BiznesINFO.pl > Finanse > Jak zarządzać flotą samochodową w celu poprawy wydajności?
Artykuł Sponsorowany
Artykuł Sponsorowany 03.04.2023 12:51

Jak zarządzać flotą samochodową w celu poprawy wydajności?

None
Materiały promocyjne

O dobrej wydajności możemy mówić wtedy, kiedy coś przynosi wysokie efekty i zyski. Pojęcie to jest powszechnie stosowane w kontekście zarządzania organizacją. Sposobów na podniesienie wydajności w firmie jest wiele. Dzisiaj jednak zastanowimy się, czy możliwa jest poprawa wydajności floty samochodowej. A jeśli tak, to jak się do tego zabrać.

Dla przedsiębiorstw, w których korzysta się z samochodów służbowych, flota stanowi istotne narzędzie pracy. Menedżerowie widzą przy tym, z jak wysokimi kosztami może się wiązać jej utrzymanie. Chodzi nie tylko o zakup aut, ale też koszty dotyczące paliwa czy serwisowania. Są poważnym wydatkiem obciążającym firmowy budżet. Optymalizacja wykorzystania floty samochodowej pozwoli te koszty zmniejszyć.

Dlaczego warto zadbać o wydajność floty samochodowej?

Po części na to pytanie już odpowiedzieliśmy. Poprawa wydajności floty samochodowej znajdzie swoje przełożenie w niższym fakturach za zakup paliwa. Ekonomiczna jazda i monitorowanie tras przejazdów pozwalają zmniejszyć rachunki i skrócić czasu przejazdu. Taka optymalizacja trasy pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności na drodze, zlecenia są realizowane szybciej i można wyeliminować puste przebiegi. Optymalizacja wykorzystania floty samochodowej pozwala też na wcześniejsze planowanie wizyty w warsztacie samochodowym.

Jakie strategie zarządzania flotą samochodową mogą przynieść największe korzyści w zakresie wydajności?

Skoro wiemy już, że wydajność floty jest bardzo ważna, przekłada się na komfort pracy, jakość realizacji zamówień i koszty, to należałoby się zastanowić, jak ją zwiększyć. Po pierwsze pomocne będzie monitorowanie tras przejazdów. W czasie rzeczywistym widać, jaka jest lokalizacja pojazdu. Tym samym można wybrać najlepszą dostępną drogę i szybko reagować w razie nagłych zdarzeń na trasie.

Po drugie dobrze sprawdza się cyfryzacja danych kierowców. Dokumentów jest znacznie mniej, bo wszystkie faktury są w wersji elektronicznej i są dostępne w jednym miejscu. Jest pewność, że żadna z nich się nie zgubi, szybko można znaleźć i przeanalizować konkretne dane. Działania związane ze zwiększeniem wydajności dadzą lepsze rezultaty, kiedy postawi się na wykorzystanie systemów informatycznych.

Narzędzia do analizy danych wspomagające wydajność

Nowoczesne technologie oferują szereg rozwiązań, a systemy informacyjne dla kierowców posiadają wiele istotnych funkcji, jakie docenią menedżerzy zarządzający flotą i sami kierujący pojazdami. Pozwalają one m.in. na monitorowanie tras przejazdów czy weryfikowanie, która droga jest najlepsza. Ponadto systemy telematyczne są przydatne, by w czasie rzeczywistym mieć dane o stanie pojazdu, co, jak już wiemy, będzie przydatne, by zapobiegać awariom i z wyprzedzeniem planować serwisowanie.

Oprócz tego, mając swoją flotę samochodową, należałoby wyposażyć się w karty paliwowe. Dają one pewien limit kredytowy, kierowca płaci za paliwo kartą, a faktura za nie trafia od razu do firmy. Wybierając kartę flotową, należy patrzeć, jak dużo punktów znajduje się na mapie Polski i czy są też miejsca przeznaczone do samochodów elektrycznych, jeśli takie posiadamy. Jedną z lepszych opcji jest karta Shell. Stacje benzynowe są w całym kraju, a do tego kartę można uzupełnić o aplikację do zarządzania Shell Fleet Assistant. Zawiera ona wiele przydatnych funkcji pozwalających na zwiększenie wydajności. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie https://www.shell.pl/klienci-biznesowi/karta-paliwowa.

Tagi: auto