Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > Nowa opłata dla kierowców. Uderzy w starsze samochody
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 19.03.2024 13:02

Nowa opłata dla kierowców. Uderzy w starsze samochody

samochód
Fot.: Arkadiusz Ziolek/ East News

Już niedługo właściciele samochodów muszą przygotować się na nową opłatę? Akcyza może zostać zamieniona przez zupełnie inne rozwiązanie. Prace nad szczegółami trwają, ale już jest pewne to, że to starsze auta znajdą się na celowniku ustawodawców.

Trwają prace nad nową opłatą dla właścicieli aut

Kierowcy z niepokojem patrzyli na Brukselę, gdzie coraz głośniej mówi się o finansowym obciążaniu osób posiadających spalinowe samochody. Wszystko jednak wskazuje, że podatek od tych pojazdów nie wejdzie w życie.

Nie oznacza to, że temat modyfikacji przepisów regulujących rynek samochody został wygaszony. Krzysztof Bolesta, wiceminister klimatu i środowiska ogłosił, że już niedługo akcyza może zostać zastąpiona przez nową opłatę. Zmieni się charakter pojawienia się obowiązku zapłaty leżący u podstawy planowanych regulacji.

Wygrał w Lotto 17 mln złotych. Nigdy nie dostał ani złotówki

Akcyza już niedługo zostanie zastąpiona przez nową opłatę?

- Dzięki naszym wysiłkom, ta reforma nie będzie się wiązała z wprowadzeniem nowych obciążeń dla właścicieli aut. Rozmawiamy już na ten temat z Komisją Europejską - zapewnił Krzysztof Bolesta.

ZOBACZ: Dostaniesz pieniądze na wynajem mieszkania. Niektórym należy się ponad 3 tys. zł

Nie oznacza to jednak, że kierowcy mają powody do radości. Pieniądze i tak będą znikać z ich kieszeni. Akcyza, którą płaci się od pierwszej rejestracji, zostanie najprawdopodobniej zmodyfikowana. Nowa opłata ma uwzględniać kwestie środowiskowe, a więc osoby planujące zakup starszych samochodów będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni.

Jest plan na nową opłatę za samochody

- Opłata obowiązywać będzie wyłącznie podczas pierwszej rejestracji pojazdu w kraju. Oznacza to, że nie będzie ponoszona w przypadku zakupu samochodu już zarejestrowanego w Polsce (...) Opłata będzie skonstruowana w taki sposób, aby była sprawiedliwa społecznie i neutralna z finansowego punku widzenia dla posiadaczy aut - tłumaczył wiceminister klimatu i środowiska.

ZOBACZ: 14. emerytura. Termin i wysokość świadczenia dla seniorów

Prace nad szczegółami nowej opłaty dla właścicieli aut trwają. Przedstawiciel resortu klimatu zapewnił, że nowe regulacje zostaną poddane konsultacjom. Nowa opłata ma zaowocować zahamowaniem sprowadzania do Polski pojazdów emitujących duże ilości zanieczyszczeń. Mowa przede wszystkim o samochodach wysokolitrażowych oraz starszych rocznikach.

Źródło: radiozet.pl