Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Mandat za koszenie trawy? Oto, co mówią przepisy
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.04.2024 13:06

Mandat za koszenie trawy? Oto, co mówią przepisy

kosiarka, mężczyzna, ogród
Fot. Pixabay/andreas160578

Majówka zbliża się wielkimi krokami, więc to odpowiedni czas na to, by zadbać o ogród i skosić trawę. Okazuje się, że choć przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne, to w niektórych przypadkach możemy dostać mandat za wykonywanie tej czynności. Przedstawiamy szczegóły. 

Można dostać mandat za koszenie trawy

Koszenie trawy jest kluczowym elementem dbania o podwórko. Czynność ta generuje jednak całkiem sporo hałasu, który może okazać się uciążliwy dla sąsiadów. Portal onet.pl zauważą, że choć przepisy nie regulują jednoznacznie kwestii związanej z koszeniem trawnika, w niektórych przypadkach możliwe jest otrzymanie mandatu. Co prawda, kara finansowa jest nakładana rzadko, ale lepiej wiedzieć, jakiego zachowania unikać, by porządki w ogródku nie skończyły się stratą dla naszego portfela. 

Ekonomiści wprost o nowych cenach prądu. O tyle wzrosną rachunki

W tych godzinach nie należy kosić trawy

Cisza nocna to tak naprawdę jedyna kwestia związana z koszeniem trawy, którą jasno określają przepisy. Jej zakłócanie jest wyraźnie zabronione, a kosiarka generuje naprawdę sporo hałasu. W związku z tym, należy wstrzymać się z porządkami i nie planować koszenia trawnika w godzinach od 22:00 do 6:00. Jeśli złamiemy ten zakaz, możemy spodziewać się interwencji służb, która skończy się karą. 

Zobacz także: Wyjątkowa wypłata. Jeśli masz umowę o pracę, dostaniesz ją tylko raz

Mandat za koszenie trawy w niedziele lub święta?

Wiele osób pewnie zastanawia się, co z koszeniem trawy w niedziele i święta. Okazuje się, że prawo nie reguluje jednoznacznie tej kwestii. Zwykle jednak Polacy nie decydują się na dbanie o trawnik w takie dni z uwagi na zwyczaje, religię czy też zwyczajnie nie chcą, by ucierpiały na tym relacje z sąsiadami. 

Karę finansową za koszenie trawy możemy więc zapłacić tylko i wyłącznie w przypadku, gdy naruszymy zasady współżycia społecznego. Interwencja służb odbędzie się wówczas na podstawie art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń. 

Tagi: prawo Mandat Kara