Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kursy kasujące punkty karne. Polaków nie odstraszają ani ceny, ani brak terminów
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.11.2023 22:57

Kursy kasujące punkty karne. Polaków nie odstraszają ani ceny, ani brak terminów

auto-kierowca-droga
Pixabay/Leopictures

Po roku przerwy wróciły kursy kasujące punkty karne – za ich sprawą kierowcy mogą “pozbyć się” aż sześciu punktów. W niektórych lokalizacjach szkolenie kosztuje nawet 1000 zł, ale wysokie ceny w żaden sposób nie odstraszają Polaków. Krzysztof Burdak, egzaminator z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, przekazał na łamach portalu TVN24.pl, że u nich "do końca roku nie ma już miejsc".

Punkty karne – za co można je dostać i co grozi, gdy jest ich zbyt wiele?

Kierowca, który narusza Prawo o ruchu drogowym, może zostać ukarany przez policjanta punktami karnymi. Najwięcej może ich dostać za wykroczenia takie jak nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku czy nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych. Przykładowo: za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście grozi aż 15 punktów karnych.

Jeśli ktoś ma prawo jazdy dłużej niż rok, to nie może przekroczyć w ciągu 12 miesięcy liczby 24 punktów karnych (dla kierowców z krótszym stażem jest niższy limit). Jeśli to zrobi, musi po raz kolejny podejść do egzaminu praktycznego i teoretycznego. Punkty są usuwane po roku od dnia ich otrzymania.

Wynagrodzenie niższe od minimalnego? W tej sytuacji pracodawca może tak zrobić Ten polski produkt to prawdziwy hit. Kupują go od nas Amerykanie, Niemcy, Włosi i Francuzi

Kursy likwidujące punkty karne. Duże zainteresowanie w całym kraju

Wzięcie udziału w specjalnym szkoleniu pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych o sześć, przy czym z opcji tej nie mogą skorzystać osoby, które mają uprawnienia kierowcy od niecałego roku.

Trudno się dziwić, że kursy cieszą się sporą popularnością wśród kierowców, którzy są bliscy utraty swojego prawa jazdy. W stolicy chętnych jest tyle, że organizowane są dwa szkolenia dziennie, sześć razy w tygodniu (czas oczekiwania wynosi obecnie ok. 10 dni). Ogromnym zainteresowaniem może się też pochwalić Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku, gdzie od 20 września do 18 listopada udział w szkoleniach wzięło już ponad 700 osób. Z kolei w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego nie ma już żadnych miejsc na ten rok. Z informacji portalu TVN24.pl wynika, że ceny za kursy reedukacyjne wynoszą od 850 zł we Wrocławiu, przez 900 zł w Olsztynie i Gdańsku oraz 950 zł w Lublinie i Zamościu, po 1000 zł w Toruniu, Koszalinie, Zielonej Górze, Częstochowie czy Warszawie.

Kursy likwidujące punkty karne. Czas na teorię i czas na sprawdzenie jej w terenie

Teraz kursy wyglądają inaczej niż jeszcze rok temu. Poza częścią teoretyczną jest również praktyka: hamowanie awaryjne od dwóch prędkości: 50 km/h i 30 km/h. Zdaniem egzaminatora Krzysztofa Burdaka dzięki ćwiczeniu tych czynności wielu kierowcom “otwierają się oczy” i zaczynają lepiej rozumieć zależności między prędkością a bezpieczeństwem.