Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w opłatach za śmieci. Resort odkrywa karty
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 10.05.2024 10:07

Zmiany w opłatach za śmieci. Resort odkrywa karty

pojemniki na śmieci
Fot. Pixabay/Tomasz_Mikolajczyk

Opłaty za niewywiązanie się z obowiązku segregacji odpadów komunalnych bywają źródłem konfliktów w spółdzielniach mieszkaniowych czy budynkach wielolokalowych. W większości sytuacji obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa. Ministerstwo Klimatu planuje to jednak zmienić. Trwają prace nad zmianami w przepisach.

Koniec odpowiedzialności zbiorowej

Koszty wywozu odpadów to nie jedyne obciążenie finansowe, o którym wszyscy musimy pamiętać podczas codziennego wyrzucania śmieci. Jeśli nie chcemy zapłacić więcej, powinniśmy pamiętać również o obowiązku segregacji odpadów i karami związanymi z jego niespełnieniem. Do tej pory jednak w większości sytuacji rozwiązaniem była odpowiedzialność zbiorowa. Teraz ma się to zmienić.

Zapewniam, że kwestie sprawnego i sprawiedliwego naliczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi są przedmiotem prac w ministerstwie — wyjaśniła Anita Sowińska, wiceminister klimatu, w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
 

Już się zaczęło. Rossmann wyprzedaje prawdziwe hity za grosze

Co się zmieni?

Prace trwają, szczegóły nowego projektu Ministerstwa Klimatu nie zostały więc jeszcze dokładnie sprecyzowane. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się jednak przepisy umożliwiające gminom sprawniejsze weryfikowanie informacji dotyczących liczby mieszkańców danej nieruchomości. Wiceszefowa resortu tłumaczy, iż przełoży się to na łatwiejsze i szersze stosowanie metody naliczania opłat ”od osoby”. Pierwsze zmiany mające na celu odejście od odpowiedzialności zbiorowej w tym zakresie wprowadzono jeszcze w 2021 roku.

Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina może odejść od odpowiedzialności zbiorowej w zabudowie wielolokalowej, przez indywidualne rozliczanie poszczególnych lokali z selektywnego zbierania odpadów. W rezultacie za niedopełnienie obowiązku segregacji odpadów komunalnych zapłaci ich wytwórca, a nie np. wszyscy mieszkańcy bloku mieszkalnego — czytamy w dalszej części pisma.
 

”Zanieczyszczający płaci”

Przepisy, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Klimatu, mają również wdrożyć zasadę ”zanieczyszczający płaci". Zgodnie z tym prawem odpowiedzialnością za odpady będą obciążeni producenci produktów, z których powstaną śmieci. Jak tłumaczyła Anita Sowińska, resort pracuje również nad transformacją gospodarki  Polski w  gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ). Dzięki temu koszty gospodarowania odpadami zostaną obniżone dzięki zapobieganiu ich powstawania.

źródło: onet.pl