Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Opłata

Opłata

Opłata – co to jest?

Opłata w pewnym uproszczeniu stanowi wartość finansową, będącą niezbędną do uiszczenia należnością z tytułu rozmaitych przyczyn. Opłata to odpłatne świadczenie pieniężne, w przeciwieństwie do nieodpłatnego podatku. Zależnie od okoliczności może być pobierana zarówno od osób fizycznych, jak i od osób prawnych.

Opłata może zarówno dotyczyć uiszczenia należności za towar lub usługę w sektorze prywatnym, jak i stanowić o należności odprowadzanej do organów państwowych czy jednostek samorządu terytorialnego w zamian za świadczenie określonych usług z ich strony. Polskie prawo wyróżnia także opłaty karne.

Jakie rodzaje opłat wyróżniamy?

Wśród rodzajów opłat funkcjonujących w polskim porządku publicznym wyróżnić możemy ich kilka. Dzieli się je przede wszystkim ze względu na rodzaj świadczonych usług obarczonych koniecznością uiszczenia opłaty. W sektorze prywatnym mogą one dotyczyć dowolnej usługi czy towaru dostępnego na rynku, jednak w sferze dóbr rzadkich czy w sektorze państwowym, rodzaje opłat są nieco dokładniej zdefiniowane.

Do podstawowych rodzajów opłat zaliczymy takie, jak: opłata bankowa, opłata ekologiczna, opłata ewidencyjna, opłata interchange, opłata prolongacyjna, opłata sądowa czy opłata skarbowa. Specyficznym rodzajem opłaty może być także czesne, czynsz, cło czy myto. Najwięcej podrodzajów opłat możemy natomiast wymienić w przypadku opłat lokalnych.

Opłata lokalna – czym jest?

Opłaty lokalne to takie, które obowiązani jesteśmy płacić na rzecz samorządu terytorialnego, celem pokrycia niektórych ze świadczonych przezeń usług. Zaraz obok podatków lokalnych, opłaty lokalne stanowią jedno z podstawowych źródeł dochodu gminy. Podstawę prawną dla opłat lokalnych stanowi ustawa z roku 1991 – o podatkach i opłatach lokalnych.

Do opłat lokalnych zaliczymy takie, jak: opłata adiacencka, opłata miejscowa, opłata uzdrowiskowa, opłata od posiadania psa, opłata targowa, opłata reklamowa, czy – w przypadku niektórych miejscowości, którym mocą ustawy nadano specjalny status – opłata uzdrowiskowa

Pokaż więcej

pokój w sanatorium, seniorka
17.04.2024 12:47 Sanatoria chcą kolejnych podwyżek. Polacy zapłacą jeszcze więcej?

Od 1 maja stawki w sanatoriach pójdą w górę i pacjenci będą musieli zapłacić więcej za turnus. Jak informuje “Fakt”, uzdrowiska domagają się wprowadzenia kolejnych, pokaźnych podwyżek dla kuracjuszy. Przedstawiamy szczegóły. 

sanatorium, pianiądze
15.04.2024 20:48 Tyle trzeba dopłacić. Pacjenci sanatoriów łapią się za głowy

Sanatorium za darmo? Niestety, to przywilej tylko niewielkiej grupy. Większość pacjentów za pobyt musi zapłacić - i to nie mało. Zarówno kwoty, jak i to, za co trzeba dopłacić, będąc w sanatorium, przyprawiają o zawrót głowy. Ministerstwo Zdrowia ”zastanawia się" nad reformą.

pies, ręka
08.04.2024 10:03 Podatek od psa poszedł w górę. Czas tylko do 30 kwietnia

Spora część właścicieli czworonogów jest zobowiązana do uiszczenia podatku od psa. W tym roku z tego tytułu Polacy zapłacą jeszcze więcej. Powinni się pospieszyć, bo kluczowy termin mija już w kwietniu. Przedstawiamy szczegóły. 

pilot do telewizora
07.04.2024 12:07 Koniec abonamentu RTV. Nową opłatę chcą pobierać prosto z konta

Były prezes TVP przygotował wraz z grupą ekspertów propozycję nowej ustawy o mediach publicznych. Jan Dworak zakłada, że finansowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia powinno pochodzić z opłaty pobieranej razem z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe. Ile wyniosłaby składka?

telewizor, pilot
02.04.2024 13:47 To koniec abonamentu RTV? Ma go zastąpić nowa opłata

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych. Od lat wzbudza niemałe kontrowersje wśród polskiego społeczeństwa, a wiele osób wciąż unika tej opłaty. Jak się okazuje, wkrótce mają zostać rozpoczęte prace nad zlikwidowaniem tego rozwiązania i wprowadzeniem nowego. 

Pieniądze
25.03.2024 20:10 Kaucja za butelki pójdzie w górę. Polacy zapłacą więcej w sklepach

Okazuje się, że już niedługo kolejna opłata pójdzie w górę i portfele Polaków znów ucierpią. Zmianę będzie można zauważyć podczas kupowania konkretnych produktów. Opublikowano już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

samochód
19.03.2024 13:02 Nowa opłata dla kierowców. Uderzy w starsze samochody

Już niedługo właściciele samochodów muszą przygotować się na nową opłatę? Akcyza może zostać zamieniona przez zupełnie inne rozwiązanie. Prace nad szczegółami trwają, ale już jest pewne to, że to starsze auta znajdą się na celowniku ustawodawców.

Kasa samoobsługowa
15.03.2024 19:03 Płatne kasy samoobsługowe. Ta sieć już zaczęła pobierać opłaty

Klienci coraz częściej wybierają kasy samoobsługowe. To spore ułatwienie dla osób robiących zakupy, między innymi przez zdecydowanie krótszy czas oczekiwania w kolejce. Takie udogodnienie jest zupełnie darmowe, ale jak się okazuje, jedna z dużych sieci sklepów postanowiła wprowadzić płatne kasy samoobsługowe.

Telewizor, pilot, dłoń
06.03.2024 09:09 Zmiany w abonamencie RTV. Jest nowa lista zwolnionych z opłaty

Abonament RTV to opłata, którą powinien uiszczać każdy, kto posiada telewizor lub radio. Spora część osób jest jednak zwolniona z tego obowiązku, a jakiś czas temu lista ta uległa zmianie. Ma to związek z waloryzacją świadczeń emerytalnych, która odbyła się 1 marca.

Szpital, pieniądze
01.03.2024 10:17 Dodatkowe opłaty w szpitalu. Wiadomo, za co trzeba zapłacić

Pobyt w polskim szpitalu w teorii jest darmowy. Jak się jednak okazuje, rzeczywistość jest nieco inna, a pacjenci często spotykają się z tym, że muszą ponieść dodatkowe opłaty. Wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że szpitale mają całe listy usług, które nie są darmowe. Za co konkretnie trzeba zapłacić podczas pobytu w szpitalu?

pieniądze
26.02.2024 17:31 Ostatni moment na opłatę BDO. Później posypią się olbrzymie kary

Już za kilka dni mija termin wniesienia opłaty BDO. Zapominalskim przedsiębiorcom grozi nawet milion złotych kary. Do kiedy trzeba zapłacić opłatę BDO? Kto musi o niej pamiętać? Przypominamy, ile wynosi.

Telewizor, pilot
20.02.2024 14:19 Nie trzeba płacić zaległego abonamentu RTV? Jest jeden warunek

Abonament RTV to opłata, którą powinien płacić każdy posiadacz telewizora lub radia. Wiele osób jednak ignoruje ten obowiązek i nie uiszcza opłaty mimo zarejestrowania swojego odbiornika. W takiej sytuacji otrzyma wezwanie do uregulowania abonamentu. Okazuje się, że w jednym przypadku nie trzeba płacić długu. Przedstawiamy szczegóły.

Kaloryfer, pieniądze
17.02.2024 19:42 Nowa opłata uderzy we właścicieli domów. Rewolucja w UE

Jak się okazuje, już niebawem Unia Europejska może wprowadzić rewolucyjne zmiany, które poważnie obciążą portfele milionów Polaków. Nowa dyrektywa będzie kosztowna dla właścicieli domów, którzy za jakiś czas powinni spodziewać się niemałych podwyżek rachunków za ogrzewanie. Przedstawiamy szczegóły. 

Pieniądze na kalendarzu
03.02.2024 18:44 Zbliża się ważny termin dla Polaków. Za brak opłaty grożą konsekwencje

Już w tym miesiącu mija termin, który jest ważny dla wielu mieszkańców Polski. Co roku konieczne jest zapłacenie konkretnej daniny przez określoną grupę osób. Brak uiszczenia opłaty może być powodem sporych nieprzyjemności dla tych osób, które powinny zapłacić.

Karty w portfelu
31.01.2024 13:11 Bank kończy z darmowym Blikiem. Decyzja już zapadła

Nie ma niestety dobrych wiadomości dla klientów jednego z banków. Podjęto decyzję o wprowadzeniu opłat za wypłaty z bankomatów. Zmiana dotyczy zarówno metody tradycyjnej w urządzeniach nienależących do instytucji, jak i za pomocą Blika.

mechanik samochód
25.01.2024 14:56 Tyle może kosztować przegląd samochodu w 2024 roku. Realna kwota może zaskoczyć

Czy w nowym roku będą nas czekać kolejny wzrost wydatków na ich utrzymanie? Wszystko na to wskazuje, a to za sprawą dokumentów, które złożono już w Ministerstwie Infrastruktury. Chodzi o przegląd samochodowy w 2024 r., za który mielibyśmy zapłacić o wiele więcej. Kwota może zwalić z nóg.

Bloki z wielkiej płyty
10.01.2024 14:28 Kolejny podatek idzie znacząco w górę. Polacy zapłacą nawet o 16 procent więcej

Początek nowego roku kalendarzowego to nie tylko pozytywne zmiany w płacy minimalnej czy świadczeniach. W górę idą bowiem podatki lokalne, których wysokość ustala każdy samorząd z osobna. W przypadku jednego z nich, tylko dwa miasta nie wprowadziły podwyżki.

Łóżka szpitalne
08.01.2024 17:56 Dodatkowe opłaty w szpitalach są na porządku dziennym. Aż trudno uwierzyć, ile żądają

W większości przypadków, leczenie w szpitalu jest całkowicie bezpłatne. Po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się jednak, że szpitale mogą żądać dodatkowych opłat od swoich pacjentów.

zakupy
25.12.2023 10:11 Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

Początek nowego roku nie oznacza jedynie korzystnych dla wielu Polaków podwyżek. W sklepach pojawi się bowiem zupełnie nowa opłata. Będą ją musieli uiszczać wszyscy klienci, bez jakichkolwiek wyjątków.

pieniądze
15.12.2023 16:26 Nawet 8500 zł kary. Od stycznia skokowy wzrost podatków, opłat i sankcji

Nowy rok, jak zawsze, przyniesie wiele zmian i to nie tylko w kalendarzu. Polacy muszą przygotować się również na wzrost niektórych opłat, kar i podatków, jak np. podatek od psa. Warto być na bieżąco, bo w pewnych przypadkach niewiedza może wyjątkowo słono kosztować. O czym na pewno warto pamiętać? Wyjaśniamy krok po kroku.

Pieniądze w portfelu
19.11.2023 07:58 Czas na zapłatę jest do 25 listopada. Przegapisz termin, otrzymasz wezwanie

Kwestia terminowego uiszczania opłat dla wielu osób może być kwestią męczącą. Znacznie większe problemy powstają jednak, gdy termin opłaty zostanie zwyczajnie przegapiony - zaczyna się bowiem od zwykłego wezwania, a skończyć można na postępowaniu egzekucyjnym i straconych nerwach.

pieniądze
16.11.2023 14:18 Zobaczyli rachunek za prąd i zamarli. Mają zapłacić ponad 20 razy więcej

Drożyzna uderza w portfele Polaków, dlatego szukając oszczędności i chcąc zabezpieczyć się przed wyższymi kosztami prądu, wielu z nich decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych. Takie rozwiązanie to przede wszystkim możliwość korzystania z tańszego prądu i zapewnienie swojemu gospodarstwu domowemu bezpieczeństwa energetycznego. Są jednak osoby, które po założeniu paneli fotowoltaicznych zaczęły otrzymywać horrendalnie wysokie rachunki za prąd.

Pieniądze w ręce
11.11.2023 18:15 Zachowek po otrzymaniu darowizny. Jest kilka sposobów, by nie płacić

Ci, którzy otrzymali spadek po osobie zmarłej, najprawdopodobniej będą musieli zapłacić zachowek. Są oni zobowiązani do tego nawet w wypadku otrzymania majątku poprzez darowiznę. Prawo przewiduje jednak wyjątki od tej zasady, przy zastosowaniu których nie trzeba nic płacić.

Zamek Królewski w Warszawie
05.11.2023 18:48 Za darmo przez cały listopad. Można zaoszczędzić sporo pieniędzy

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zorganizowało 12. edycję akcji “Darmowy Listopad". W tym roku na osoby, które chciałyby całkowicie za darmo zwiedzić dawne rezydencje polskich królów, czekają interesujące obiekty w całej Polsce. Okazuje się, że na niektórych biletach można sporo zaoszczędzić.

Osiedle bloków mieszkalnych
23.09.2023 18:19 Mieszkańcy zdruzgotani. Kosmiczne podwyżki opłat, spółdzielnia się tłumaczy

Podwyżki opłat są widoczne w każdym sektorze gospodarki. Jednak takiej sytuacji, z jaką zetknęli się mieszkańcy jednego z warszawskich osiedli, raczej nikt się nie spodziewał. Kwoty mają być bowiem większe o 300 procent.

parking
22.09.2023 12:15 Zamiast robić spokojnie zakupy, muszą pilnować zegarka. Cios w sklepy i klientów

Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście to spore wyzwanie. Tymczasem coraz częstszą praktyką jest wprowadzanie opłata za parking pod centrum handlowym. Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych alarmuje i wskazuje, że uderza to zarówno w sklepy, jak i w klientów.

Pieniądze z portfela na opłaty za śmieci
20.09.2023 09:18 Obowiązkowa opłata dla milionów Polaków. Masz ten dokument? Możesz dostać pokaźną zniżkę

Wraz z rosnącymi opłatami na rzecz budżetu i samorządów, wielu Polaków szuka sposobów na chociaż częściowe ich zmniejszenie i zaoszczędzenie w ten sposób chociaż części pieniędzy. W przypadku jednej z nich jest to możliwe, jednak mało kto w ogóle ma możliwość skorzystania z obniżki.

Zakopane at night
24.08.2023 21:44 Zakopane podniosło ceny. Górale są wściekli

Początek sierpnia oznaczał wejście w życie decyzji władz Zakopanego o podwyżce opłat. Spowodowało to jednak wściekłość mieszkańców okolic zimowej stolicy Polski, którzy dojeżdżają do Zakopanego. Niezadowoleni są również turyści.