Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Bezwzględne zakazy na cmentarzu. Możesz zapłacić surowy mandat
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 27.02.2024 22:50

Bezwzględne zakazy na cmentarzu. Możesz zapłacić surowy mandat

Cmentarz
Iberion

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, że niektóre zachowania na cmentarzu są surowo zabronione. Jak się okazuje, wszyscy powinni mieć się na baczności, bo za złamanie zasad grozi potężna kara finansowa. Czego nie można robić na cmentarzu?

Tego nie można robić na cmentarzu

Warto mieć na uwadze to, że na cmentarzach obowiązuje ściśle określony regulamin, którego złamanie może wiązać się z naprawdę nieprzyjemnymi konsekwencjami. Najsurowszą karę można dostać za okradanie pomników. Grozi za to kara pozbawienia wolności do ośmiu lat. 

Zabronione są także wszelkiego rodzaju nieobyczajne wybryki, takie jak chociażby palenie papierosów czy przebywanie na cmentarzu pod wpływem alkoholu czy innych niedozwolonych środków odurzających. 

700 zł więcej do emerytury. Otrzyma tylko jeden rocznik

Na cmentarzach obowiązują zakazy

Jeśli chodzi o nieobyczajne wybryki, to grozi za to kara ograniczenia wolności, aresztu, nagana lub grzywna w wysokości 1500 złotych. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest przebywanie zwierząt na cmentarzu. Okazuje się bowiem, że zasady dotyczące czworonogów różnią się w zależności od cmentarza. Jeśli nie obowiązuje żaden zakaz i właściciel postanowi zabrać ze sobą pupila w takie miejsce, to tak jak w każdej przestrzeni publicznej, będzie musiał wziąć za niego pełną odpowiedzialność. 

Zobacz także: Kierowcy będą masowo tracić prawo jazdy? UE zapowiada zmiany

Trzeba mieć się na baczności, można zapłacić potężny mandat

Kodeks wykroczeń jasno określa, że w przypadku nieodpowiedniego pilnowania zwierzęcia, które na przykład kogoś pogryzie, właścicielowi grozi ograniczenie wolności lub kara w wysokości 1000 złotych. To jednak jeszcze nie wszystko. 

Jeśli pies zostaje puszczony samopas i pozostaje bez nadzoru właściciela, to trzeba będzie zapłacić nawet 5000 złotych. W związku z tym, posiadacze czworonogów powinni zastanowić się, czy warto zabierać pupila w takie miejsca. Jeśli natomiast już się na to decydują, to powinni zachować wszelkie środki ostrożności.