Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 02.06.2023 15:12

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna

fiat-auto
Aut. Pitak, GNU Free Documentation License.

Słynny „Maluch” po raz pierwszy zjechał z taśmy produkcyjnej Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej 50 lat temu. Jutro z tej okazji odbędą się w mieście huczne obchody. W ciągu 27 lat fabryki w Bielsku i Tychach wyprodukowały 3 318 674 Fiatów 126p. 

50 lat polskiego „Malucha”

Pierwszego polskiego „Malucha” zmontowano z włoskich części w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej 6 czerwca 1773 roku. Oficjalna produkcja ruszyła ponad miesiąc później.

W latach 70. fabryka dała miastu impuls do rozwoju gospodarczego, dlatego 50. rocznica wyprodukowania pierwszego Fiata 126p będzie tu obchodzona bardzo hucznie. Parada wyruszy w sobotę 3 czerwca o godz. 12:30 sprzed Ratusza w Bielsku-Białej. „Maluchy” zaczną się tu zjeżdżać od godz. 9:00 – informuje portal slaskibiznes.pl. Początkowo „Maluch” był produkowany tylko w tutejszej fabryce, a od 18 września 1975 roku uruchomiono produkcję pojazdu również w fabryce Fiata w Tychach.

Przez wiele lat jeden z najczęściej spotykanych samochodów na polskich drogach

Łącznie wyprodukowano przeszło 4,6 mln egzemplarzy Fiata 126, z czego 3,3 mln w Polsce (1,1 mln w Bielsku-Białej i 2,1 mln w Tychach). Slaskibiznes.pl przypomina, że to właśnie „Maluch” zmotoryzował polskie społeczeństwo. Był najtańszym samochodem dostępnym na naszym rynku, a jego prosta konstrukcja umożliwiała samodzielne naprawy. Nie był to oczywiście pojazd idealny – kierowcy krytykowali jego słabe zasięgi, niewielką przestrzeń użyteczną oraz niską skuteczność hamulców.

ZUS będzie zwracał pieniądze. Uważaj, czas na złożenie wniosku mija 5 czerwca.

Ile kosztował „Maluch”?

W lutym 1973 roku bank PKO zaczął przyjmować przedpłaty na zakup „Malucha”. Cena pojazdu wynosiła wówczas 69 tys. zł. Przeciętna pensja wahała się w granicach od 3 do 4 tys. zł, a minimalne wynagrodzenie sięgało tysiąca złotych.