Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą zmiany w rachunkach za wodę? Wkrótce ceny mogą wzrosnąć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.05.2024 22:30

Będą zmiany w rachunkach za wodę? Wkrótce ceny mogą wzrosnąć

kran, pieniądze
Fot. Pixabay/kaboompics

Okazuje się, że już wkrótce rachunki za wodę mogą wzrosnąć. Wszystko przez rządową reformę, nad którą aktualnie trwają prace. Nowe regulacje mają jednak wprowadzić również specjalny mechanizm, dzięki któremu portfele Polaków nie ucierpią aż tak mocno. Przedstawiamy szczegóły.

Szykują się zmiany w rachunkach za wodę?

W rządzie trwają aktualnie prace nad wprowadzeniem kluczowych zmian, które mogą wpłynąć negatywnie na nasze rachunki za wodę. Aktualnie taryfy są akceptowane przez Wody Polskie. Okazuje się, że najprawdopodobniej wkrótce to samorządy będą decydowały o zatwierdzaniu taryf. Co przyniesie taka zmiana dla Polaków i jak wpłynie na ich portfele?

Zobacz także: Już się zaczęło. Rossmann wyprzedaje prawdziwe hity za grosze

Emerytura wyższa nawet o 500 zł od 1 lipca. Wiadomo, kto skorzysta

Polacy mogą wkrótce zapłacić więcej za wodę

Okazuje się, że jeśli takie zmiany wejdą w życie, to rachunki za wodę będą wyższe. Wody Polskie często odrzucały taryfy, o które wnioskowały przedsiębiorstwa komunalne. Wówczas samorządy musiały dopłacać i dzięki temu Polacy nie odczuwali drastycznych podwyżek. 

Jeżeli jednak decyzje ws. taryf będą znów leżały po stronie samorządów, to trzeba będzie zapłacić więcej. Podwyżki odczują zwłaszcza mieszkańcy tych miejsc, gdzie wcześniej odrzucono proponowane stawki. 

Rząd planuje wprowadzić mechanizm osłonowy

Jak się jednak okazuje, nowe regulacje zakładają również wprowadzenie mechanizmu osłonowego, dzięki któremu podwyżki nie będą aż tak drastyczne. W czwartek, 9 maja wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski poinformował, że system ten ma ograniczać nadmierny wzrost cen. 

Damy możliwość Wodom Polskim interwencji, kiedy wzrost cen uchwalony przez samorząd będzie powyżej 15 proc. od średniej ceny obowiązującej na danym terenie - przekazał wiceminister Przemysław Koperski.