Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Opłata Za Śmieci

Opłata Za Śmieci

Opłata za śmieci jest narzucana przez samorząd i dotyczy opłat za wywóz śmieci.

pojemniki na śmieci
10.05.2024 10:07 Zmiany w opłatach za śmieci. Resort odkrywa karty

Opłaty za niewywiązanie się z obowiązku segregacji odpadów komunalnych bywają źródłem konfliktów w spółdzielniach mieszkaniowych czy budynkach wielolokalowych. W większości sytuacji obowiązuje odpowiedzialność zbiorowa. Ministerstwo Klimatu planuje to jednak zmienić. Trwają prace nad zmianami w przepisach.

paragony
29.03.2024 16:11 Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Mogłoby się wydawać, że segregacja śmieci dawno już stała się elementem naszej codzienności. Mimo to wiele osób wciąż ma wątpliwości co do tego, gdzie wyrzucać część odpadów. Kłopotliwe okazują się w tej kwestii również paragony. Do którego pojemnika naprawdę powinny trafiać? Spoiler: nie do niebieskiego.

złotówka, pieniądze
07.03.2024 15:17 Złotówka za oddaną butelkę. Jest tylko jeden haczyk

Wiceminister klimatu zapowiedziała zmiany w sprawie podatku VAT. Nowe przepisy obejmą kaucję za butelki. Za które opakowania dostaniemy 1 zł? Warto ich nie wyrzucać.

śmieciarka
23.02.2024 17:46 Za wywóz śmieci można płacić mniej lub wcale. Trzeba spełnić warunki

Koszty wywozu odpadów od lat niezmiennie idą w górę. Istnieje jednak prosty sposób, by zmniejszyć wydatki z tego tytułu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Sprawdzamy, kto za wywóz śmieci zapłaci mniej i jak złożyć wniosek.

Bloki mieszkalne
07.01.2024 12:00 Jeden z sąsiadów popełni błąd, karę zapłacą wszyscy mieszkańcy. Przepisy są bezlitosne

Problem dotyczący kar za łamanie przepisów dotyka już nie tylko sprawców. Okazuje się, że w niektórych przypadkach za złamanie prawa przez jednego z mieszkańców danego bloku, zapłacą wszyscy - nawet ci, którzy mieszkają po drugiej stronie budynku.

Cmentarz
14.10.2023 18:40 Z cmentarza można wrócić z ogromnym mandatem. Kary sięgają 5 tys. zł

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Wielu Polaków już teraz regularnie odwiedza cmentarze, żeby sprzątać groby bliskich przed celebracją tego dnia. Taka wizyta jest także doskonałą okazją, by kupić nowe znicze. Niewiele osób wie jednak, że za ich wymianę można dostać mandat w wysokości kilku tysięcy złotych.

Pieniądze z portfela na opłaty za śmieci
20.09.2023 09:18 Obowiązkowa opłata dla milionów Polaków. Masz ten dokument? Możesz dostać pokaźną zniżkę

Wraz z rosnącymi opłatami na rzecz budżetu i samorządów, wielu Polaków szuka sposobów na chociaż częściowe ich zmniejszenie i zaoszczędzenie w ten sposób chociaż części pieniędzy. W przypadku jednej z nich jest to możliwe, jednak mało kto w ogóle ma możliwość skorzystania z obniżki.

kontenery na śmieci
04.04.2023 13:07 Nie segregowali śmieci. Spółdzielnia otrzymała 87 tys. zł kary

Spółdzielnia w Warszawie otrzymała łącznie 87 tys. zł kary za niedostosowanie się do obowiązkowej segregacji odpadów. 

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika
01.02.2023 16:29 Nie segregujesz śmieci, zapłacisz razem z sąsiadami. Spore kary za odpady

W Bydgoszczy mieszkańcy jednego z bloków otrzymali ostrzeżenie za brak segregacji śmieci. Następne skończy się poważną karą pieniężną - nawet pomimo faktu, że zdecydowana większość segreguje odpady.Jak podaje portal Gazeta.pl za Robotniczą Spółdzielnią Mieszkaniową “Jedność” z Bydgoszczy, firma odbierająca odpady po raz kolejny stwierdziła nieprawidłową segregację w pojemniku na szkło. Ostrzeżono również, że następna taka sytuacja skończy się karą pieniężną.A kwota nie jest byle jaka. Według komunikatu Spółdzielni, kara ma wynosić 40 tys. zł na cały blok.

Mandat za śmieci
11.01.2023 20:35 Kolejna podwyżka za śmieci. Nawet 28 proc. wzrost

Nowy rok oznacza kolejne podwyżki kosztów wywozu odpadów, przegłosowywane przez samorządy lokalne. Zdarzają się i takie, które wynoszą nawet 28 proc.Jak podaje portal money.pl, jednym z przykładów wysokich wzrostów jest Wrocław. Tam, po nieudanym przetargu, w którym firmy zażądały stawek wyższych o 100 proc., miasto będzie prawdopodobnie zlecać wywóz z wolnej ręki. Po przegłosowaniu uchwały przez radnych cena wywozu śmieci od osoby wzrośnie z 25,50 zł (minimum) do 41,24 zł.Nie jest to odosobniony przypadek. Podwyżki wprowadzane są w całym kraju, zaś powodem są inflacja i ceny paliw.

Śmieciarka we Wrocławiu uprowadzona
21.12.2022 16:39 Będą kolejne podwyżki opłat za wywóz śmieci

Wrocławianie, tak jak reszta kraju, muszą mierzyć się z podwyżkami opłat za gaz, prąd, wodę oraz wyższymi podatkami. Okazuje się jednak, że to nie koniec kłopotów. W górę pójdą również opłaty za wywóz śmieci.Stolica Dolnego Śląska jest jednym z wyjątków jeżeli chodzi o kwestię śmieci. Miasto nie posiada własnego przedsiębiorstwa do obsługi odpadów i musi korzystać z usług firm zewnętrznych.Doprowadziło to do problemów. Jak podaje portal money.pl, jeden przetarg na odbiór odpadów komunalnych został już unieważniony przez ratusz.

Zdjęcie ilustracyjne: śmieci
11.12.2022 10:17 Śmieciowy problem trwa. Unia wprowadzi nowe rozporządzenie

Z danych spływających za kończący się rok wynika, że podatek od plastiku niepoddanego recyklingowi wyniesie znacznie więcej, niż w zeszłym roku. A to nie koniec złych wiadomości, gdyż Bruksela postanowiła zakończyć problemy śmieciowe.Gospodarka odpadami w Polsce ma się źle. Jak podaje portal forsal.pl, tegoroczny podatek za nieprzetworzony w recyklingu plastik wyniesie 60 mln zł więcej niż w 2021 - konkretnie 1,7 mld zł.Daje to zatem wynik 6 mln zł na dzień. A to tylko jedna z opłat za śmieci, którą uiszcza każdy Polak. Pierwsza z nich jest za odbiór, druga to dofinansowanie systemu z podatków. Trzecią jest zaś wspomniany podatek od plastiku.

Opłata za śmieci po nowemu
15.07.2021 02:00 Sejm już postanowił za śmieci opłata nie może być większa od określonej

Przed tygodniem Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy śmieciowej. Decyzja izby niższej parlamentu ucieszy m.in. warszawiaków, których opłata za śmieci od trzech miesięcy uzależniona jest od ilości zużytej wody. Posłowie ustalili, że opłata ta nie będzie mogła przekroczyć ok. 150 zł. Z tego artykułu dowiesz się:Posłowie zaakceptowali nowelę ustawy śmieciowejOpłata za śmieci (gdy jest ona uzależniona od zużycia wody) nie będzie mogła przekroczyć 150 złW kogo uderzyły najbardziej wprowadzone kilka miesięcy temu nowe zasady opłat za śmieci

Biznesinfo
13.07.2021 02:00 Opłata za śmieci na poziomie 150 zł. Ma to być maksymalna stawka

Opłata za śmieci zanotowała ogromną podwyżkę. W związku z tym Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza maksymalną stawkę przy naliczaniu daniny na podstawie zużycia wody. Mieszkańcy zapłacą nie więcej niż 150 zł. Samorządowcy już wskazują na problemy w stosowaniu nowego prawa.Z tego artykułu dowiesz się:O ile w niektórych przypadkach wzrosła opłata za śmieciJak rząd argumentuje wprowadzenie stawki maksymalnejCo na ten temat mówią samorządowcy

Biznes Info
11.07.2021 02:00 Opłata za śmieci ma wynieść 150 zł. Ma być to maksymalna stawka

Koniec z niebotycznymi kwotami opłat za śmieci? Sejm uchwalił nowelę, z której jasno wynika, że maksymalna kwota opłaty może wynieść 150 zł.

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS
20.06.2021 02:00 Opłata za śmieci horrendalnie wysoka. Rząd chce ustawić maksymalną cenę na 150 zł

Opłata za śmieci już teraz plądruje portfele Polaków. Naprzeciw drożyźnie wychodzi Ministerstwo Klimatu, które proponuje wprowadzenie maksymalnej ceny - 150 zł miesięcznie, pod warunkiem rozliczania na podstawie wodomierza. Gminy i prawnicy przekonują, że projekt jest nietrafiony, a jego zapisy mogą być niemożliwe do wdrożenia.Z tego artykułu dowiesz się:Jak wyliczana jest opłata za śmieciJakie zmiany proponuje resort klimatuJakie problemy może zrodzić nowa ustawa

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z kobieta wyrzuca smieci do osiedlowego smietnika
15.06.2021 02:00 Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci

Kontrowersje związane z opłatą za śmieci dotarły już do Rady Ministrów. Rząd chce ustalenia maksymalnej wysokości opłaty za śmieci. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ma być to 150 zł.Z tego artykułu dowiesz się:Jak rząd chce rozwiązać opłatę za śmieciJakie inne rozwiązania planuje wprowadzić

Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da
10.06.2021 02:00 Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Mijają dwa miesiące od wprowadzenia w Warszawie opłaty za wywóz śmieci w zależności od zużycia wody. Nowe zasady uderzyły przede wszystkim w rodziny. Część z nich nawet jeśli będzie oszczędzać na wodzie, to i tak zapłaci krocie. Z tego artykułu dowiesz się:Od 2 miesięcy mieszkańcy płacą za wywóz śmieci w zależności od zużycia wodyDlaczego w niektórych wypadkach oszczędzanie na wodzie nic nie daJak warszawski ratusz tłumaczył wprowadzenie nowych zasad

Biznes Info
15.05.2021 02:00 Opłata za śmieci już jest wyższa. Rodziny płacą prawie 4 razy więcej

Mija 1,5 miesiąca od momentu wejścia w życie nowych zasad za sprawą których opłata za wywóz śmieci jest dla mieszkańców Warszawy powiązana z ilością zużywanej przez nich wody. Przedstawiciele władz warszawskiego ratusza tłumaczą, że jest to najbardziej sprawiedliwa metoda płatności, tymczasem dla części rodzin jest to blisko czterokrotna podwyżka.Z tego artykułu dowiesz się:1 kwietnia w Warszawie zmieniły się zasady naliczania opłat za wywóz śmieciKogo dotknęła czterokrotna podwyżkaJak zmiany tłumaczył warszawski ratusz

Biznes Info
05.05.2021 02:00 Opłata za śmieci już wyciąga ci z kieszeni krocie. Kwota może powalić cię na kolana

Opłata za śmieci ledwo weszła w życie, a już wyciąga setki złotych z kieszeni Polaków. Dotychczas rodziny w Warszawie płaciły 65 zł opłaty za śmieci, a teraz jest to nawet 250 zł. Czy na pewno jest to najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie tak, jak przekonuje miasto?Z tego artykułu dowiesz się:Jak kształtują się opłaty za śmieci w WarszawieJak politycy odnoszą się do sprawyJak potoczy się sprawa opłaty za śmieci w kontekście wyroku WSA

Podwyżki opłat za śmieci są ogromne
16.04.2021 02:00 Opłaty za śmieci w dół? PiS chce obciążyć kosztami samorządy

Opłaty za śmieci są coraz wyższe. Ceny wywozu śmieci rosną w całej Polsce, jednak w skrajnych przypadkach gospodarstwa muszą płacić nawet kilkaset procent więcej. Powodem tego w dużej części był zapis w ustawie, który uniemożliwiał samorządom dopłacanie do wywózki śmieci, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski apelował w związku z tym do władzy. PiS ma już odpowiedź.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego opłaty za śmieci tak bardzo wzrosłyCo rządowi zarzucał Rafał TrzaskowskiCo proponuje PiS

Opłata za wywóz śmieci drastycznie w górę. Są skargi do sądu
08.04.2021 02:00 Opłata za śmieci coraz bardziej kontrowersyjna. Polacy decydują się na skargi w sądach

Z tego artykułu dowiesz się:Ile wynosi opłata za wywóz śmieciDlaczego ceny wywozu śmieci tak drastycznie poszły w góręCzego dotyczą skargi do sądu

Szykuje się opłata produktowa
04.04.2021 02:00 Opłata produktowa staje się faktem. Doliczą ją do rachunku

Z tego artykułu dowiesz się:Czym jest opłata produktowaW jaki sposób uderzy w konsumentówDlaczego można ją porównać z podatkiem cukrowym

Opłaty za śmieci w Warszawie na nowych zasadach
01.04.2021 02:00 Opłaty za śmieci w Warszawie mocno do góry. Wyniki nawet trzycyfrowe

Z tego artykułu dowiesz się:Co przeszkodziło w podwyższeniu stawek w terminie wcześniejszymJak Warszawa przelicza opłaty za śmieci od 1 kwietnia 2021 r.O ile wzrosną stawki

Opłaty za śmieci wciąż gorące. Resort chce limitów.
01.04.2021 02:00 Ministerstwo Klimatu przedstawiło projekt maksymalnych stawek opłat za wywóz śmieci

Z tego artykułu dowiesz się:Co o podwyżce za śmieci sądzą mieszkańcy stolicyJakie zmiany proponuje resortCo o opłatach za śmieci mówi warszawski ratusz

Opłata za śmieci w Warszawie
31.03.2021 02:00 Opłata za śmieci wyższa od 1 kwietnia. Niektórzy będą zaskoczeni kwotą na rachunku

Z tego artykułu dowiesz się:Jakie inne miejscowości zdecydowały się na powiązanie opłaty za śmieci ze zużyciem wodyO ile wrosną rachunki mieszkańców WarszawyJakie argumenty przemawiają za taką metodą ściągania należności

Odpady wywożone do biedniejszych gmin. Turystyka śmieciowa trwa w najlepsze.
27.03.2021 01:00 Tony śmieci wywożą do ubogich gmin. Wszystko przez zmianę przepisów

Z tego artykułu dowiesz się:Jak wygląda turystyka śmieciowa oczami mieszkańców mniejszych gminJakie przepisy się zmieniłyCo dzieje się w sprawie turystyki śmieciowej

  • 1
  • 2