W najprostszych słowach, ceny stanowią pieniężny wyraz wartości dobra wystawionego na sprzedaż. Jest to więc suma, jaką konsument musi uiścić przedsiębiorcy w celu nabycia towaru bądź skorzystania z usługi. Cena nie jest wartością obiektywną, nawet w sytuacji, gdy obie strony wymiany dochodzą do konsensusu, doprowadzając do transakcji - gdyby tak było, musiałby wytworzyć się paradoks, wskutek którego wymiana handlowa byłaby niemożliwa, gdyż obie ze stron dążyłyby nieustannie do ceny dla siebie najkorzystniejszej.
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na poziom cen danych towarów czy usług. W dużej mierze są to czynniki uzależnione od danej branży, jednak istnieje kilka determinantów uniwersalnych. Najistotniejszy dla ceny końcowej dobra lub usługi jest koszt wytworzenia towaru czy wyświadczenia usługi. Do tego należy doliczyć marżę sprzedawcy.
Zanim jednak towar trafi do sklepu, musi zostać do niego przetransportowany – podobnie jak półprodukty służące wytworzeniu danego dobra. Jeśli nie jesteśmy bezpośrednim wytwórcą produktu, to do ceny trzeba będzie doliczyć jeszcze marżę producenta czy hurtownika. Ostatecznie duży wpływ na cenę mają także podatki – podatek VAT wynoszący zwykle 23%, oraz podatek dochodowy (12% lub 32%). Przedsiębiorca doliczy ten koszt do swojej marży, wraz z pozostałymi kosztami prowadzenia działalności gospodarczej – w innym przypadku byłby stratny.
Cena nie stanowi jednak wyłącznie matematycznego wyrazu wartości dobra czy usługi. Określanie ceny za towar czy usługę, może stanowić dla przedsiębiorcy element strategii marketingowej – zarówno długoterminowej, jak i krótkoterminowej. Strategie cenowe mają w założeniu prowadzić do uzyskania przez firmę jak najkorzystniejszej pozycji na rynku.
Najpopularniejszą ze strategii cenowych są po prostu promocje, a więc obniżanie ceny produktu w celu zwiększenia popytu na niego. Inną ze strategii może być na przykład „dumping”, a więc sytuacja, w której nowa firma na rynku decyduje się na początkową sprzedaż towarów poniżej granicy opłacalności, w celu zbudowania głęboko zakorzenionej w świadomości nabywców marki. W późniejszym okresie (przy podniesieniu cen) straty mają się wyrównać, a produkt przynosić zyski.
Istnieją w tym zakresie również nieuczciwe praktyki, które są nielegalne i surowo karane. Przykładem mogą być na przykład zmowy cenowe. Jest to sytuacja, w której przedsiębiorstwa porozumiewają się co do wysokości cen swoich towarów, w celu zmniejszenia bądź wyeliminowania z rynku konkurencji.
Ceny w gospodarce można podzielić na kilka rodzajów. Są one zależne przede wszystkim od tego, kto je nakłada. Wyróżnić możemy ceny detaliczne (ceny sklepowe), ceny hurtowe, ceny producenta, czy ceny urzędowe. Ta ostatnia grupa dotyczy sytuacji, w której państwo interweniuje w rynek, sztucznie określając wysokość cen dla danego produktu czy usługi. Wyróżnić tu możemy ceny maksymalne, ceny minimalne, ceny sztywne, czy ceny wynikowe.
Pokaż więcej
Trendy komunijne niezmiennie dziwią i zaskakują wielu Polaków, szczególnie tych, którzy właśnie przygotowują własne dziecko do sakramentu. Aby zdążyć za modą, warto rozeznać się w sytuacji, bowiem choć do przyjęć pozostał miesiąc, to dużą popularność osiągnęła nowa forma celebracji tego wyjątkowego dnia. Za taki luksus trzeba jednak niemało zapłacić.
Śmierć papieża Franciszka wstrząsnęła całym światem. Katolicy z różnych zakątków globu planują swoją podróż do Watykanu, aby osobiście wziąć udział w ostatnim pożegnaniu Głowy Kościoła. Tymczasem w sieci pojawia się szereg ofert sprzedaży przedmiotów, które mają mieć wiele wspólnego z samym papieżem. Ich ceny wywołują zawrót głowy.
Tych okazji nie można przegapić. Święta wielkanocne trwają w najlepsze, ale już niedługo głowy Polaków znów wypełnią codzienne sprawy i przygotowania do majówki. Z obu powodów już od wtorku, 22 kwietnia, warto wybrać się na zakupy do Biedronki. W najnowszej gazetce na wiosnę zakwitły promocje, a ceny stopniały.
Jeszcze kilka lat temu kostka masła w polskich sklepach kosztowała mniej niż pięć złotych. Dziś klienci bardzo często płacą niemal dwa razy więcej. W wielu sklepach regularne ceny masła w wysokości 8-9 zł to już norma. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak twierdzi, że znalazł winnych tej sytuacji. Ma też pomysł na rozwiązanie problemu.
Na mapie Polski jest wiele miejsc unikalnych, które umykają większości turystów. Jednym z nich jest wyspa, w obrębie której spotyka się morze, jezioro, las i przystępne ceny, a mimo to wielu nigdy jej nie odwiedziło. Tymczasem to idealne miejsce nie tylko na wakacje, ale również majówkę czy wielkanocny, dwudniowy lub trzydniowy urlop. Wczasowicze będą mieli okazję zwiedzać i cieszyć się słońcem oraz, co może być zaskoczeniem, ciepłym morzem – nie tylko polskim. To niezwykłe miejsce jest bliżej, niż myślisz: bez samolotu, z centralnej Polski zaledwie 5 godzin trasy.
Polacy wiedzą doskonale, z jakimi wydatkami wiąże się choćby krótka podróż. Ci, którzy podczas zbliżającego się długiego weekendu majowego planują wypoczynek za granicą, powinni rozważyć tę lokalizację. Kierunek jest przez podróżnych z naszej części Europy odwiedzany dość często, ale sam kraj to jeszcze nic – liczy się jego konkretny region. Zwłaszcza kiedy różnica w cenie jest zauważalna.
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Wiele restauracji wprowadziło do swojej oferty catering świąteczny, który jest idealną opcją dla tych, którzy nie chcą spędzać w kuchni długich godzin. Wielkanocne potrawy znajdziemy między innymi w lokalach sławnych osób, takich jak chociażby Ewa Wachowicz. Warto mieć jednak na uwadze, że ceny w tych miejscach przyprawiają o zawrót głowy. Ile trzeba zapłacić za świąteczne przysmaki?
Od kilku dni w Krakowie odbywa się coroczny Jarmark Wielkanocny, który podobnie jak jego Bożonarodzeniowy kuzyn, przyciąga olbrzymie tłumy. W taki sam sposób potrafi również szokować — ceny na stoiskach potrafią przyprawić o zawrót głowy, na co zwracają uwagę lokalni politycy. Rekordziści chcą kilkadziesiąt złotych za danie z budki.
Rozpoczął się jarmark wielkanocny w Krakowie, który nie wzbudził jednak atmosfery powszechnego entuzjazmu. Wszystko przez to, jaki niesmak wśród zwiedzających, wywołały ceny towarów na ubiegłorocznym, bożonarodzeniowym straganie. Cenami towarów zaskoczeni byli także zagraniczni turyści. Teraz sprzedawcy zobowiązali się, że ceny mają być niższe. Ale nie dla wszystkich i nie za wszystko.
Gdy wszystko wokół drożeje, nawet pojedyncze informacje o spadku cen poszczególnych artykułów spożywczych mogą wzbudzić entuzjazm, zwłaszcza kiedy dotyczy to jednego z ulubionych soków owocowych, który niemal codziennie towarzyszy na naszych stołach. Już wkrótce to właśnie sok może zauważalnie zaniżać średnią cenę koszyka zakupowego.
Ceny zorganizowania wesela w 2025 roku osiągają niebotyczne wartości, a osoby planujące przyjęcie w tym sezonie łapią się za głowę. Poza wynajęciem sali i uiszczeniem opłat “za talerzyk” do zestawu dochodzą takie elementy jak dekoracje, kamerzysta, DJ lub zespół oraz oczywiście stroje pary młodej. Okazuje się, że umowy z salami weselnymi często zawierają wiele haczyków oraz ukrytych kosztów
Sezon komunijny już wkrótce nastanie, a rodzice dopinają na ostatni guzik wszystkie plany związane z przyjęciem dla swoich pociech. Ceny za talerzyk potrafią wprawić w osłupienie, o czym niejednokrotnie się już przekonywaliśmy. Teraz media obiega oferta imprez w restauracji Magdy Gessler “U Fukiera”. Za wykwintne menu i wyjątkowy nastrój trzeba niemało zapłacić.
Rosnące ceny wcale nie zniechęcają Polaków do podróży. Już niedługo wiele rodzin skorzysta z okazji, by wyjechać na urlop na długi weekend — a te w najbliższych czasie będą aż dwie, na Wielkanoc i majówkę. Święta zapowiadają się na wyjątkowo kosztowne, ale nie wszystko będzie droższe niż przed rokiem. Aż trudno uwierzyć, ile zapłacimy za paliwo.
Święta wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami — zaczynamy planować już zakupy spożywcze, ale w tym roku może być to wyjątkowo rozczarowujące. Ceny masła, jajek, i słodyczy przytłaczają, a to nie koniec drożejących produktów, które muszą znaleźć się na świątecznym stole. Oficjalnie mamy nowego króla drożyzny.
W ostatnich latach Polacy zaczęli dominować na hiszpańskim rynku nieruchomości. Dziś obiektem ich zainteresowania stał się zupełnie inny kraj. Postęp gospodarczy poszybował, nie nadążyły za nimi ceny nieruchomości — to obecnie jedno z najatrakcyjniejszych miejsc pod tym względem. Jest jednak coś, na co trzeba zwrócić uwagę.
Kampania prezydencka trwa w najlepsze, a kolejne wypowiedzi kandydatów są poddawane pod dyskusję. Tym razem padło na Sławomira Mentzena, który wyraził, że w jego świecie idealnym studiowanie na uczelniach wyższych byłoby płatne. Ten temat pod lupę wzięło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które ujawniło, ile trzeba by zapłacić za cały cykl edukacji. Można złapać się za głowę.
Na święta Amerykanie będą musieli obejść się smakiem? Już od kilku miesięcy Stany Zjednoczone walczą z prawdziwym “kryzysem jajecznym”. Sytuacja jest poważna, zwłaszcza że z problemem mierzy się z tym nie tylko USA, ale również część Europy. Po Danii i Finlandii amerykański hegemon zwraca się z prośbą o pomoc do kolejnych krajów. Polska dała jasną odpowiedź.
W 2025 roku Wielkanoc wypadnie wyjątkowo późno… i wyjątkowo drogo. Ile Polacy zamierzają wydać na święta? Decyzje zakupowe mogą zaskoczyć, zwłaszcza jedna grupa zamierza przeznaczyć na “koszyczek” imponującą kwotę. Z jakich produktów nie zrezygnujemy, niezależnie od ceny? Jest sposób, by uniknąć przedświątecznej drożyzny.
Podczas trwających obrad Sejmu pierwsze czytanie będzie miał projekt ustawy ws. jawności cen ofertowych nieruchomości – akt, który ma szansę realnie wpłynąć na uzdrowienie rynku. Zanim do tego dojdzie, musimy polegać na danych firm trzecich, jednak nawet one wskazują, że dochodzi do cenowej stabilizacji. Skoro ceny ofertowe stoją w miejscu, ceny transakcyjne lecą na łeb na szyję.
Sezon urlopowy można uznać za rozpoczęty. Mimo to wiele osób będzie musiało się jeszcze zastanowić gdzie, kiedy i przede wszystkim czy wybrać się na wakacje, chociażby na długi weekend. W tym roku ceny wzrosną i to nie tylko w Zakopanem. Zwłaszcza jedna popularna atrakcja uderzy w kieszenie Polaków.
Choć wiosna dopiero co się rozpoczęła, w Zakopanem już można zaobserwować tłumy. Niestety to uwielbiane przez wielu Polaków miasto wraz z początkiem kwietnia wprowadza spore podwyżki, które pokrzyżują niejednemu plany. Nie ulega wątpliwości, że wycieczka na Podhale robi się coraz mniej dostępna na kieszenie przeciętnie zarabiających turystów. Na jakie ceny należy się przygotować? Lepiej usiądźcie.
Zwierzęta domowe zajmują szczególne miejsca w sercach wielu Polaków. Część z nich traktuje je nawet jako część rodziny. Właściciele pragną, aby psy i koty w ich domach czuły się najlepiej, jak to tylko możliwe. W związku z tym często w sklepach pojawiają się gadżety również dla czworonogów. W Sinsay psiarze znajdą prawdziwe perełki w niskiej cenie!
Są już wstępne dane dotyczące poziomu inflacji w ostatnim miesiącu. Główny Urząd Statystyczny przedstawił szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku. Te dane nieznacznie rozmijają się z tym, co przewidywali ekonomiści. Jest drożej, chociaż pojawiło się również miejsce na optymizm.
Nie ulega wątpliwości, że Polacy wciąż chętnie sięgają po niemieckie artykuły czyszczące i piorące. Jednak czy rzeczywiście są one tak niezawodne i najlepsze? Okazuje się, że nawet Niemcy faworyzują swój rodzimy produkt, choć w Polsce niewielu o nim słyszało. Jego skuteczność potwierdziły najnowsze badania. Co ciekawe, kosztuje naprawdę niewielkie pieniądze i wcale nie trzeba jechać po niego za granicę.
Numizmatyka to jedna z tych pasji, które ponownie wracają do łask. Zainteresowanie zbieraniem monet i banknotów wzrosło w dobie inflacji, a poszukiwane okazy potrafią zaskoczyć wiele osób. Nie każdy spodziewałby się, że cenne mogą być nie tylko autentyczne znaki pieniężne, ale również te kompletnie fałszywe. Za to ludzie zapłacą duże sumy.
Analitycy rynku paliwowego zwrócili uwagę na proces, który dotyczy każdego posiadacza samochodu, który regularnie tankuje paliwo: bez względu na rodzaj, przez benzynę i diesla po gaz. Straty są wymierne; nieświadomi tracimy ok. 18 litrów paliwa. Jakim cudem i ile to kosztuje?
Rosnące ceny żywności to dramat dla dużej części Polaków. Od miesięcy mówi się o astronomicznych kwotach, które trzeba zapłacić za masło, nie tak dawno temu na tapecie pojawił się również temat jajek, które na krótko przed Wielkanocą znacząco podrożały. Teraz do tej niechlubnej kolekcji dołącza kolejny produkt — zapłacimy za niego więcej.
To, że smartfon jest dziś przedłużeniem ręki użytkownika, nie pozostawia pola do dyskusji. Zdecydowana większość Polaków nie rusza się bez niego z domu i to właśnie przy jego pomocy korzysta z różnorodnych możliwości. To nie umknęło uwadze grupy zawodowej, która od lat czuje się w Polsce defaworyzowana. Nowe regulacje są coraz bliżej, co może się odbić na cenach urządzeń.