nawet karą więzienia.

Prawo jazdy wydawane jest przez właściwe ku temu organy państwowe, o ile zainteresowany spełnił ujęte w ustawie wymagania. Przede wszystkim wymagane jest osiągnięcie pełnoletności (z wyłączeniem kilku kategorii prawa jazdy, m. in.: AM, A1 czy B1) i odbycie kursu w szkole jazdy. Później należy zdać państwowy egzamin na prawo jazdy – teoretyczny i praktyczny.

Jakie są rodzaje prawa jazdy? Kategorie

Polskie prawo wyróżnia kilka kategorii prawa jazdy, gdzie zdecydowanie najpowszechniejszym jest prawo jazdy kat. B – to właśnie ono upoważnia zainteresowanego do prowadzenia samochodów osobowych. Bez niego ponadto nie będziemy mogli wyrobić prawa jazdy kat. C i D.

Kierowcy którzy chcieliby rozpocząć karierę zawodową w branży transportowej powinni rozważyć wyrobienie prawa jazdy kat. C, które umożliwi im prowadzenie samochodów ciężarowych. Zazwyczaj w tym kontekście omawiane jest prawo jazdy kat. C+E, które umożliwia prowadzenie ciężarówki wraz z naczepą.

Prawo jazdy kat. D umożliwia poruszanie się autobusami, zaś prawo jazdy kat. A pozwala na prowadzenie motocykli. Rzadkim typem prawa jazdy jest prawo jazdy kat. T, przeznaczone dla poruszania się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Oprócz wyżej wskazanych kategorii głównych, istnieje jeszcze szereg kategorii hybrydowych, regulujących na przykład możliwość prowadzenia pojazdu z naczepą/przyczepą czy określających dopuszczalną masę całkowitą pojazdu.

Ile kosztuje prawo jazdy? Jak wyrobić?

Koszt wyrobienia prawa jazdy zależy od wielu czynników, spośród których najistotniejszym jest oczywiście jego kategoria. Nie bez znaczenia jest także województwo w którym pobieramy nauki, jak i sama szkoła jazdy do której się zapiszemy. Oprócz tego będziemy musieli jeszcze opłacić egzaminy państwowe, jednak jest to tylko ułamek całej kwoty.

Całkowity koszt wyrobienia prawa jazdy kat. B powinien oscylować między 3 000 złotych a 5 500 złotych. W przypadku prawa jazdy kat. C, a więc dokumentu upoważniającego do jazdy samochodami ciężarowymi, koszt wzrośnie do ok. 6 000 złotych, przy czym wcześniejsze posiadanie prawa jazdy kat. B będzie niezbędne.

Sam kurs prawa jazdy to 30 godzin nauki praktycznej i tyleż samo teoretycznej (liczba godzin może być inna dla niektórych kategorii). Dopiero po tym czasie będziemy mogli przystąpić do zdania egzaminu państwowego, który również składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Niezbędne będzie także pozytywne przejście badania lekarskiego.

Pokaż więcej

Autostrada, samochody, prawo jazdy
27.02.2024 22:16 Kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy? UE zapowiada zmiany

Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?

Samochód kierowca
07.02.2024 21:55 Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian

Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.

Prawo jazdy
05.02.2024 16:14 Nie płacisz alimentów na dziecko? Możesz nawet stracić prawo jazdy

Niewiele osób może zdawać sobie sprawy z tego, że niepłacenie zobowiązań na dziecko może wiązać się ze stratą prawa jazdy. Dla wielu niesolidnych płatników może być to skuteczna motywacja do tego, by płacić alimenty. W jakiej sytuacji konkretnie można stracić dokument i jak go odzyskać? Przedstawiamy szczegóły.

trumna
02.02.2024 11:08 Oferta pracy dla żałobnika. Zaskakujące ogłoszenie zakładu pogrzebowego

”Żałobnik, kierowca i grabarz” — właśnie na to niecodzienne stanowisko pracownika szuka jeden z zakładów pogrzebowych w województwie dolnośląskim. Pracodawca ma wiele wymagań, w tym: wzrost kandydata. Ile wynosi wypłata? Branża funeralna zaskakuje.

prawo jazdy
09.01.2024 20:33 Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Jak i kiedy wymienić je na nowe?

Nawet ,,bezterminowe” prawo jazdy ma swój termin ważności — i to od jakiegoś czasu. Od kiedy i jak będzie można wymienić stary dokument na nowy? Oto, czego będziesz potrzebować.

Senior, prawo jazdy
05.01.2024 18:20 Zabiorą seniorom prawa jazdy? Słowa eksperta nie pozostawiają wątpliwości

W Częstochowie doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. 80-letni senior potrącił piesze, kiedy przechodziły przez pasy. W związku z tym strasznym wydarzeniem, “Fakt” postanowił zapytać eksperta o to, czy osoby w podeszłym wieku powinny mieć możliwość prowadzenia pojazdów. 

Prawo jazdy
29.12.2023 15:25 Prawo jazdy do wymiany. Ten obowiązek nie ominie nikogo

Wszystko wskazuje na to, że kierowców czeka obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Będzie to dotyczyło także tych, którzy posiadają dokument bezterminowy. Należy być czujnym, bo za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara. 

dokumenty
25.12.2023 20:38 Ile kosztuje prawo jazdy? Co egzamin to drożej

Prawo jazdy to dokument, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Żeby go zdobyć, trzeba dopełnić szeregu formalności i zdać dwa egzaminy — teoretyczny i praktyczny. Wiąże się to z niemałymi wydatkami. Ile kosztuje prawo jazdy?

Zaparkowane samochody
12.12.2023 12:11 Kierowco, nowe przepisy już wkrótce. W wyjątkowych przypadkach skonfiskują auto

Już za kilka miesięcy w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu karnego. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów, wprost określane “postrachem kierowców”. Nowe zasady są przełomem w Polsce.

prawo-jazdy-dokument
06.12.2023 15:17 To może być rewolucyjna zmiana. Chodzi o prawa jazdy seniorów

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. W tym gronie są też seniorzy, który autem mogą podjechać na zakupy, do lekarza, do urzędu czy w odwiedziny do swoich najbliższych. Jednak wraz z wiekiem pojawiają się u nich problemy ze wzrokiem, z koncentracją, reakcja staje się opóźniona, zdarzają się zasłabnięcia za kierownicą. To wszystko sprawia, że temat kierowców-seniorów trafił pod obrady przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej – donosi Onet.

auto-samochod-senior-za-kierownica
28.11.2023 22:48 Komisja Europejska chce zmian w prawach jazdy. Mają objąć seniorów

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są unijnymi liderami pod względem liczby posiadanych samochodów. W 2021 roku w naszym kraju było najwięcej zarejestrowanych aut osobowych w całej UE (687) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Trudno się dziwić tym statystykom: wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Są wśród nich też seniorzy, którzy samochodem chętnie wybierają się do lekarza, na zakupy czy jadą odwiedzić swoich bliskich. Dobrze, że są aktywni, jednak czasem to właśnie najstarsi kierowcy powodują problemy na drogach. Właśnie dlatego chce się nimi zająć Komisja Europejska – informuje portal o2.pl.

Wnętrze samochodu
23.10.2023 11:24 Dokumenty do wymiany. Kierowcy nie mają wyboru

Nadchodzą spore zmiany dla kierowców w zakresie dokumentów. Nowelizacje ustaw wprowadzone w ostatnich latach nie pozostawiają kierującym pojazdami jakiegokolwiek wyboru. Padł również ostateczny termin, który obowiązuje kierowców.

Kto ma pierwszeństwo - samochód, czy autobus?
19.10.2023 16:31 Na tej zagadce poległo wielu kierowców. Wiesz, kto ma pierwszeństwo?

W sieci od kilku lat krąży grafika typowa dla kursów i egzaminów na prawo jazdy. Mało kto jednak by się spodziewał, że aż w takim stopniu podzieli ona kierowców - i że będzie żywotna przez tak długi czas.

Wnętrze samochodu
17.10.2023 21:42 Kierowców czeka ważna zmiana. Padła konkretna data

Wielu kierowców musi przygotować się na sporą zmianę. Już niedługo bowiem czeka ich wycieczka do lokalnego urzędu, aby załatwić formalności. Padła również konkretna data w tej sprawie.

nauka jazdy
03.10.2023 08:08 Darmowe prawo jazdy dla tysięcy osób. Znamy szczegóły propozycji

Pojawiła się kolejna obietnica PiS przed wyborami parlamentarnymi. Chodzi o darmowy kurs prawa jazdy dla młodych osób. 

samochód do nauki jazdy
29.09.2023 09:25 Jadą setki kilometrów, by zdobyć prawo jazdy. Powód zwala z nóg

Egzamin praktyczny na prawo jazdy wiąże się z dużym stresem. W przypadku kolejnego podejścia do egzaminu trzeba się liczyć z kolejną opłatą za egzamin czy dodatkowymi godzinami nauki jazdy. Okazuje się, że wielu osobom bardziej opłaca się zdać prawko w ośrodku ruchu drogowego znacznie oddalonego od miejsca zamieszkania. 

Dowód osobisty
05.09.2023 08:55 Zmieniają przepisy. Termin już za rogiem, lepiej się przygotuj

Już za niecałe dwa tygodnie wejdą w życie kolejne zmiany prawne. Są one efektem wycofania się rządu z pomysłu zmian w prawie - stare zapisy zostaną bowiem usunięte. Nie oznacza to jednak “wielkiego resetu” w statystykach.

Prawo jazdy w portfelu i kalendarz
16.08.2023 18:27 Wielu kierowców powyżej 65 roku życia może stracić prawo jazdy. Idą ważne zmiany

Seniorzy posiadający prawo jazdy muszą przygotować się na spore zmiany prawne. W odpowiedzi na doniesienia medialne o wypadkach starszych kierowców, zostaną wprowadzone zmiany dotyczące okresu odnowienia dokumentu po przekroczeniu odpowiedniej granicy wiekowej.

Prawo jazdy
03.07.2023 10:00 Masz bezterminowe prawo jazdy, uważaj. Niedługo straci ważność

Obecnie wydawane prawa jazdy posiadają termin ważności. Są jednak tacy kierowcy, którzy posiadają dokumenty bez wpisanego terminu - i muszą uważać, ponieważ już wkrótce stracą one ważność, jakkolwiek by to nie brzmiało.

samochód
27.06.2023 09:44 Mężczyzna jeździł bez prawa jazdy. Wpadł po 50. latach

Mężczyzna jeździł samochodem bez prawa jazdy. Mieszkaniec okolic Turynu na północy Włoch wpadł po 50. latach, 

Prawo jazdy dokument
14.06.2023 12:44 Unia Europejska zmienia zasady. Będziesz mógł stracić prawo jazdy

Unia Europejska zamierza wprowadzić nowe przepisy dotyczące praw jazdy, które mogą zacząć obowiązywać już w styczniu 2024 r. Zmiany odczują przede wszystkim starsi kierowcy, którzy będą musieli przejść obowiązkowe badania, informuje Gazeta.pl.

Odcinkowy pomiar prędkości
20.05.2023 14:43 Kierowcy powinni mieć się na baczności. Pierwszy z 39 punktów już za kilka dni będzie namierzał piratów drogowych

Powołując się na informacje przekazane przez Inspektorat Transportu Drogowego, serwis autokult.pl informuje, że odcinkowy pomiar prędkości w pierwszej z 39 zaplanowanych lokalizacji, już za kilka dni zacznie kontrolować kierowców.

policja
19.05.2023 15:53 Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Zobaczą jedną rzecz na Twojej oponie i zapłacisz 3 tys. zł

Dziś ruszyła wielka akcja drogówki. Policja podczas kontroli w mig wyłapie usterki i inne niedopatrzenia ze strony kierowcy. Zgodnie z taryfikatorem wiele z nich grozi wysokimi karami — nie tylko finansowymi. Duże sankcje mogą wyniknąć m.in. z zaniedbania stanu opon.

Policjant
09.03.2023 11:58 Piraci drogowi odetchną z ulgą. Kara może być mniej dotkliwa

Przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym może być traktowane łagodniej. Ministerstwo proponuje skrócenie okresu zatrzymania prawa jazdy dla niektórych kierowców. 

Samochód do nauki jazdy
02.03.2023 09:35 17-latek za kierownicą ciężarówki. Komisja Europejska chce zmian w przepisach

Komisja Europejska chce ujednolicenia przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy w całej Unii Europejskiej. Procedowane zmiany miałyby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg. Niektóre propozycje, o których informuje portal „Money.pl", wydają się kontrowersyjne.

policja-patrol-eastnews-piotr-molecki
23.12.2022 16:32 Jeśli nie chcesz dostać mandatu przed świętami, lepiej uważaj. Od dziś rusza specjalna akcja policji

W piątek 23 grudnia wystartowała policyjna akcja pod kryptonimem „Bezpieczne święta na drogach”. Intensywne kontrole służb potrwają 5 dni. Do akcji zaangażowane zostaną nieoznakowane radiowozy, w monitorowaniu niebezpiecznych sytuacji na drogach pomogą również drony. Kary za różne przewinienia będą dotkliwe: mandat do 5 tys. zł, 15 punktów karnych, a nawet utrata prawa jazdy.Jak co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia występuje wzmożony ruch pojazdów i pieszych. Dlatego policja zaostrza środki ostrożności na drogach —będzie kontrolować trzeźwość kierowców, prędkość, stan techniczny samochodu, zapięcie pasów u pasażerów czy też sposób przewożenia dzieci. Natomiast w przypadku pieszych służby zwrócą uwagę, czy posiadają oni obowiązkowe elementy odblaskowe.Policja radzi, by wyjeżdżając gdzieś w okresie świątecznym, sprawdzić przed drogą stan techniczny pojazdu, uzupełnić płyny eksploatacyjne i zadbać o odpowiedni bufor czasowy, by potem się nie spieszyć, zwłaszcza że z pewnością w wielu miejscach pojawią się korki, a warunki atmosferyczne w najbliższym czasie mogą być zmienne.

flaga Polska-wiatr-chmury-biznesinfo
19.12.2022 13:52 Konfiskata samochodów pijanych kierowców a ceny używanych pojazdów. Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Od nowego roku zaczną obowiązywać bardziej rygorystyczne przepisy względem pijanych kierowców. Za jazdę pod wpływem alkoholu stracą samochody. Zdaniem ekspertów nie wpłynie to na obniżkę cen aut sprzedawanych z drugiej ręki. Co więcej, wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość przepadłych samochodów i czy zamiast na sprzedaż, nie trafią na złom.Przypomnijmy, że w 2023 roku konfiskata samochodu pijanego kierowcy będzie miała miejsca w trzech przypadkach:wykrycia 1,5 promila alkoholu we krwi,wykrycia 0,5 promila we krwi w sytuacji, w której kierowca spowodował wypadek,wykrycia 0,5 promila we krwi, gdy kierowca zostanie zatrzymany po raz drugi po spożyciu alkoholu.

Strajk egzaminatorów WORD wznowiony. W wielu miastach odwołano egzaminy na prawo jazdy [LISTA]
10.12.2022 13:12 Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym podpisana. Egzaminy na prawo jazdy będą droższe

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. W myśl nowych przepisów opłaty za egzaminy na prawo jazdy będą droższe. Ponadto stawki te mają podlegać corocznej zmianie zgodnie ze wskaźnikiem inflacji.