Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tyle wynosi podatek od kota. Oto, kto musi go płacić
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 07.06.2024 06:59

Tyle wynosi podatek od kota. Oto, kto musi go płacić

pieniądze, kot
Fot. materiały redakcji; Unsplash.com/michaelsum1228

Podatek od kota to nie żart. Niewiele osób jest świadomych, że opłata ta jest obowiązkowa. Nie wszyscy zobligowani są do zapłacenia tego podatku, ale zignorowanie obowiązku może wiązać się z karą od skarbówki.

Podatek od kota jest obowiązkowy

Podatek od kota to kolejna obowiązkowa opłata związana z domowymi zwierzętami. Polacy zdają sobie sprawę z istnienia podatku od psa, ale danina związana z kotem to dla wielu nowość i zaskoczenie.

Podatek od kota opłaca się w konkretnych przypadkach. Niektórzy są zwolnieni z tej opłaty. Kto jednak musi przygotować pieniądze? Wszyscy, którzy kupili kociaka w Polsce oraz za granicą mają tylko 14 dni na uregulowanie należności. Termin liczony jest od dnia, w którym doszło do transakcji.

Zmiana w dodatku do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wszystkich seniorów

Ile wynosi podatek od kota?

Ile wynosi podatek od kota? Nie jest to stała kwota. Wynosi on 2 proc. wartości rynkowej zwierzęcia. Oznacza to, że kupując kota za 1000 zł, musimy wnieść daninę w wysokości 20 zł. Rasowe koty, które potrafią kosztować nawet 15 000 zł, podwyższają wysokość podatku.

Ważną informacją jest fakt, że podatek od kota to opłata jednorazowa. Właściciele nie muszą martwić się, że co roku zobligowani są do wnoszenia opłat i regulowania należności. Niemniej za brak złożenia formularza PCC-3 grozi kara.

Kto nie musi płacić podatku od kota?

Nie zapłaciłeś podatku od kota? Fiskus może zapukać do twoich drzwi. Kara za ignorowanie tego obowiązku nie jest stała. Może wynosić od 1/10 pensji minimalnej aż do jej 20-krotności.

Niemniej nie wszyscy zobligowani są do zapłacenia tego podatku. Z opłaty zwolnione są osoby, które adoptowały zwierzę ze schroniska, kot został otrzymany w ramach darowizny i jego wartość nie przekracza kwoty 5308 zł, przygarnęły kota z ulicy, lub kupiły zwierzę od podmiotu gospodarczego, który wystawił fakturę VAT.