Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Prawo Jazdy

Prawo Jazdy

Prawo jazdy – co to jest? Podstawowe informacje

Prawo jazdy to powszechnie uznawany dokument państwowy, który uprawnia jego posiadacza do poruszania się określonym typem pojazdu. Prowadzenie pojazdu bez ważnych uprawnień może grozić nawet karą więzienia.

Prawo jazdy wydawane jest przez właściwe ku temu organy państwowe, o ile zainteresowany spełnił ujęte w ustawie wymagania. Przede wszystkim wymagane jest osiągnięcie pełnoletności (z wyłączeniem kilku kategorii prawa jazdy, m. in.: AM, A1 czy B1) i odbycie kursu w szkole jazdy. Później należy zdać państwowy egzamin na prawo jazdy – teoretyczny i praktyczny.

Jakie są rodzaje prawa jazdy? Kategorie

Polskie prawo wyróżnia kilka kategorii prawa jazdy, gdzie zdecydowanie najpowszechniejszym jest prawo jazdy kat. B – to właśnie ono upoważnia zainteresowanego do prowadzenia samochodów osobowych. Bez niego ponadto nie będziemy mogli wyrobić prawa jazdy kat. C i D.

Kierowcy którzy chcieliby rozpocząć karierę zawodową w branży transportowej powinni rozważyć wyrobienie prawa jazdy kat. C, które umożliwi im prowadzenie samochodów ciężarowych. Zazwyczaj w tym kontekście omawiane jest prawo jazdy kat. C+E, które umożliwia prowadzenie ciężarówki wraz z naczepą.

Prawo jazdy kat. D umożliwia poruszanie się autobusami, zaś prawo jazdy kat. A pozwala na prowadzenie motocykli. Rzadkim typem prawa jazdy jest prawo jazdy kat. T, przeznaczone dla poruszania się ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Oprócz wyżej wskazanych kategorii głównych, istnieje jeszcze szereg kategorii hybrydowych, regulujących na przykład możliwość prowadzenia pojazdu z naczepą/przyczepą czy określających dopuszczalną masę całkowitą pojazdu.

Ile kosztuje prawo jazdy? Jak wyrobić?

Koszt wyrobienia prawa jazdy zależy od wielu czynników, spośród których najistotniejszym jest oczywiście jego kategoria. Nie bez znaczenia jest także województwo w którym pobieramy nauki, jak i sama szkoła jazdy do której się zapiszemy. Oprócz tego będziemy musieli jeszcze opłacić egzaminy państwowe, jednak jest to tylko ułamek całej kwoty.

Całkowity koszt wyrobienia prawa jazdy kat. B powinien oscylować między 3 000 złotych a 5 500 złotych. W przypadku prawa jazdy kat. C, a więc dokumentu upoważniającego do jazdy samochodami ciężarowymi, koszt wzrośnie do ok. 6 000 złotych, przy czym wcześniejsze posiadanie prawa jazdy kat. B będzie niezbędne.

Sam kurs prawa jazdy to 30 godzin nauki praktycznej i tyleż samo teoretycznej (liczba godzin może być inna dla niektórych kategorii). Dopiero po tym czasie będziemy mogli przystąpić do zdania egzaminu państwowego, który również składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Niezbędne będzie także pozytywne przejście badania lekarskiego.

Pokaż więcej

kierowca, samochód
12.07.2024 09:18 Mandat za jazdę w okularach? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

Nosisz okulary? Za prowadzenie w nich samochodu możesz dostać mandat. Przepisy jasno określają także, kiedy kierowca powinien nosić soczewki. Sprawdzamy szczegóły.

kierowca
18.06.2024 19:39 Trzęsienie ziemi w systemie punktów karnych. Nie każdy będzie mógł je wykasować?

Ministerstwo infrastruktury zapowiedziało wprowadzenie istotnych zmian w systemie kasowania punktów karnych. Okazuje się, że wraz z wejściem w życie nowych regulacji, nie każdy kierowca będzie mógł zmniejszyć posiadaną ich liczbę.

prawo jazdy
07.05.2024 09:54 Kierowcy mają nowy obowiązek w 2024 roku. Jeśli tego nie zrobisz, zapłacisz karę

Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy wszystkich kierowców, nawet tych którzy swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów otrzymali bezterminowo. Za zaniechanie wymiany dokumentu może grozić nawet 30 000 zł kary. To efekt reformy wprowadzonej przez Unię Europejską. Niektórych  wizyta w urzędzie czeka jeszcze w tym roku. 

policjant, radiowóz
02.05.2024 11:13 Policja konfiskuje auta Polaków. Zajęto już niemal tysiąc pojazdów

Jakiś czas temu wprowadzono przepisy umożliwiające konfiskowanie aut kierowców, którzy prowadzili w stanie nietrzeźwości. Okazuje się, że funkcjonariusze zajęli czasowo już prawie 1000 pojazdów. W międzyczasie trwają prace nad zmianą prawa w kwestii konfiskaty samochodów. 

Prawo jazdy, portfel
22.03.2024 13:16 Kierowcy ruszyli do urzędów. Chodzi o obowiązkową wymianę prawa jazdy

Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy związane z posiadaniem prawa jazdy. W związku z tym, do urzędów ustawiają się potężne kolejki. Kto ma obowiązek wymienić swój dokument uprawniający do kierowania pojazdami? Przedstawiamy szczegóły.

policja
18.03.2024 22:08 Nowe przepisy już działają. 22-latek poniesie surowe konsekwencje

Wiele osób nadal nie pamięta o nowych przepisach dotyczących kierowców. Na pewno zapomniał o nich 22-latek z Ustronia. Teraz grozi mu nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat. Wystarczyło 1,5 godziny.

samochód
18.03.2024 18:45 Nawet 500 zł mandatu. Posypały się kary, kierowcy muszą uważać

Polscy kierowcy powinni mieć się na baczności. Coraz więcej mandatów przyznawanych jest z jednego powodu. To podstawowa zasada. Mimo to, wiele osób o niej zapomina.

nauka jazdy
16.03.2024 23:08 Darmowy kurs prawa jazdy dla jednej grupy. Program ruszy we wrześniu

Zrobienie prawa jazdy nie należy do rzeczy łatwych i przyjemnych, a przede wszystkim tanich. Właśnie dlatego rząd jednego z europejskich krajów postanowił podać pomocną dłoń niektórym obywatelom, finansując im kursy. Aby jednak móc skorzystać z okazji, trzeba należeć do ściśle określonej grupy. Jakiej? Wyjaśniamy i zdradzamy, gdzie w ogóle politycy zdobyli się na taką hojność. 

prawo jazdy
10.03.2024 17:13 Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa

Bezterminowe prawo jazdy trzeba będzie wymienić. Nowe przepisy nie mają w tym przypadku pola do manewrowania i szukania luki prawnej, pozwalającej na zachowanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami bez daty ważności. Wiemy, kiedy trzeba będzie udać się do urzędu po nowy dokument. Niektórzy kierowcy będą musieli to zrobić wcześniej, niż zakłada odgórny przepis.

Policja
10.03.2024 15:21 Policja będzie mogła skonfiskować auto. Nowe przepisy już wkrótce

Już za kilka dni wchodzą w życie rewolucyjne przepisy, które wprowadzą wiele zmian dla polskich kierowców. Będą one dotyczyły możliwości skonfiskowania przez policję pojazdu. Choć nie ma jeszcze niezbędnych przepisów wykonawczych, to wiadomo, w jakim przypadku Polacy będą mogli stracić auto. Przedstawiamy szczegóły.

prawo jazdy
07.03.2024 15:28 Masz prawo jazdy kategorii B? Zyskasz nowe uprawnienia

Szykują się kolejne zmiany w prawie drogowym. Tym razem oznaczają więcej uprawnień dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Co zyskają kierowcy?

prawo jazdy, dowód osobisty, portfel
04.03.2024 20:37 Te osoby muszą wymienić prawo jazdy. Kierowcy są oburzeni

Już wkrótce setki Polaków będą musiały wymienić prawo jazdy na nowe. Co ciekawe, to przede wszystkim osoby, które wcale się tego nie spodziewają. Kto musi uzyskać nowy dokument? Sprawdziliśmy, jak wymienić prawo jazdy.

Autostrada, samochody, prawo jazdy
27.02.2024 22:16 Kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy? UE zapowiada zmiany

Dziennik “Fakt” donosi, że Unia Europejska pracuje nad wprowadzeniem rewolucyjnych przepisów związanych z ruchem drogowym, które mogą wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla Polaków. Okazuje się bowiem, że kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy. O co dokładnie chodzi?

Samochód kierowca
07.02.2024 21:55 Ograniczenia w prowadzeniu pojazdów w nocy? Jest propozycja zmian

Najnowsze dane Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że w statystykach dot. bezpieczeństwa na drogach starsi kierowcy prezentują zupełnie inny poziom niż młodsi kierujący. Wnioski ITS są niepokojące do tego stopnia, że eksperci proponują wprowadzenie ograniczeń co do prowadzenia pojazdów w godzinach nocnych.

None
05.02.2024 16:14 Nie płacisz alimentów na dziecko? Możesz nawet stracić prawo jazdy

Niewiele osób może zdawać sobie sprawy z tego, że niepłacenie zobowiązań na dziecko może wiązać się ze stratą prawa jazdy. Dla wielu niesolidnych płatników może być to skuteczna motywacja do tego, by płacić alimenty. W jakiej sytuacji konkretnie można stracić dokument i jak go odzyskać? Przedstawiamy szczegóły.

trumna
02.02.2024 11:08 Oferta pracy dla żałobnika. Zaskakujące ogłoszenie zakładu pogrzebowego

”Żałobnik, kierowca i grabarz” — właśnie na to niecodzienne stanowisko pracownika szuka jeden z zakładów pogrzebowych w województwie dolnośląskim. Pracodawca ma wiele wymagań, w tym: wzrost kandydata. Ile wynosi wypłata? Branża funeralna zaskakuje.

prawo jazdy
09.01.2024 20:33 Koniec z bezterminowym prawem jazdy. Jak i kiedy wymienić je na nowe?

Nawet ,,bezterminowe” prawo jazdy ma swój termin ważności — i to od jakiegoś czasu. Od kiedy i jak będzie można wymienić stary dokument na nowy? Oto, czego będziesz potrzebować.

Senior, prawo jazdy
05.01.2024 18:20 Zabiorą seniorom prawa jazdy? Słowa eksperta nie pozostawiają wątpliwości

W Częstochowie doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. 80-letni senior potrącił piesze, kiedy przechodziły przez pasy. W związku z tym strasznym wydarzeniem, “Fakt” postanowił zapytać eksperta o to, czy osoby w podeszłym wieku powinny mieć możliwość prowadzenia pojazdów. 

Prawo jazdy
29.12.2023 15:25 Prawo jazdy do wymiany. Ten obowiązek nie ominie nikogo

Wszystko wskazuje na to, że kierowców czeka obowiązkowa wymiana prawa jazdy. Będzie to dotyczyło także tych, którzy posiadają dokument bezterminowy. Należy być czujnym, bo za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara. 

dokumenty
25.12.2023 20:38 Ile kosztuje prawo jazdy? Co egzamin to drożej

Prawo jazdy to dokument, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie życia. Żeby go zdobyć, trzeba dopełnić szeregu formalności i zdać dwa egzaminy — teoretyczny i praktyczny. Wiąże się to z niemałymi wydatkami. Ile kosztuje prawo jazdy?

Zaparkowane samochody
12.12.2023 12:11 Kierowco, nowe przepisy już wkrótce. W wyjątkowych przypadkach skonfiskują auto

Już za kilka miesięcy w życie wejdzie nowelizacja Kodeksu karnego. Zawiera ona m.in. zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów, wprost określane “postrachem kierowców”. Nowe zasady są przełomem w Polsce.

prawo-jazdy-dokument
06.12.2023 15:17 To może być rewolucyjna zmiana. Chodzi o prawa jazdy seniorów

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez samochodu. W tym gronie są też seniorzy, który autem mogą podjechać na zakupy, do lekarza, do urzędu czy w odwiedziny do swoich najbliższych. Jednak wraz z wiekiem pojawiają się u nich problemy ze wzrokiem, z koncentracją, reakcja staje się opóźniona, zdarzają się zasłabnięcia za kierownicą. To wszystko sprawia, że temat kierowców-seniorów trafił pod obrady przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej – donosi Onet.

auto-samochod-senior-za-kierownica
28.11.2023 22:48 Komisja Europejska chce zmian w prawach jazdy. Mają objąć seniorów

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są unijnymi liderami pod względem liczby posiadanych samochodów. W 2021 roku w naszym kraju było najwięcej zarejestrowanych aut osobowych w całej UE (687) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Trudno się dziwić tym statystykom: wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Są wśród nich też seniorzy, którzy samochodem chętnie wybierają się do lekarza, na zakupy czy jadą odwiedzić swoich bliskich. Dobrze, że są aktywni, jednak czasem to właśnie najstarsi kierowcy powodują problemy na drogach. Właśnie dlatego chce się nimi zająć Komisja Europejska – informuje portal o2.pl.

Wnętrze samochodu
23.10.2023 11:24 Dokumenty do wymiany. Kierowcy nie mają wyboru

Nadchodzą spore zmiany dla kierowców w zakresie dokumentów. Nowelizacje ustaw wprowadzone w ostatnich latach nie pozostawiają kierującym pojazdami jakiegokolwiek wyboru. Padł również ostateczny termin, który obowiązuje kierowców.

Kto ma pierwszeństwo - samochód, czy autobus?
19.10.2023 16:31 Na tej zagadce poległo wielu kierowców. Wiesz, kto ma pierwszeństwo?

W sieci od kilku lat krąży grafika typowa dla kursów i egzaminów na prawo jazdy. Mało kto jednak by się spodziewał, że aż w takim stopniu podzieli ona kierowców - i że będzie żywotna przez tak długi czas.

Wnętrze samochodu
17.10.2023 21:42 Kierowców czeka ważna zmiana. Padła konkretna data

Wielu kierowców musi przygotować się na sporą zmianę. Już niedługo bowiem czeka ich wycieczka do lokalnego urzędu, aby załatwić formalności. Padła również konkretna data w tej sprawie.

nauka jazdy
03.10.2023 08:08 Darmowe prawo jazdy dla tysięcy osób. Znamy szczegóły propozycji

Pojawiła się kolejna obietnica PiS przed wyborami parlamentarnymi. Chodzi o darmowy kurs prawa jazdy dla młodych osób. 

samochód do nauki jazdy
29.09.2023 09:25 Jadą setki kilometrów, by zdobyć prawo jazdy. Powód zwala z nóg

Egzamin praktyczny na prawo jazdy wiąże się z dużym stresem. W przypadku kolejnego podejścia do egzaminu trzeba się liczyć z kolejną opłatą za egzamin czy dodatkowymi godzinami nauki jazdy. Okazuje się, że wielu osobom bardziej opłaca się zdać prawko w ośrodku ruchu drogowego znacznie oddalonego od miejsca zamieszkania.