Latem wiele osób decyduje się na upragniony wypoczynek, ale to również okres wzmożonej aktywności złodziei, którzy często działają w sposób wyjątkowo przemyślany. Zastanawiałeś się kiedyś, co mogą oznaczać tajemnicze znaki pojawiające się na drzwiach lub ścianach klatek schodowych?
Kierowcy w Polsce mogą wkrótce stanąć przed nieoczekiwanym wyzwaniem. Zmiany w przepisach wywołują lawinę pytań i niepokój wśród użytkowników dróg. Czy nowe regulacje rzeczywiście uderzą w tysiące Polaków? Warto dokładnie zapoznać się z najnowszymi regulacjami, by uniknąć przykrych konsekwencji.
Ministerstwo Sprawiedliwości zaraportowało o trwających w resorcie pracach legislacyjnych. W kodeksie karnym ma się pojawić zaostrzenie jednej z przewidzianych już prawem kar i jeden zapis traktujący o zupełnie nowym przestępstwie – na razie wiadomo, że znajdzie się w akcie normatywnym obok, lub w ramach przepisów o obronie koniecznej. Ministerstwo tłumaczy, że zmiany wynikają z zachodzących przemian społecznych.
Służby mundurowe nie mogą działać sprawnie bez ludzi. Dlatego rząd szykuje zmiany, które mają poprawić warunki ich pracy i życia, co przy okazji ma przyciągnąć nowych rekrutów. Co konkretnie się zmieni?
Nieodpowiedzialne zachowania uczestników ruchu drogowego są przyczyną wielu wypadków, a statystyki przedstawiane przez policję alarmują. Apele oraz kampanie edukacyjne nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, więc niestety trzeba sięgnąć po bardziej drastyczne środki. Rozpoczęła się kolejna edycja wzmożonych kontroli i już niedługo nastąpi jej kulminacja. Mundurowi zapowiedzieli wykorzystanie wszystkich dostępnych środków, aby ukarać kierowców, którzy łamią prawo.
Wielu osobom wydaje się, że hałasowanie w dzień jest całkowicie dozwolone, a przepisy dotyczące ciszy obowiązują tylko nocą. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że zakłócanie spokoju może skutkować karą niezależnie od pory dnia. Co dokładnie mówi prawo? Jakie zachowania mogą sprowadzić na nas kłopoty? Warto się zapoznać z przepisami, bo mandaty mogą być naprawdę wysokie. Przedstawiamy szczegóły.
Wiosna to czas, gdy na ulicach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Niestety wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z przepisów obowiązujących na drodze i poza nią. Jakie wykroczenia najczęściej popełniają cykliści i z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć?
Nieodpowiedzialne zachowania kierowców na polskich drogach pociągają za sobą konsekwencje, które odczują nie tylko sprawcy wykroczeń. Ministerstwo sprawiedliwości oraz resorty infrastruktury i spraw wewnętrznych pracują wspólnie nad zmianami w prawie. Nowelizacje przewidziane na 2025 rok dotyczą Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń oraz Prawa o ruchu drogowym. Można się już spodziewać zmian w taryfikatorach mandatów.
Ile kosztuje ignorowanie przepisów ruchu drogowego? Wkrótce za najczęściej popełniane wykroczenia będzie trzeba zapłacić więcej. Chce tego między innymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. W jednym przypadku kierowcy dostaną mandat na nawet 5 tys. złotych.
Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. To jednak nie tylko doskonałe towarzystwo, ale również obowiązek — i spory wydatek. Właściciele czworonogów muszą nie tylko pamiętać o tym, by odpowiednio o nie dbać, ale również pilnować innych obowiązków. W przeciwnym razie może ucierpieć nie tylko nasz portfel.
Ogień zajął powierzchnię około stu metrów kwadratowych. W Warszawie w płomieniach stanęło kilkanaście stanowisk handlowych, a kilka doszczętnie spłonęło. Jak doszło do pożaru na bazarze Różyckiego? Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej tłumaczy sytuację. Mają zalecenia dla mieszkańców. Stolica będzie długo opłakiwać tę stratę.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Matecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Informację potwierdził rzecznik Prokuratury Krajowej.
Afera Collegium Humanum zatacza coraz szersze kręgi. Śledczy nie mają wątpliwości – proceder sprzedaży dyplomów miał systemowy charakter, a w sprawę zamieszane są osoby z wysokich stanowisk. Kto tym razem trafił na celownik służb i jakie mogą być konsekwencje tego skandalu?
Powstaje nowe prawo, które ma zaostrzyć kary dla kierowców dopuszczających najbardziej rażących przestępstw drogowych. Sankcje będą jak na polskie drogi surowe, choć policja przyznaje, że problem stanowi nieuchronność kary. Co przygotowują rządzący?
Polacy coraz częściej korzystają z paczkomatów, świadczy o tym, chociażby liczba nowych automatów, które są już stawiane nie tylko w miastach, ale również w mniejszych miejscowościach. Choć to wygodna forma, która pozwala na swobodę dotyczącą momentu odbioru przesyłki, wiąże się z pewnym ryzykiem. Policja odnotowuje coraz więcej przypadków kradzieży z paczkomatów. Co zrobić, jeśli nasza paczka padła łupem złodziei?
Cyberprzestępcy wykorzystują różne metody, aby wyłudzić dane osobowe, pieniądze lub przejąć kontrolę nad kontami użytkowników. Jak ostrzega policja, coraz częściej wykorzystują serwisy randkowe, media społecznościowe i komunikatory, aby zdobyć zaufanie ofiary. Tego typu oszustwa mogą prowadzić nie tylko do strat finansowych, ale także do poważnych konsekwencji emocjonalnych.
W dzisiejszych czasach, mimo zaawansowanych technologii zabezpieczeń, złodzieje wciąż sięgają po sprawdzone metody kradzieży. Jedną z nich jest tzw. metoda "na kolec", która, choć znana od lat, nadal przynosi przestępcom wymierne korzyści. Na czym polega ten sposób działania i jak możemy się przed nim uchronić?
Mandaty, punkty karne i limit przekroczony? Ryzyko jest większe, niż się wydaje. Nowelizacja przepisów z 2023 roku zmieniła zasady gry, a nieznajomość nowych regulacji może kosztować kierowców sporo nerwów. Jak uniknąć pułapek w przepisach i czy da się przyspieszyć proces kasacji punktów karnych?
Fotoradary mają poprawiać bezpieczeństwo na polskich drogach. Planowo to również dzięki nim miała zmniejszyć się liczba wypadków. Zwiększyły się jednak wpłaty do budżetu. Rekord wystawionych mandatów karnych z powodu przekroczenia prędkości padł w jednym miejscu. Fotoradar, który tam postawiono, zasłużył na miano kosiarza.
Trend poszukiwania pracy za granicą lub wyjazdowej nie słabnie od lat. W ostatnim czasie wyjątkowo atrakcyjne oferty można znaleźć na wschodzie i południu Europy. Policja i służby resortu spraw wewnętrznych przestrzegają: “Nie bądźcie naiwni!”.
Polacy masowo popełniają jedno wykroczenie. Policjanci, szczególnie w dużych miastach, nieustannie wlepiają za to potężne mandaty. Do kont kierowców dopisywane jest też aż 8 punktów karnych. O jakim wykroczeniu mowa i jakie kary przewidują przepisy? Wyjaśniamy.
W malowniczym Zakopanem, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, narasta konflikt. Początkowo traktowany z przymrużeniem oka, spór ten przerodził się w poważną rywalizację, która wpływa na codzienne życie zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Niektóre jednostki polskiej policji otrzymały szczegółowe wytyczne i rozpoczęły kontrole. Mundurowi niespodziewanie pukają do drzwi Polaków i zadają niewygodne pytania. Sytuacja jest kuriozalna i budzi zastrzeżenia zarówno obywateli jak i funkcjonariuszy.
Liczba wakatów w polskich służbach zwraca szczególną uwagę społeczeństwa. Politycy zaczynają alarmować, że ten fakt może rzutować na bezpieczeństwo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wdraża procedury. Systemowe zmiany mają zachęcić do wstąpienia do służb.
Polscy kierowcy tracą cierpliwość do tych, którzy wcale jej nie przejawiają. Policja informuje, że wpływa do niej coraz więcej zgłoszeń dotyczących rozmaitych wykroczeń, do których notorycznie dochodzi na drogach. Wskazała też miejsca, gdzie najczęściej kierowcy decydują się zgłaszać piratów.
Do naszych domów niekiedy pukają osoby, które roszczą sobie prawo do wejścia do środka. Niewiedza może sprawić, że wpuścimy tych, którzy nie mają do tego uprawnień. Polskie prawo chroni mieszkańców przed najściem, warto o tym wiedzieć i w razie potrzeby wykorzystać.
Podczas kontroli drogowej każdy szczegół ma znaczenie, nawet drobne gesty za kierownicą. Polskie przepisy regulujące te sytuacje bywają surowe, a brak świadomości może prowadzić do przykrych niespodzianek. Jak przygotować się, by uniknąć niepotrzebnych problemów?
Zgubienie portfela z pieniędzmi, kluczy, telefonu, pierścionka czy karty kredytowej to sytuacja, która może spotkać każdego z nas. W takim przypadku pojawia się pytanie, jak postąpić z odnalezionym przedmiotem. Ile wynosi znaleźne i kiedy masz do niego prawo? Zanim podejmiesz decyzję, dobrze zastanów się nad kolejnym krokiem, ponieważ w przeciwnym razie możesz zostać ukarany mandatem.