Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szykują się zmiany dla kierowców. Wyższe kary za najczęściej popełniane wykroczenie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 07.07.2024 12:58

Szykują się zmiany dla kierowców. Wyższe kary za najczęściej popełniane wykroczenie

policja
Fot. Pixabay/AndrzejRembowski

Mandaty są zmorą kierowców. Warto jednak pamiętać, że łamanie przepisów jest z kolei zmorą wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie wszystkie kary okazują się dostateczną zachętą do ich przestrzegania, a jedno przewinienie polscy kierowcy popełniają szczególnie chętnie. Wkrótce mandaty mają jednak pójść w górę.

Wyższe mandaty za najczęstsze wykroczenie

Ponad 250 mandatów dziennie. Właśnie tyle kar średnio odnotowuje policja w Warszawie — a wszystkie z powodu nieprawidłowego parkowania. Okazuje się bowiem, że przy obecnych cenach za postój w mieście, Polacy często wolą zaryzykować mandatem. Ten, paradoksalnie, wynosi jedynie 100 zł, a więc realnie kosztuje mniej czy codzienny zakup biletu w parkometrze. To jednak może się już wkrótce zmienić.

Zacznie się już jutro w Lidlu. Sieć szykuje gigantyczne obniżki

Apel o waloryzacje mandatów

Z propozycją waloryzacji kar finansowych za niewłaściwe parkowanie wyszli nie tylko posłowie, ale również strażnicy miejscy. Nie da się ukryć, że sytuacja jest absurdalna, a podwyżki mandatów dają realną szansę na zmniejszenie procederu ”porzucanych byle gdzie” samochodów. Takie działanie przyniosło efekty m.in. w przypadku kar za przekroczenie prędkości na początku 2022 roku. Po zwiększeniu mandatów, liczba wykroczeń wobec pieszych zmniejszyła się o prawie jedną trzecią, natomiast wykroczeń prędkościowych o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym zmalała aż dwukrotnie. Z pewnością wyższe mandaty przyniosą efekty również w przypadku nieprawidłowego parkowania — choć wielu kierowców z pewnością wolałoby niższe opłaty za parking.

Rekordy złego parkowania

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdza, iż problem związany z nieprawidłowym parkowaniem występuje, a liczby udowadniają, że mówimy tutaj o olbrzymiej skali. Tylko w pierwszej połowie roku w samym Gdańsku staż miejska wystawiła prawie 10,5 tysiąca mandatów z tego tytułu. Podobnie sytuacja wyglądała w latach 2022 i 2023. Nieco lepiej sytuacja prezentuje się w Katowicach, gdzie rocznie wystawianych jest około 6-8 tys. mandatów.

Podwyżka kar jest zatem wyraźnie koniecznym działaniem, a widoki na ten krok zdają się jak najbardziej realne. Mimo to resort nie zapowiedział jeszcze faktycznych kroków w tej sprawie.