BiznesINFO.pl > Auto

Auto

Straż pożarna na autostardzie
25.08.2023 20:15 Nowość dla kierowców. Pozwoli uniknąć mandatów i zadba o bezpieczeństwo

Wielu kierowców nie wyobraża sobie już dziś jazdy samochodem bez korzystania z nawigacji opartej na GPS, zwłaszcza na dłuższych trasach. Coraz częściej osobne urządzenia zastępuje oprogramowanie preinstalowanie na systemach infotainment w samych samochodach lub po prostu aplikacje na smartfonach. Nie oznacza to jednak, że urządzenia wyspecjalizowane w nawigowaniu to przeżytek.

flaga niemiec
25.08.2023 17:19 Niemiecka marka motoryzacyjna ogłosiła upadłość. Istnieje na rynku od wielu lat

Tylko w pierwszym kwartale br. w Niemczech zbankrutowały przeszło 4 tys. firm (wzrost o 18,2 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu 2022 roku). Najwięcej upadłości wystąpiło w branży transportowej i magazynowej. Teraz przyszła pora na jedną z najbardziej znanych i najstarszych tamtejszych marek akcesoriów samochodowych – informuje portal dlahandlu.pl.

fiat-auto
02.06.2023 15:12 Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna

Słynny „Maluch” po raz pierwszy zjechał z taśmy produkcyjnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej 50 lat temu. Jutro z tej okazji odbędą się w mieście huczne obchody. W ciągu 27 lat fabryki w Bielsku i Tychach wyprodukowały 3 318 674 Fiatów 126p. 

Pieniądze
28.05.2023 21:35 Rząd rozdaje pieniądze. Nawet 27 000 złotych dopłaty

Chcąc kupić nowe auto, wielu Polaków musi sięgnąć głębiej do portfela lub nawet złożyć wniosek o kredyt w banku. Okazuje się jednak, że wystarczy nieco dostosować swoje wymagania, a do samochodu dopłaci rząd.

None
03.04.2023 12:51 Jak zarządzać flotą samochodową w celu poprawy wydajności?

O dobrej wydajności możemy mówić wtedy, kiedy coś przynosi wysokie efekty i zyski. Pojęcie to jest powszechnie stosowane w kontekście zarządzania organizacją. Sposobów na podniesienie wydajności w firmie jest wiele. Dzisiaj jednak zastanowimy się, czy możliwa jest poprawa wydajności floty samochodowej. A jeśli tak, to jak się do tego zabrać.Dla przedsiębiorstw, w których korzysta się z samochodów służbowych, flota stanowi istotne narzędzie pracy. Menedżerowie widzą przy tym, z jak wysokimi kosztami może się wiązać jej utrzymanie. Chodzi nie tylko o zakup aut, ale też koszty dotyczące paliwa czy serwisowania. Są poważnym wydatkiem obciążającym firmowy budżet. Optymalizacja wykorzystania floty samochodowej pozwoli te koszty zmniejszyć.

Anna Moskwa
29.03.2023 21:40 „Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku”. Polska jako jedyna głosowała przeciwko

We wtorek 28 marca Unia Europejska przegłosowała wprowadzenie norm emisyjnych, które od 2035 roku będą na tyle restrykcyjne, że jedynie samochody napędzane prądem i bez udziału paliw kopalnych będą mogły je spełnić. Potocznie mówi się więc o wprowadzeniu zakazu sprzedaży/rejestracji nowych aut spalinowych po 2035 roku. Polska jako jedyne państwo UE była przeciwna nowym przepisom. 

Od dziś każda karta pojazdu zmienia swoje oblicze. Wszystkie dane trafiły do centralnej ewidencji pojazdów.
21.02.2023 15:34 Grzywna to za mało, teraz będzie więzienie. Zmiany dotyczące tablic rejestracyjnych

Częste nowelizacje ustaw są codziennością, dlatego nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Jednak w przypadku najnowszych zmian Kodeksu karnego trzeba zachować czujność. Ustawodawca bowiem wprowadza przepisy, które spowodują spore zmiany dla kierowców i posiadaczy pojazdów samochodowych. 

samochód-auto-kierowca-iberion
15.02.2023 15:13 Najbardziej zakorkowane miasto w Polsce. W zeszłym roku kierowcy stracili przez korki 77 godzin

W corocznym raporcie TomTom Traffic Index liderem zestawienia w naszym kraju jest Łódź. W 2022 roku na staniu w korkach w godzinach szczytu kierowcy spędzili tu 77 godzin. Autorzy raportu wskazali, że przejazd 10 km w tym mieście zajmuje średnio 19 minut i 30 sekund.

auto-financing-2157347 1920
22.03.2022 09:33 Leasing operacyjny, czy finansowy? Na czym polegają podstawowe różnice

Leasing jest szybko zyskującą na popularności metodą finansowania droższych zakupów, przede wszystkim samochodów. Jego dwa główne warianty, operacyjny i finansowy, różnią się jednak od siebie znacząco.Jak wynika z ostatnich danych zrzeszającego czołówkę przedsiębiorstw świadczących tego rodzaju usługi Związku Polskiego Leasingu w ubiegłym roku przedsiębiorstw udzieliły takiego finansowania na kwotę przeszło 70 mld zł. Po raz pierwszy od wielu lat dynamika, z powodu pandemii Covid19, była ujemna – wynik ten okazał się o około 10 proc. mniejszy niż w 2019 roku. Przedstawiciele ZPL zapewniają jednak, że spadek jest przejściowy i br. straty zostaną odrobione. Być może z nawiązką. Najpopularniejszą formą leasingu obecnie, tak jak w poprzednich latach, był jego wariant operacyjny odpowiadający za znakomitą większość umów tego rodzaju (przeszło 90 proc.). Leasing finansowy, znacznie mnie popularny, stosowany sporadycznie, dotyczący zazwyczaj innych niż samochody ruchomości, miał charakter uzupełniający.

electric-car-g4402b923a 1920
22.03.2022 09:31 W ramach programu "Mój elektryk" zrealizowano 290 wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował, że zrealizowano już i wypłacono dopłaty dla 290 wniosków w programie "Mój elektryk". Od startu programu dla osób fizycznych złożono 1863 wnioski na łączną kwotę 38 mln 866 tys. 500 zł o dopłatę do zakupu auta elektrycznego.W przypadku osób fizycznych wypłacono dofinansowanie dla 290 wniosków. Z liczby już złożonych wniosków w programie "Mój elektryk" wynika, że średnia dopłata do e-samochodu dla osób fizycznych wynosi nieco ponad 20 tys. zł.Fundusz przypomniał, że osoby fizyczne mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dotacja dla nabywców indywidualnych wynosi 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Na większą dotację mogą liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
22.03.2022 09:31 Producenci popularnych aut wzywają do serwisów. Wśród nich Mazda i Toyota

Właściciele samochodów Mazda i Toyota niebawem będą musieli zgłosić się do serwisów w celu przeprowadzenia przeglądu. Powodem są możliwe usterki pomp paliwa i niedziałające ogrzewanie szyb. Problemy dotyczą blisko 7 tys. aut.

samochód-auto-kierowca-iberion
22.03.2022 09:31 Wojsko może przejąć auto osoby prywatnej. Jednak nie za darmo

Wojsko ma prawo przejąć w razie konieczności firmowe i prywatne pojazdy. Dotyczy to szczególnie samochodów terenowych i użytkowych, ale również motocykli i quadów. Określa to ustawa z 1967 roku. Wojsko informuje kierowców, że przejmie ich samochody w przypadku mobilizacji lub wojny. Czasowe przejmowanie prywatnych pojazdów na cele wojskowe reguluje Ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Coraz więcej posiadaczy aut terenowych informuje, że otrzymało pismo, że ich auto może zostać przejęte przez wojsko. Pisma od WKU trafiają do kierowców w związku z coraz bardziej napiętą sytuacją na Ukrainie i konfliktem zbrojnym z Rosją na horyzoncie.

portfel-prawo jazdy-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Błędy w pytaniach egzaminacyjnych na prawo jazdy. Ministerstwo przeprowadza kontrolę

W Ministerstwie Infrastruktury trwa kontrola, która ma ustalić bezpośrednie powody przekazania niepoprawnych pytań do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy – poinformował rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś. W wyniku zaistniałej sytuacji egzaminu teoretycznego na prawo jazdy nie zdało w całym kraju 20 osób. – Przepraszamy wszystkich kandydatów na kierowców za zaistniałą sytuację, która powstała w wyniku błędu podczas przekazywania pytań egzaminacyjnych. Osoby te będą mogły ponownie przystąpić do bezpłatnego egzaminu, po złożeniu stosownej skargi – zapewnił rzecznik. Przypomniał też, że w poniedziałek 24 stycznia 2022 r. systemy teleinformatyczne Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zostały uzupełnione o nowe pytania w celu ich zastosowania podczas egzaminów teoretycznych na prawo jazdy. Pytania te przygotowuje Komisja do spraw weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych, a następnie przekazuje je do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która zarządza systemem egzaminacyjnym dla wszystkich WORD-ów.Po aferze zdymisjonowany został dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury.

Biznesinfo-wazne
22.03.2022 09:31 Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Prawie połowa samochodów, które miały trafić do nowych właścicieli, nie nadawała się do sprzedaży. Powodem dyskwalifikacji był najczęściej tragiczny stan techniczny. To bardzo Raport Otomoto KLIK ukazał niewiarygodne praktyki.Platforma Otomoto Klik przedstawiła dane dotyczące badań pojazdów przeprowadzonych przez nią w III kw. 2021 roku. Raport przedstawiony przez Otomoto KLIK pokazał, że blisko połowa (43 proc.) sprawdzanych samochodów nie została dopuszczona do sprzedaży w tym serwisie.W przypadku aż 15 proc. aut, które nie przeszły pozytywnie inspekcji warunkującej otrzymanie Cyfrowego Paszportu Pojazdu, ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, a mimo to samochody miały trafić do nowych właścicieli.Jak podał Arkadiusz Zaremba, dyrektor zarządzający w Carsmile i jednocześnie szef platformy Otomoto Klik, cytowany w komunikacie, odsetek ten oznacza, że niemal co drugi samochód, który miał trafić do sprzedaży, albo w ogóle nie dawał możliwości bezpiecznej jazdy, albo szacunkowy koszt usunięcia usterek ważnych z punktu widzenia komfortu bezpieczeństwa i jazdy był bardzo wysoki.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
22.03.2022 09:30 Samochód służbowy do celów prywatnych. Od nowego roku opłaty w górę

Od 1 stycznia zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy wykorzystują służbowe samochody również do celów prywatnych. 400 zł wyniesie zryczałtowany podatek dla osób korzystających w celach prywatnych z służbowego auta o mocy wyższej niż 81 KM.Ryczałt na używanie większości aut do celów prywatnych wzrósł z 250 do 400 zł. Dotychczas wysokość ryczałtu uzależniona była od pojemności silnika, a wyższa kwota dotyczyła osób korzystających w celach prywatnych ze służbowych aut napędzanych silnikami o pojemności powyżej 1,6 l. Od 1 stycznia 2022 r. , za sprawą Polskiego Ładu, kryterium wysokości ryczałtu zmieniło się z pojemności silnika na jego moc. Zmianie nie ulegną kwoty przychodu, od których naliczany będzie podatek. Jak dotychczas będzie to 250 i 400 zł miesięcznie. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości 250 zł – jeśli osoba zatrudniona używa pojazdu do mocy 60 kW 400 zł – jeśli używa pojazdu powyżej mocy 60 kW Samochody elektryczne i wodorowe zostały dopisane do pierwszej grupy (250 zł).W myśl nowelizowanych przepisów wyższa kwota, od której naliczony zostanie podatek dochodowy, obejmie korzystających z aut wyposażonych w silniki o mocy 60 kW, czyli w przeliczeniu ok. 81,6 KM.

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
22.03.2022 09:28 Kilkanaście popularnych modeli samochodów z usterkami. Warto się zgłosić do serwisu jak najszybciej

Volkswagen i należące do niego Skoda i Audi apelują do posiadaczy ponad 4 tys. aut zarejestrowanych w Polsce o szybkie udanie się do serwisów. W popularnych modelach wykryto wady są wśród nich audi a4 czy volkswagen golf.Jak podaje portal bankier.pl należąca do koncernu Volkswagena Skoda usterki wykryła w modelach: scala i kamiq (typ: NW). W autach wyprodukowanych w Czechach w sierpniu i wrześniu 2019 r. wadliwa okazała się funkcja wzywania pomocy (e-call), połączenia z informacją (info-call) oraz zawiadomienia o awarii (service-call). 190 aut zarejestrowanych w Polsce powinny przejść przegląd. Ich właściciele otrzymają wezwania do autoryzowanych stacji obsługi, gdzie wymieniony zostanie moduł OCU.

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem o pozew do TSUE przeciw Niemcom
22.03.2022 09:27 2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd zmienia przepisy

Już od nowego roku ponad 2,5 mln zarejestrowanych w Polsce samochodów z instalacją LPG może nie mieć prawa poruszać się po drogach publicznych. Jak podaje portal prawo.pl stanie się tak jeśli wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja ustawy o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia w zakresie kontroli instalacji gazowych.Ustawa o systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia, która ma zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 r. budzi spore kontrowersje i obawy. Ministerstwo Infrastruktury opracowało ją, żeby dostosować polskie przepisy dotyczące montażu w samochodach instalacji LPG i CNG do prawa Unii Europejskiej. Ministerstwo zapewnia, że obecny i nowy system homologacji będą funkcjonowały równolegle.

Kia zaczyna akcję naprawczą
22.03.2022 09:21 Kia wzywa do serwisów, 22 tys. aut może się zapalić

Kia wzywa do serwisów ponad 22 tys. kierowców w związku z ryzykiem zwarcia, które może doprowadzić do pożaru. Problem dotyczy modelu sportage. Z tego artykułu dowiesz się:Kia wzywa do serwisów ponad 22 tys. kierowcówJakie są powody akcji serwisowejJaka inna znana marka prowadzi podobną akcjęKia z ważnym komunikatem dla kierowcówKia wzywa kierowców do serwisów. Wszystko przez to, że w obwodzie hydrauliczno-elektronicznej jednostki sterującej może nastąpić zwarcie, które z kolei może doprowadzić do pożaru w komorze silnika. Problem dotyczy modelu sportage wyprodukowanego na Słowacji między październikiem 2015 r. a październikiem 2002 roku. Z danych przytoczonych przez serwis Bankier.pl wynika, że do serwisu będzie musiało udać się ponad 22,7 tys. kierowców. Kia sportage jak zauważa portal plasuje się w pierwszej piątce najpopularniejszych modelów wśród polskich klientów indywidualnych w tym roku. Okazuje się, że od stycznia do końca maja br. w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów przybyło prawie 3,3 tys. egzemplarzy tego modelu, z czego blisko połowę zarejestrowali klienci indywidualni. W jaki sposób kierowcy dowiedzą się o konieczności udziału w akcji serwisowej? Zostaną powiadomieni najprawdopodobniej drogą pocztową. Następnie będą musieli złożyć wizytę w autoryzowanej stacji obsługi, gdzie mechanicy wymienią bezpieczniki w skrzynkach znajdujących się wewnątrz hydrauliczno-elektronicznej jednostki sterującej.